A Munka törvénykönyve és a kismamák – változások júliustól

Munka-törvénykönyve-kismamák-300x198.jpg

2012. július 1-én hatályba lépett az új Munka törvénykönyve (Mt.), amely szemléletében és gyakorlatában is nagyon sok változást hoz a munka világában. Cikkünkben összefoglaltuk, mire számíthatnak a várandósok, kisgyermekes szülők és a munkába visszatérni szándékozók.

Rugalmasabb foglalkoztatás, kötelező részmunkaidő

Az új Munka törvénykönyve bevezet több rugalmas munkaviszonytípust, így a behívás alapján történő munkavégzést, a munkakörmegosztást, valamint a többmunkáltatós munkaviszonyt. Bevezetik a kötetlen munkarendet, amely akkor alkalmazható, ha a munkáltató heti átlagban legalább a napi munkaidő fele beosztásának jogát – a munkakör sajátos jellegére, a  munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – írásban átengedi a munkavállalónak.

Munka törvénykönyve kismamákA gyes-ről és gyed-ről visszatérőket ezentúl a versenyszférában is kötelező lesz visszavenni részmunkaidős foglalkoztatásra. Azaz ha a munkavállaló kéri, a munkáltató köteles – a gyermek hároméves koráig – napi négy órás munkakört felajánlani a részére. Természetesen annak nincs akadálya, hogy ennél hosszabb időtartamra is megállapodjanak a részmunkaidős foglalkoztatásban, és eltérhetnek attól a rendelkezéstől is, hogy a részmunkaidő mértéke a törvényes munkaidő fele – dolgozhat a kismama négy óránál többet vagy kevesebbet is. A közszférában ez a lehetőség már 2009 óta fennáll.

Szabadság, pótszabadság, apa-szabi

Az új Mt.-ben az alapszabadság húsz nap marad, a munkavállalók ezen felül több jogcímen pótszabadságra jogosultak. Életkoruk alapján fokozatosan növekvő számú, de legfeljebb tíz nap pótszabadság jár, ettől a kollektív szerződésben csak a munkavállaló javára lehet eltérni.

Fennmarad a gyermekek után járó pótszabadság is, de új elem, hogy igénybevételére mindkét szülő jogosult lesz. A gyermekek utáni pótszabadság mértéke változatlan marad azaz egy gyermekre 2, két gyermekre 4, kettőnél több gyermek után összesen 7 nap pótszabadság jár. Változás, hogy ha a szülők elváltak, akkor a munkáltató igazolást kérhet arról, hogy a pótszabadságért folyamodó szülő valóban részt vesz a gyermek életében.

Az apának a gyermeke születését követő második hónap végéig 5 nap, ikergyermekek születése esetén 7 nap pótszabadság jár.

A szülési szabadság változatlanul 24 hét, és továbbra is jár a gyermek hároméves koráig (tartós beteg gyermek esetében 10 éves koráig) a fizetés nélküli szabadság. A rendes szabadság a tgyás és a gyed első hat hónapja alatt gyűlik, és a tgyás idejére járót meg is lehet már pénzben váltani idén.

Felmondás és felmondási védelem

Az új  szabályozás szerint a munkaviszony közös megegyezéssel, felmondással vagy azonnali hatályú felmondással szüntethető meg – ez utóbbi a rendkívüli felmondást váltja fel. A törvény nem határoz meg konkrét felmondási okokat, hanem összefoglalva jelöli meg, hogy  a felmondás oka csak a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével, illetve a munkáltató működésével összefüggő lehet. A megszüntetés okának a felmondás indokolásból világosan ki kell tűnnie. Nem kell indokolni az azonnali hatályú felmondást a próbaidő alatt, valamint ha a munkáltató határozott idejű munkaviszonyt szüntet meg így.

A próbaidő munkaszerződés alapján legfeljebb három hónap lehet, ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek azt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. Kollektív szerződésben maximum hat hónapos próbaidő köthető ki.

