A rekedtség okai és kezelése

A téli, megfázásos-náthás időszakban gyakran előfordul, hogy a betegség miatt hangunk is megváltozik: rekedtté vagy orrhangzóssá (nazálissá) válik. A nátha megszűntével az orrhangzósság el is múlhat, de a rekedt hang sokszor tovább is megmarad. Mi okozhatja a rekedtséget, hogyan lehet rajta segíteni? Mi a gyermekkori rekedtség?

A rekedtség okai

Ha a hangmagasság, hangerősség megváltozik, a hang fátyolossá vagy rekedtté válik, elveszíti csengő jellegét és a tiszta hanghoz a hangszalagok nem megfelelő rezgése miatt zörejelemek társulnak,  diszfóniáról  beszélünk. Ez változatos okokra vezethető vissza:

  • Okozhatják különböző gyulladásos megbetegedések.
  • Létrehozhatják a hangképző szervek fejlődési rendellenességei.
  • Következménye lehet hormonális problémáknak.
  • Létrejöhet pszichés stressz, külső neurotizáló tényezők miatt (ha valakinek hirtelen „elmegy a hangja”).
  • Leggyakrabban a helytelen hangképzési technika eredményezi; a hangszalagok megerőltetése, görcsös hangindítás, túl nagy igénybevétel, „munkahelyi ártalom” következménye (gondoljunk a pedagógusok, előadóművészek különösen igénybevett hangjára)

A rekedtség vizsgálata és kezelése

Ha rekedtségünk három hétnél is tovább tart, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, mert a hang túlzott megerőltetése, a hangszalagok egymásnak feszülése fizikai elváltozást, hangszalagcsomót okozhat.

A fül-orr-gégész orvos fájdalommentes vizsgálattal, gégetükrözéssel állapítja meg, hogy a rekedtségnek van-e szervi oka, majd eldönti, hogy szükséges-e a műszeres vizsgálat. Sok esetben az alapbetegség (allergia, torokgyulladás) gyógyszeres kezelése mellett a hang pihentetése, a csendkúra elegendő arra, hogy a rekedtség megszűnjön.

A csendkúrát vegyük komolyan, ilyenkor suttogni sem szabad! Tartózkodni kell a túl hideg vagy túl forró italoktól, a szénsavas üdítőktől, és nem ajánlott az erősen fűszeres ételek fogyasztása sem.

Ha a szakorvos úgy látja jónak, akkor logopédushoz irányítja a rekedt hangú beteget, akinél hangterápia végzése segíti a helyes beszédtechnika kialakítását. A logopédus útmutatása alapján elsajátítható a helyes beszédlégzés, a lágy hangindítás, az alkatnak megfelelő hangmagasság használata, a beszédszervek izmainak lazítása. Rendszeres otthoni gyakorlással kiküszöbölhetők a hibás automatizmusok, és megszűnik a beszédszervek megerőltetése nyomán kialakuló rekedtség. Helyes beszédtechnikával a kiabálás sem erőlteti meg a hangot, és nem okoz rekedtséget.

A gyermekkori rekedtség

Kisgyermekeknél is előfordulhat a rekedtség. Aki járt már óvodai csoportban, vagy végigment egy iskola folyosóján óraközi szünetben, az tudja, mekkora zaj lehet ezeken a helyeken. A közösségbe kerülő kisgyerek túl akarja kiabálni társait, és ha ezt helytelen technikával teszi, rekedt lesz a hangja. Vannak olyan gyerekek, akik alkatuknál fogva harsányabbak, de előfordulhat az is, hogy utánoznak valakit, aki rekedten beszél.

