A rekedtség okai és kezelése

A téli, megfázásos-náthás időszakban gyakran előfordul, hogy a betegség miatt hangunk is megváltozik: rekedtté vagy orrhangzóssá (nazálissá) válik. A nátha megszűntével az orrhangzósság el is múlhat, de a rekedt hang sokszor tovább is megmarad. Mi okozhatja a rekedtséget, hogyan lehet rajta segíteni? Mi a gyermekkori rekedtség?

A rekedtség okai

Ha a hangmagasság, hangerősség megváltozik, a hang fátyolossá vagy rekedtté válik, elveszíti csengő jellegét és a tiszta hanghoz a hangszalagok nem megfelelő rezgése miatt zörejelemek társulnak,  diszfóniáról  beszélünk. Ez változatos okokra vezethető vissza:

  • Okozhatják különböző gyulladásos megbetegedések.
  • Létrehozhatják a hangképző szervek fejlődési rendellenességei.
  • Következménye lehet hormonális problémáknak.
  • Létrejöhet pszichés stressz, külső neurotizáló tényezők miatt (ha valakinek hirtelen „elmegy a hangja”).
  • Leggyakrabban a helytelen hangképzési technika eredményezi; a hangszalagok megerőltetése, görcsös hangindítás, túl nagy igénybevétel, „munkahelyi ártalom” következménye (gondoljunk a pedagógusok, előadóművészek különösen igénybevett hangjára)

A rekedtség vizsgálata és kezelése

Ha rekedtségünk három hétnél is tovább tart, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, mert a hang túlzott megerőltetése, a hangszalagok egymásnak feszülése fizikai elváltozást, hangszalagcsomót okozhat.

A fül-orr-gégész orvos fájdalommentes vizsgálattal, gégetükrözéssel állapítja meg, hogy a rekedtségnek van-e szervi oka, majd eldönti, hogy szükséges-e a műszeres vizsgálat. Sok esetben az alapbetegség (allergia, torokgyulladás) gyógyszeres kezelése mellett a hang pihentetése, a csendkúra elegendő arra, hogy a rekedtség megszűnjön.

A csendkúrát vegyük komolyan, ilyenkor suttogni sem szabad! Tartózkodni kell a túl hideg vagy túl forró italoktól, a szénsavas üdítőktől, és nem ajánlott az erősen fűszeres ételek fogyasztása sem.

Ha a szakorvos úgy látja jónak, akkor logopédushoz irányítja a rekedt hangú beteget, akinél hangterápia végzése segíti a helyes beszédtechnika kialakítását. A logopédus útmutatása alapján elsajátítható a helyes beszédlégzés, a lágy hangindítás, az alkatnak megfelelő hangmagasság használata, a beszédszervek izmainak lazítása. Rendszeres otthoni gyakorlással kiküszöbölhetők a hibás automatizmusok, és megszűnik a beszédszervek megerőltetése nyomán kialakuló rekedtség. Helyes beszédtechnikával a kiabálás sem erőlteti meg a hangot, és nem okoz rekedtséget.

A gyermekkori rekedtség

Kisgyermekeknél is előfordulhat a rekedtség. Aki járt már óvodai csoportban, vagy végigment egy iskola folyosóján óraközi szünetben, az tudja, mekkora zaj lehet ezeken a helyeken. A közösségbe kerülő kisgyerek túl akarja kiabálni társait, és ha ezt helytelen technikával teszi, rekedt lesz a hangja. Vannak olyan gyerekek, akik alkatuknál fogva harsányabbak, de előfordulhat az is, hogy utánoznak valakit, aki rekedten beszél.

Rekedt kisgyermek kezelésekor a szakorvosi vizsgálatot követően a logopédus játékosan, heti egy-két alkalommal végzi a hangterápiát. A foglalkozásokon jelen van az a felnőtt is, aki otthon gyakorolja a gyermekkel a logopédus által adott feladatokat. Brummognak, mint a kismackó, bimm-bammoznak, hosszan kitartott zöngével, egyszerű mondókákat, verseket mondanak, a hét napjait vagy a hét törpe nevét sorolják helyes légzéssel. Napi 10-15 perces rendszeres gyakorlás révén, a játékos légző-, hangindítási, zümmögési gyakorlatok végzésével, és a rendelkezésre álló terápiás hanganyagok segítségével a gyermekkori diszfónia jó eredménnyel, hatékonyan javítható.

Elges Renáta logopédus

hirdetés

37 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Tisztelt hölgyem,uram.Az lenne a kérdésem mi lehet a bajom amikor,könnybe lábadnak a szemeim furcsa érzést,köhögésre ingert érzek,és elmegy a hangom,naponta akár 4,5 alkalommal is.Köszönöm

  2. Kedves Brigitta!
    Sajnos ebben az esetben csak személyesen, hangképzéssel foglalkozó logopédus, vagy énektanár! tud segíteni. (Olyan ez, mintha pl. gyógytornát akarnék tanítani személyes találkozás nélkül…)Mindenek előtt azonban keressen fel egy fül-orr-gégész-foniáter! szakembert, aki megvizsgálja, hogy a fátyolos hangképzés, a sikítani nem tudás mögött van -e valamilyen szervi elváltozás, mert akkor azt haladéktalanul kezelni kell. Még a hangját is elveszítheti, ha esetleg beteg hangszálakat erőltet, rossz hangképzéssel. Tehát javaslom, hogy először orvossal konzultáljon!

    Üdv, Zsófia

  3. Tisztelt szakértő hölgy/úr!
    Szeretnék segítséget kérni hangszàl gyógyítàssal,javítàssal kapcsolatban mert borzasztó sürgős és fontos.Azzal kezdeném hogy dohànyzom,igaz nem sokat,de van.Szerintem emiatt lett jóval mélyebb a hangom de nem tiszta.Rekedtes,fàtyolos,erőtlen.Írok példàt:Nagyon szeretem a Dolly dalokat.Dollynak is mély a hangja de sajnos egy ideje én csak 2 hanggal lejjebb mélyebben tudom énekelni a dalait.Kérem segítsen néhàny tanàccsal mit tegyek ha nem is csengő de erőteljesebb hangképzést produkàljak.Tudom lekellene tennem a cigarettàt….de nem hiszem ha leteszem attól rögtön megvàltozna minden.Sikítani egyàltalàn nem tudok.Segítségét,tanàcsàt köszönöm szépen.
    Üdv:Brigitta

Comments are closed.