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt várandósság, szülési szabadság, és a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság ideje alatt. A védelem az anyát akkor is megilleti a gyermek hároméves koráig, ha nem vesz igénybe fizetés nélküli szabadságot.

munka törvénykönyve 2012Azonban új Mt. 66. paragrafusának 5. bekezdése szerint az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonya mégis megszüntethető, ha a gyermek hároméves kora előtt megy vissza dolgozni és a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen nem tudnak neki megfelelő munkát ajánlani. Vagyis nincs olyan másik munkakör, amely megfelel a munkavállaló által korábban betöltött munkakörhöz szükséges képességének, végzettségének, gyakorlatának, vagy azt a munkavállaló alapos indok nélkül nem fogadja el. Eddig a munkáltatónak, ha nem volt munkahely, teremtenie kellett, ha pedig nem tudott, az állásidőre járó bért kellett fizetnie a kismamának a védettség lejártáig.

További változás, hogy a védelem csak és kizárólag a megnevezett jogcímek időtartamára vonatkozik – azaz a gyermek három éves kora utáni 30 nap védelmi idő megszűnik, a kismama azonnal elbocsátható.

Fontos szabály, hogy a védelem csak akkor áll fenn, ha a munkavállaló előzetesen tájékoztatta a munkáltatót az ezt okozó tényekről, például a várandósságról.  Az eddigi gyakorlattól eltérően tehát a kismama nem hivatkozhat később a terhességére, ha nem akarja közölni azt korán a munkáltatóval vagy nem is tud még esetleg róla.

Felmondási védelem illeti meg a munkavállaló nőt a jogszabály szerinti, emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének időtartama alatt, de maximum a megkezdéstől számított 6 hónapig. Megszűnik viszont védelem a gyermek ápolási táppénz igénybe vétele alatt.

A munkaidő beosztása

Új szabályként kötelező a munkavállaló számára egészségi állapotának megfelelő munkakört felajánlani, ha a várandóssága megállapításától a gyermek egyéves koráig – munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi szakvélemény alapján – eredeti munkakörében nem foglalkoztatható.

A várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig a munkavállaló egyenlőtlen munkaidő-beosztásban csak hozzájárulással foglalkoztatható, heti pihenőnapjai egyenlőtlenül nem oszthatóak be, és nem rendelhető el számára rendkívüli munkaidő, készenlét vagy éjszakai munka.

Az Országgyűlés még tavaly decemberben fogadta el a most életbe lépő új kódexet, az Mt.-vel kapcsolatos átmeneti rendelkezésekről és törvénymódosításokról szóló javaslatcsomagot pedig júniusban hagyta jóvá a Ház, megkönnyítendő az új munkajogi szabályozásra való áttérést. Sem az új Mt., sem az átmeneti rendelkezéskről elfogadott törvénytervezet nem tesz említést arról, hogy július elsejét követően új munkaszerződéseket kellene kötni – az új szabályok alkalmazandók függetlenül attól, hogy a munkaszerződés még a régi rendelkezések alapján került megkötésre.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal, szakértő: dr. Farkas Zsuzsanna munkajogász, Tudatos Életért Egyesület

Tisztelt Érdeklődők! A cikknél a kérdezési lehetőséget lezártuk. Kérjük, hogy kérdéseiket közvetlenül dr. Farkas Zsuzsanna munkajogász szakérőnknek tegyék fel az alábbi linken:
https://babafalva.hu/dr-farkas-zsuzsanna-jogasz-hr-szakerto
köszönettel, a Szerkesztőség munkatársai

hirdetés

105 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Szakértő.
    Férjként és jelenleg két gyermek apukájaként olyan problémával állunk szemben amiben remélem tud segíteni.
    A feleségem 12 hónapos kismama jelenleg a fiúnkkal van itthon gyesen aki novemberben lesz 3 éves.
    A feleségem munkahelye sajnos felszámolás alatt van ma kapott egy telefont hogy sem gyesre,gyedre nem lesz jogosult,azt mondták keressen magának új munkahelyet „12 hónapos terhesen?”
    létezik ilyen? lehetséges ez? mi a teendő ebben az esetben? válaszát előre is köszönöm

  2. Kedves Szakértő!
    Pedagógus munkakörben dolgozom. Szeptember 02_re vagyok kiírva. Mivel most a szabadságomat töltöm, érdeklődnék ki kell-e vennem a 4 hét szülési szabadságot a szabadságom ideje alatt, vagy pedig aug.26-tól elegendő ezt megtenni, amikortól munkába kellene állnom. Köszönettel: K. Gyöngyi

    • Kedves Gyöngyi!