Rekedt kisgyermek kezelésekor a szakorvosi vizsgálatot követően a logopédus játékosan, heti egy-két alkalommal végzi a hangterápiát. A foglalkozásokon jelen van az a felnőtt is, aki otthon gyakorolja a gyermekkel a logopédus által adott feladatokat. Brummognak, mint a kismackó, bimm-bammoznak, hosszan kitartott zöngével, egyszerű mondókákat, verseket mondanak, a hét napjait vagy a hét törpe nevét sorolják helyes légzéssel. Napi 10-15 perces rendszeres gyakorlás révén, a játékos légző-, hangindítási, zümmögési gyakorlatok végzésével, és a rendelkezésre álló terápiás hanganyagok segítségével a gyermekkori diszfónia jó eredménnyel, hatékonyan javítható.

Elges Renáta logopédus

hirdetés

37 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Tónusos súlyos beszédmegakadásokra van e úgybevezett görcsoldó gyógyszer. Ezekről milyen tapasztalattal rendelkeznek az orvosok. Ajánlják e? Kérem tájékoztassanak, hogy egy felnőtt dadogó, konkréten akadozva beszélő beszéde folyamatosabb legyen. Köszönöm előre is.

  2. Üdvözlöm. Már 1 hónapja hogy torokgyulladásom volt és azóta se javult meg a hangom mert amikor magasabb hangot szeretnék kiadni akkor teljesen berekedek vagy nem jön ki a hang:l mit tegyek.?

    • Kedves Vivien!

      Javaslom, hogy kontroll céljából mindenképpen menjen el orvoshoz. Ha teljesen ép gégét, hangszalagokat találnak, akkor érdemes még kímélnie magát, utánagondolni, hogy vajon nem terheli-e rosszul a hangját, esetleg személyesen konzultálni egy logopédussal, aki légző és hangadó gyakorlatokkal, vizsgálatokkal meg tudja állapítani, hogy helyes-e a beszédlégzése. Jó volna tudni, hogy a munkájához használja-e a hangját, sokat, hangosan kell-e beszélnie. Fogyaszt-e gyakran túl fűszeres, szénsavas, túl hideg, túl meleg dolgokat, sok kávét, teát, cigarettát, amik dehidratálhatják, irritálhatják a hangszalagokat. Ezeket tehát egy foniáter szakorvossal, vagy egy logopédussal érdemes személyesen „átbeszélni”. Mielőbbi javulást!
      Üdvözlettel,
      Zsófi

  3. Tiszteletem!
    Énekes lennék, ha nem ment volna el a hangom… A házi orvosom szerint vagy nem iszom elegendő vizet, ami nálam 5 6 liter is meg van, vagy, refluxos vagyok… Elmentem fül orr gégészhez, ott megállapították, hogy van egy színes gombostűfejnyi duzzanat… Ezt eltávolították két napja. Mikor várhatom, hogy ismét jó lesz a hangom? Meddig nem szabad megszólalni? Az egyik orvos azt mondja, hogy már lehet suttogni, a másik azt, hogy nem, a harmadik pedig, hogy inkább beszéljek, mint suttogjak… Az a helyzet, hogy az egész szájüregem nagyon fáj a műtét óta, és a torkom is. Normális ez?
    Bocsánat a sok kérdésért! Válaszait előre is köszönöm!
    üdv: Aranka

    • Kedves Aranka!

      Kifejezetten orvosi szakterületet érintőek a kérdései, sajnos nem tudok igazán pontos válaszokat adni. Mindenképpen menjen el egy olyan orvoshoz, aki maga számára megnyugtató válaszokat tud mondani, és utánajár annak is, hogy miért fáj az egész szájürege. A suttogás logopédia szempontból nem javasolt, az ének-hangképzésben is tanult jó légzéstechnikával halk, de nem suttogó hangon beszélni biztosan jobb, mint suttogni. Hangszálainak biztosan jó, ha nem eszik túl meleget, túl hideget, túl fűszereset, kávét, alkoholt, és szénsavas italt nem fogyaszt. Ezen kívül személyesen tud segítséget nyújtani Önnek egy foniáter. Javaslom, hogy keressen olyan orr-fül-gégészt akinek foniáter végzettsége is van.
      Mielőbbi gyógyulást kívánok!

      Zsófi

  4. Üdvözlöm! Miért van az, hogy ha izgulok berekedek? Nagyon akadályoztat a kommunikálásban. 2 éve tart már.

