A rekedtség okai és kezelése

A téli, megfázásos-náthás időszakban gyakran előfordul, hogy a betegség miatt hangunk is megváltozik: rekedtté vagy orrhangzóssá (nazálissá) válik. A nátha megszűntével az orrhangzósság el is múlhat, de a rekedt hang sokszor tovább is megmarad. Mi okozhatja a rekedtséget, hogyan lehet rajta segíteni? Mi a gyermekkori rekedtség?

A rekedtség okai

Ha a hangmagasság, hangerősség megváltozik, a hang fátyolossá vagy rekedtté válik, elveszíti csengő jellegét és a tiszta hanghoz a hangszalagok nem megfelelő rezgése miatt zörejelemek társulnak,  diszfóniáról  beszélünk. Ez változatos okokra vezethető vissza:

  • Okozhatják különböző gyulladásos megbetegedések.
  • Létrehozhatják a hangképző szervek fejlődési rendellenességei.
  • Következménye lehet hormonális problémáknak.
  • Létrejöhet pszichés stressz, külső neurotizáló tényezők miatt (ha valakinek hirtelen „elmegy a hangja”).
  • Leggyakrabban a helytelen hangképzési technika eredményezi; a hangszalagok megerőltetése, görcsös hangindítás, túl nagy igénybevétel, „munkahelyi ártalom” következménye (gondoljunk a pedagógusok, előadóművészek különösen igénybevett hangjára)

A rekedtség vizsgálata és kezelése

Ha rekedtségünk három hétnél is tovább tart, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, mert a hang túlzott megerőltetése, a hangszalagok egymásnak feszülése fizikai elváltozást, hangszalagcsomót okozhat.

A fül-orr-gégész orvos fájdalommentes vizsgálattal, gégetükrözéssel állapítja meg, hogy a rekedtségnek van-e szervi oka, majd eldönti, hogy szükséges-e a műszeres vizsgálat. Sok esetben az alapbetegség (allergia, torokgyulladás) gyógyszeres kezelése mellett a hang pihentetése, a csendkúra elegendő arra, hogy a rekedtség megszűnjön.

A csendkúrát vegyük komolyan, ilyenkor suttogni sem szabad! Tartózkodni kell a túl hideg vagy túl forró italoktól, a szénsavas üdítőktől, és nem ajánlott az erősen fűszeres ételek fogyasztása sem.

Ha a szakorvos úgy látja jónak, akkor logopédushoz irányítja a rekedt hangú beteget, akinél hangterápia végzése segíti a helyes beszédtechnika kialakítását. A logopédus útmutatása alapján elsajátítható a helyes beszédlégzés, a lágy hangindítás, az alkatnak megfelelő hangmagasság használata, a beszédszervek izmainak lazítása. Rendszeres otthoni gyakorlással kiküszöbölhetők a hibás automatizmusok, és megszűnik a beszédszervek megerőltetése nyomán kialakuló rekedtség. Helyes beszédtechnikával a kiabálás sem erőlteti meg a hangot, és nem okoz rekedtséget.

A gyermekkori rekedtség

Kisgyermekeknél is előfordulhat a rekedtség. Aki járt már óvodai csoportban, vagy végigment egy iskola folyosóján óraközi szünetben, az tudja, mekkora zaj lehet ezeken a helyeken. A közösségbe kerülő kisgyerek túl akarja kiabálni társait, és ha ezt helytelen technikával teszi, rekedt lesz a hangja. Vannak olyan gyerekek, akik alkatuknál fogva harsányabbak, de előfordulhat az is, hogy utánoznak valakit, aki rekedten beszél.