      A szülési szabadság a TGYÁS idejére jár, és maximum 24 hét. Meg lehet kezdeni már a szülés előtt is, legkorábban 4 héttel előtte, de ez nem kötelező. Vagyis mindenképpen érdemes akkor kezdenie, amikor lejár a szabadsága.

      üdvözlettel,Hajnal

  3. Kedves Szakértő!

    Szept 31-ig szól a határozott idejű szerződésem,viszont 11 hetes kismama vagyok. Lehetséges az,hogy nem hosszabítanak szerződést? Illetve ha időközben táppénzre vesznek, akkor is ha lejár a szerződésem megszűnik a munkaviszonyom?

  4. Tisztelt Szakértő!
    Kismama vagyok, hamarosan szülök, de még dolgozom. Határozatlan idejű munkaszerződésem van. A munkahelyemre visszavárnak (jelenleg), a pótlásomat pedig egy kollégámmal oldják meg. (neki nem módosítják a jelenlegi szerződését). Az lenne a kérdésem, hogy ez okozhat gondot akkor amikor vissza szeretnék menni? Mondhatják-e azt, hogy bocsánat de a helyem be van töltve egy szintén határozatlan idejű szerződéses kollégával, ezért nem vesznek vissza. 1,5-2 évet tervezek otthon lenni. Köszönöm szépen!

  5. Tisztelt szakértő!
    Pedagógusi munkakörben dolgozok.
    Érdeklődni szeretnék, hogy mennyi szabadság jár nekem, ha 2012. aug. 22-től táppénzen voltam kisfiam születéséig, vagyis 2013. jan. 10-ig, majd Tgyás-on, majd jelenleg gyed-en.
    2015. januárjában jár le a gyed, utána szeretném kivenni a szabadságomat.
    Lehetséges-e, hogy a gyed, vagy a gyes ideje alatt máshol dolgozzak?
    Válaszát köszönöm szépen!

  6. Munkanèkûlire nem vagyok jogosult semmi jôvedelmem nincs nem tudom mit tudnèk igènyelni mig meg nem születik a picim azaz van mèg ôt honap adig munka èvwimet leigazolta a cèg hogy megkapjam az elàtásokat a gyermekemre adig is mit tehetek mit tudok igènybe venni decemberig mivel akkora vagyok kiirva vàlaszàt kôszônöm.

  7. Igen 1-31ig szolo szezödèsel dolgoztam dw amint bejelentettem hogy vàrandos vagyok a munkàltatom kôzôs megegyezèsel kirugot azal az indokal hogy lejàrt szezôdès miati felmondàsom volt nem az hogy vàrandos vagyok nem .

  8. érdeklődni szeretnék,hogy gyes mellett lehet-e négy műszakot vállalni?a pici 2 és fél éves múlott.

  9. Tisztelt Szakértő(k)!

    Gyed után megyek vissza a munkahelyemre dolgozni, de nem a korábban otthagyott munkakörömbe vesznek fel, hanem egy olyanba, ahol a munkaidő a hét minden napján 9-21 óráig tart. Ellenben igérték nekem, hogy kisgyermekes igényeimet figyelembe véve csak hétköznapokon 9-15 óráig fogok dolgozni, és max. havi egy-két alkalommal kell kollégát helyettesíteni esti vagy hétvégi műszakban. Tájékoztattak arról, hogy a munkaszerződésemben nem lesz leírva a hétköznapi, napközbeni munkavégzés, viszont a munkaköri leírásomba beleteszik. Kérdésem: elegendő-e ez így, vagy a szerződés aláírásával aláírom a több műszakos munkavégzés kötelezettségét. További kérdés: mi a helyzet, ha a szerződés aláírásakor azt mondják, még nincs kész a munkaköri leírásom, ahogy ez az eset számtalan kollégámnál fennáll.

    Köszönöm előre is a segítséget!

    Üdvözlettel:

    Oroszné K. Ági

  10. Tisztelt Szakértő! Gyed mellett visszatértem munkahelyemre ahol napi hat órában alkalmaznak,túlórát vállalhatok e?Ha gyed mellett ez nem lehetséges ,gyes mellett vállalhatok e túlórát?

Comments are closed.