    • Kedves Dávid!

      Amikor izgulunk, megváltoznak az olyan funkciók a szervezetünkben, amiket nem, vagy nehezen tudunk akaratlagosan irányítani. Ilyen a légzés, illetve bizonyos izomcsoportok működése is. Ha rossz légzéstechnikával, ill. feszesen tartott gégeizmokkal beszél, akkor ez könnyen rekedtséghez vezet. Ehhez szokott társulni a száj kiszáradása, amit szintén nem tudunk irányítani ilyen helyzetben, és ez a hangszálak dehidratáltságát is okozhatja, ami szintén rekedtséget idéz elő. A helyes beszédtechnika tanulható, az elsajátított készségeket pedig stresszes helyzetben is tudja majd használni, úgy mint pl. vizsgázási technikákat, feladatmegoldási technikákat, amik segítenek, hogy ne blokkoljunk le, amikor nagyon nagy szükség van a „fejünkre”. Ugyanígy segíthetnek bizonyos technikák a beszéd terén, hogy jól működjenek a hangszálak. Érdemes ezzel felkeresni egy logopédust, aki beszédtechnikával, felnőttekkel is foglalkozik. Addig is javaslom, hogy elegendő folyadékot fogyasszon egy-egy olyan alkalom előtt/alatt, amikor tudja, hogy esetleg több ember előtt kell beszélnie, vagy stresszes helyzetben kell kommunikálnia. A relaxálás, autogén tréning, agykontroll is segíthetnek, hogy maga az izgulás ne tegye olyan kiszolgáltatottá, hogy az ilyen tüneteket okoz.
      Remélem sikerül megtalálni a jó megoldást, és feloldódik ez a kellemetlenséget okozó tünet.

      Üdvözlettel,
      Zsófi

  5. Üdvözlöm!
    Megszeretném kérdezni hogy mi lehet az oka egy 9 hónapos babánál a rekedtség és milyen megoldások lehetnek rá.nem hinném hogy megfázott volna a hangszála.köszönöm előre is !
    Szilvia.

    • Kedves Szilvia!

      Ez kifejezetten orvosi kérdés. Gyermek orr-fül-gégész, foniáter orvoshoz kellene elmenni, aki a hangszálakat meg tudja nézni. Van egy ritka vírus, ami okozhatja a hangszálak nyálkahártyájának elváltozását, megvastagodását. Ezt érdemes kizárni, ha sokáig (hónapokig) fennmarad a rekedtség. Amúgy egyszerűbb betegség is lehet a háttérben, ami elmúlik egy-két hét alatt, és nem feltétlenül kíséri egyéb tünet. A szoba hideg párásítása, a nem túl meleg (max.21-22 fokos) éjszakai hőmérséklet biztosan jót tesz. Ha nincs más tünet, várjanak még egy kicsit, hátha magától rendeződik a dolog.

      Üdvözlettel,
      Zsófi

  6. Üdvözlöm!
    Tanácsot szeretnék kérni mit tegyek. Énekes vagyok. Kb. egy éve nagyon meg voltam fázva és megerőltettem a hangom, azóta bizonyos hangokat csak torzul , rekedten tudok csak kiénekelni. A hétköznapi beszédem teljesen normális, nem rekedt csak éneklésnél jön elő, ami nagyon zavaró. Leginkább a magasabb hangoknál illetve, ha finoman kell énekelnem. Minden félét próbáltam már rá sajnos sikertelenül.
    Lenne valamilyen jó tanácsa illetve kihez fordulhatnék a problémámmal ?
    Köszönöm szépen előre is a válaszát!

    • Kedves Andrea!

      Javaslom, hogy keresse fel a Bárányfelhő Fejlesztő Gyermekközpont jelenlegi logopédusát, Scheer Líviát, aki amellett, hogy logopédus, operaénekes is, tehát biztosan mélyreható választ tud nyújtani erre a kérdésre, ellentétben velem, aki sajnos nem értek az éneklés mechanikájához. A http://www.baranyfelho.hu oldalon akár ímélen is felteheti kérdését a fent említett kolléganőmnek.