Rekedt kisgyermek kezelésekor a szakorvosi vizsgálatot követően a logopédus játékosan, heti egy-két alkalommal végzi a hangterápiát. A foglalkozásokon jelen van az a felnőtt is, aki otthon gyakorolja a gyermekkel a logopédus által adott feladatokat. Brummognak, mint a kismackó, bimm-bammoznak, hosszan kitartott zöngével, egyszerű mondókákat, verseket mondanak, a hét napjait vagy a hét törpe nevét sorolják helyes légzéssel. Napi 10-15 perces rendszeres gyakorlás révén, a játékos légző-, hangindítási, zümmögési gyakorlatok végzésével, és a rendelkezésre álló terápiás hanganyagok segítségével a gyermekkori diszfónia jó eredménnyel, hatékonyan javítható.

Elges Renáta logopédus

hirdetés

37 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Üdvözlöm.Körülbelül két hete jártam fül orr gégész szakrendelésen mert hónapok óta rekedt vagyok és a hangomnak nincs ereje.Az orvos a leletre azt írta vérbő garat,Vérbő erezett fellazult hangszalagok nyakon koros nem tapintható.Diagnózisok:Heveny légcsőgyulladás.Javaslat:Gégediéta.Ez még szóba ki lett egészítve azzal hogy nem beszélhetek de hogy meddig arról nem esett szó.Itthon a házi orvos ugyan ezt mondta plusz még hogy a mandulámon hólyagok vannak és erre kaptam antibiotikumot(Zinat)valamint köptetőt és calcium-sandoz pezsgőtablettát.A gyógyszert elszedtem de a torkom még fáj egy kicsit,három napig nem beszéltem egy szót sem és nem javult a hangom.Az lenne a kérdésem hogy meddig kell csendben maradni?Helyre jön e a laza hangszál és ha igen mitől?Míg a mandula gyulladás helyre nem jön addig nem fog vissza jönni a hangom sem?Válaszát előre is köszönöm!

    • Kedves Zoltán!

      Azt, hogy mennyi ideig kell a hangdiétát csinálni, az orvos tudja megmondani, hiszen ő látta a gégét, a hangszalagok állapotát. Javaslom, hogy hívja fel, ha a panaszai még mindig megvannak,és kérdezzen rá, meddig kell csendben lennie. Gondolom arra is felhívták a figyelmét, hogy suttogni különösen rossz ilyenkor, tehát a halk beszéd és a csend megengedett, a suttogással csak még többet árt a hangszalagoknak! Emellett érdemes kerülni mindent, ami szénsavas, nagyon hideg, nagyon forró, csípős, fűszeres. A mandulagyulladás önmagában nem okoz rekedtséget, csak fájdalmas, ezért talán kellemetlenebb a beszéd. A hangszalagok állapota határozza meg, hogy milyen a hangszín, tehát ha még mindig rekedt, akkor javaslom, hogy menjen vissza az orvoshoz, és addig is minél kevesebbet erőltesse a hangját.A fellazult hangszalagok (valójában a felületükön a nyálkahártya van fellazulva, az vérbő és erezett)valószínűleg a gyulladás miatt vannak, és helyrejön ha meggyógyul a gégéje.
      Jó egészséget!

      Zsófi

  2. Üdvözlöm.Az lenne a problémám hogy hónapok óta rekedt a hangom,van amikor nem,változó.Kiabálni nem tudok viszont sokat javult az utóbbi időben,de ha kiabálni szeretnék még mindig nem tudok.Szeretném elmondani hogy elég ideges típus vagyok és szinte mindig feszült emiatt folyamatos gyógyszerszedő vagyok.Ha a párommal vitatkozunk akkor úgy észleltem fokozódik a rekedtség mintha egy görcs szorítaná el a hangom,képtelen vagyok kiabálni szinte csak suttogok.Kérem segítsen ha tud.Köszönöm.

    • Kedves Zoltán!