      Üdvözlettel,
      Zsófia

  7. Hangszálproblémáim sajnos régebbi keletűek.Vidékre költözésünk óta, kb. 7 éve tartanak, az utolsó évben fokozódtak. Mivel évekig allergiára gyanakodtak,valamint gyógyítgattak 0 eredménnyel, belefáradtam a próbanyuszi szerepébe. Gyógyfüvekkel, homeovoxxal,sok mindennel próbálkoztam kisebb-nagyobb sikerrel.Az utolsó gégészeti vizsgálaton végre kimondták, meg vannak alaposan erőltetve a hangszálaim, újra kellene tanulnom hangokat képezni, valamint légzéstechnikát tanulni.
    Azzal bonyolultabb a dolog, hogy néptánccsoportot vezetek , valamint utóbbi években alkalom adódott, hogy végre családi zenekarunkkal – férjem és 3 fiam – dalolhassak kedvemre. Mire ez az álmom teljesülni látszik, nem tudok dalolni, szinte egyik napról a másikra, néha pár órán belül is, mintha gát emelkedne a torkomban, beszélni sem bírok.
    Fellépéseink előtt már nem izgulok, mégis sokszor adódik problémám.
    Kérném segítségüket abban hogy lakhelyemhez minél közelebb találjak egy fentebb említett, kb. Esztergom környékén- ez volna Párkányhoz közel,a problémában jártas felnőttel foglalkozó logopédust, aki segíteni tudna nekem.
    Előre is köszönöm Ildikó
    Különben az említett Bárányfelhő – hol található?

    • Kedves Ildikó!

      A http://www.baranyfelho.hu oldalon kaphat bővebb információkat, hogy hol találhat meg bennünket. Ha írna a bárányfelhőnek egy ímélt, hogy adják meg a privát ímél címemet, akkor azon keresztül tudok Önnek elérhetőséget adni Esztergom környéki kollégához, aki segíthet Önnek. Keressen fel, próbálok segíteni, mert ehhez valóban hangterápia szükséges!

      Üdvözlettel,
      Zsófi

  8. Kedves Kata!

    Javaslom, hogy keressen fel egy logopédust, mert több alkalmat is igénybe vehet, hogy a helyes légzés és hangadási technikát elsajátítsa, ami tudatosan-majd idővel egyre gyakorlottabban-alkalmazható, amikor sokat kell beszélnie. Ez sok gyakorlást is igényel. Hasonló, mint egy gyógytorna, csak nem a nagy izmokra hat, hanem a gégénkben található izmokra, illetve a légzőizmokra. A gyakorlatok nyomán meg lehet tanulni, hogy a hangszalagokat és a gége izmait ne terheljük beszéd közben, így nem fog elmenni a hangunk. Nálunk a Bárányfelhőben is találhat olyan logopédust, aki felnőttek beszédtechnika tanítását vállalja, és tud segíteni Önnek.
    Üdvözlettel,
    Zsófi

  9. Üdvözlöm. Munkakörömből adódóan naponta 7 órát beszélek egyfolytában és a hét végére kezdek berekedni. Voltam fül-orrgégésznél nemrég, aki megállapította, hogy nincs semmi baja a hangszálaimnak, és azt tanácsolta, ne beszéljek olyan sokat. Magamtól elkezdtem szedni a Homevoxot és az egyik kolléganőm orvosa Rutascrbint javasolt szedni még rekedtség ellen.Az orvost is megkérdeztem és szerinte a Homevoxból korlátlan mennyiségben lehet szedni és a Rutascorbint is jónak találta – bár magától nem jutott az eszébe. Szeretnék tanácsot kérni, mit lehet tenni még a rekedtség ellen, hiszen ezzel keresem a kenyeremet, és nem szeretnék foglalkozást váltani.

Comments are closed.