      Javaslom, hogy keressen fel egy foniáter szakorvost, aki a hangszalagok vizsgálatát végzi, és meg tudja állapítani, hogy van-e valamilyen elváltozás. Ez akkor is fontos, ha esetleg pszichés alapon, szorongás miatt jön létre a rekedtség, hiszen akkor a lelki folyamatokon kívül az gégét, a hangszalagokat is kezelni kell. Ha az orvos úgy látja, el fogja Önt küldeni logopédushoz. Érdemes annak is utána járni, hogy az a gyógyszer, amit szed, nem okozhat-e olyan mellékhatást, aminek rekedtség a tünete. Ha úgy érzi, hogy a rekedtsége összefügg azzal, hogy – ahogy írja: „ideges típus”, akkor javaslom, hogy nem csak a hangja, hanem az általános közérzete miatt is keressen fel egy pszichológust, hiszen a gyógyszerek mindig csak tüneti kezelést jelentenek, valódi javulást akkor lehet elérni, ha az ember segítséget kér abban, hogy másként tudjon gondolkodni, feldolgozni az őt ért feszültségeket. Autogén tréning, vagy agykontroll, jóga, akár bármilyen kedvelt sport vagy önsegítő módszer javasolt ilyen esetben. Ezekben tud segítséget nyújtani egy pszichológus, hogy Önnek mi lehet a legmegfelelőbb.
      Fontos tudni, hogy ha még nincs is látható elváltozás a hangszalagokon, amennyiben sokáig fennáll ez az állapot, hogy idegesség miatt nem jól képzi a hangokat, ezért nem tud kiabálni, rekedt, akkor idővel a megerőltetéstől kialakulhat majd többféle hangszalag-és gége probléma. Ekkor hosszan tartó logopédiai terápiára van szükség. Ezért javaslom, hogy mielőbb járjon utána,hogy mi lehet a tünete hátterében!

      Üdvözlettel,
      Zsófi

  3. Tisztelt Logopédusnő,
    egy fura probléma kapcsán kérném tanácsát, segítségét. 34 éve lány vagyok, semmilyen testi problémám, betegségem nem volt, nem szokott lenni, úgy érzem, meg is teszek mindent, hogy vigyázzak az egészségemre. Van azonban egy makacs tünetem kb. 8 éve: ha valamilyen idegi megterhelés ér (pl. összezördülés valakivel, sírás, félelem, szorongás stb), akkor furcsa feszülő érzés keletkezik a torkomban (olyan, mintha állandósulna benne az a bizonyos sírás alatti görcsszerű érzés). Emiatt pedig a hangom is rekedtes, „sírós” lesz, illetve olyan fojtott, mert ilyenkor nagyon nehéz kiadnom a hangot, fáraszt a beszéd.
    Fura, de azt is észrevettem, hogy ha hirtelen ér valami pozitív benyomás (pl. jó hír), vagy csak alaposan kialszom magam, az egészet mintha elfújták volna! Csak sajna a következő stresszhelyzetnél ez a szörnyű feszülős-berekedős valami megint megjelenik…
    Még egy dolgot tudok róla elmondani: 8 évvel ezelőtt ez a fura tünet először akkor jelent meg, mikor nagyon mélyen megsértettek (verbálisan, valaki mondott valamit, ami nekem nagyon fájt). A sértést nyugodtan viseltem, de aznap este már nagyon feszült a torkom, és alig tudtam beszélni!

    Mi lehet ez? Mi állhat a hátterében? Kérem, segítsen, mert fogalmam sincs, kihez kell fordulnom! Az eltelt évek alatt 4-szer voltam gégészeten, és az orvos nem talált semmilyen elváltozást, azt mondta, épek és jól működnek a hangszálaim…
    köszönöm előre is segítségét,
    Bogi

    • Kedves Bogi!

      Kérdésében tulajdonképpen már ott rejtőzik a válasz, maga is leírta, hogy miből eredhet ez a kellemetlen tünet – aminek nincs semmilyen fizikális elváltozás a hátterében. A rekedtséget, a gombócérzést nagyon gyakran pszichés folyamatok okozzák. Nem akarok „pszichologizálni”, mert nem az én területem – tehát egyrészt javaslom, hogy ha nagyon zavarja ez a tünet, keressen fel egy pszichológust. Viszont azon talán érdemes elgondolkodni, hogy a beszéd, „a dolgok kimondása, megfogalmazása” mennyire érvényesül az életében, mennyire meri kifejezni, ha megbántják, illetve akár azt, ha öröm éri. Ha ilyen pontosan emlékszik a szituációra, amikor először megjelent ez a tünet, akkor lehetséges, hogy ezt a nagy sérelmet meg kellene beszélnie azzal a személlyel, akivel ez történt.
      Technikai jellegű segítség, hogy amikor a tünet jelentkezik, próbáljon tudatosan nagyon sok levegővel beszélni, képzelje el, hogy a kiáramló levegő fellazítja, oldja a gégében keletkező feszültséget. Ha pontosan szeretné megtanulni mindennek a beszédtechnikai hátterét, akkor személyesen keressen fel egy logopédust, de úgy gondolom, hogy amennyiben ennek a pszichés vonatkozásait megoldja, a tünete is meg fog szűnni!

      Üdvözlettel,
      Zsófi

  4. Tanácsot szeretnék kérni. Röviden vázolnám a problémám, pajzsmirigy rákom volt, megműtöttek, majd párhónappal később sugárterápiát kaptam, hogy biztos ami biztos alapon ne maradjon rossz indulatú sejt a szervezetemben. 25 + 8 kezelésem volt, 25×15 mezőz, az egész nyakamra, majd 8×5 mezős csak a műtét helyére.
    Nem volt annyira vészes, könnyen átvészeltem, ha fejezhetem ki így magam. Persze volt sok mellékhatása, mint fáradékonyság, sokat fogytam, részben mert nem igen tudtam enni, de nem fájt a torkom, csupán kellemetlen volt, köhögtem, orrom folyt, mondjuk azt, hogy sima torok gyulladás, meg persze a rekedtség. Volt idő, amikor nem volt könnyű, de még a kezelés befejezése előtt szinte teljesen rendbe jöttem, még a bőr is elég szép lett, amit korábban nem mondhattam el. Köhögés az megmaradt, de most már szinte az is szinte teljes mértékben megszűnt, mert a háziorvosom mondott egy gyógyszert (bioparox)elég csúnyán köhögtem, de ettől elmúlt. Híztam is, minden rendben van, csak a rekedtség nem akar javulni, ami még a kezelés alatt elmúlt és amikor vége lett újra előjött. Most lesz három hete, hogy megkaptam az utolsót, ez hosszú idő és nem értem, hogy miért utána alakult ki és miért nem javul. Nem tudom mit csináljak, kétségben vagyok esve, hisz szinte alig tudok beszélni. 20 évesek leszek nem sokára, nem könnyű, nem is panaszkodok, hálás vagyok, de legalább hangom, hagy legyen már. Mit tehetnék szóval a rekedtség ellen? Mi az ami jót tenne a hangszálaimnak? Mennyire lehet pszichés, bár nem hinném, hogy ezzel lenne a baj?
    Előre is köszönöm szépen!

    • Kedves Szabolcs!

      Bonyolult, és főként orvosi területet érintő a kérdése. Első sorban azt javaslom, hogy keressen fel egy olyan fül-orr-gégészt, aki foniáter végzettségű is. Ők tudnak abban segíteni, hogy megnézik a hangszalagok állapotát, felületét, illetve azok mozgását. Több probléma is lehet a háttérben.
      Lehetséges, hogy a kezelések miatt a hangszalagok felületén, nyálkahártyáján keletkezett valamilyen elváltozás, gyulladás, megvastagodás, ami ilyen tünetet okoz. Ebben az esetben hangdiétát szoktak javasolni, aminek az a lényege, hogy csöndben kell lenni egy ideig. A suttogás nem tesz jót, mert terheli az úgynevezett ál-hangszalagokat, azt semmiképp nem javaslom! Az orvos tudja megmondani, hogy meddig lehet szükség hangdiétára. Vigyázni kell arra is, hogy mit eszik/iszik: szénsavasat, túl hideget, túl forrót, fűszereset kerülni kell ilyen esetben.
      A kezelés vagy a műtét hatással lehetett a hangszalagokat mozgató izmok beidegzésére is. Ha az idegszálak, vagy az izmok sérültek, és nem zár a hangszalag tökéletesen, amikor zárnia kellene, akkor ez olyan megterhelést jelent a szalagoknak, hogy attól szintén begyulladhat a felületük, aminek szintén rekedtség a tünete. Tudomásom szerint másik tünete lehet a gyakori félrenyelés. A hangszalagmozgást megfigyelve az orvos tud további információval szolgálni, hogy hol érhető el olyan terápia, amivel ‘újratanulják’ a hangszalagok (pontosabban a gége) a mozgást.
      Ehhez hasonló úgynevezett diszfónia-terápiára kell akkor is járni, ha a hangszalagok helytelen mozgatásának hátterében pszichés tünetek húzódnak. A túl feszes vagy túl laza gégeizomzat lehet pszichoszomatikus tünet, ami egy ilyen betegség kapcsán kialakulhat. Ezzel is az a probléma, mint a fent említett két esettel, hogy végül valódi nyálkahártya elváltozást, gyulladást eredményezhet a hangszalagokon a helytelen izommunka, tehát fizikai tünetet eredményez, amit rekedtség jelez.
      Ezen kívül a háziorvost is meg kellene kérdezni, hogy a Bioparox nem okoz-e lerakódást a hangszál nyálkahártyáján, mert tudomásom szerint néhány (asztmára használatos spray) mellékhatása lehet rekedtség. De ez sem logopédiai kompetencia, sajnos nem tudom, hogy milyen mellékhatásai lehetnek ennek a gyógyszernek.

      Remélem tudtam segíteni, további sok erőt kívánok a teljes gyógyuláshoz!

      Üdvözlettel,
      Kiss Gy. Zsófia, logopédus

  5. Segitséget szeretnék kérni, rekedt a hangom, nagyon mély és orrhangbólbeszélek. És most nagy szükségem lenne az énekhangomra…mit tegyek?

  6. Kedves Renáta!

    Három évig tanultam énekelni operettet,operát és mondhatom, csodálatos színpadi élményekben volt részem, míg egyszercsak influenzás nem lettem és ekkor valami történt a hangommal. Egyéb körülmények miatt akkor abbahagytam az éneklést. Most tíz év után újra szeretném folytatni, de a probléma sajnos most is fennáll. A torkomban néha mintha a megszólaltatott hang félrecsúszna és egy másik hanggá válik( ez halk éneklés közben is előfordul), néha erősebb kezdésnél egészen más hang szólal meg akaratomtól függetlenül.(!) Rekedtség nem áll fenn,de természetesen igy nem lehet kiállni…Nem tudom mi lehet ez, gyógyítható-e, a fül-orr gégész nem mondott semmit.
    Üdvözlettel.:
    Csilla

    • Kedves Csilla!
      Azt tanácsolom, hogy keresse fel dr. Balázs Boglárka foniáter szakorvost. Ő nemcsak kiváló és nagy tapasztalatú orvos, hanem énekes is, így biztosan megértően és hozzáértéssel fogja kezelni a problémáját. A doktornő a Szent János Kórház fül-orr-gége osztályán rendel, de van magánrendelése is. A kórházban is be kell jelentkezni, ott többen vannak, de ha telefonál, meg tudják adni Önnek a magánrendelője számát.
      Üdvözlettel,
      Renáta

  7. Ugy 10éve rendszeresen rekedté változik a hangom,ha hosszan vagy erőssebben beszélek vagy énekelek.Ami 1-2 napon belül regenerálódik.Orvosi kezelést nem igényel,de engem nagyon zavar. Szeretném kikérni a tanácsát,köszönettel.

    • Kedves Tamás!

      A leírt tünetek alapján úgy gondolom, hogy az alkalmi rekedtség hátterében a hibás hangképzés áll. Sokaknál előfordul (pl. azoknál is, akik a foglalkozásuk miatt sokat beszélnek hangosan – pedagógusok, előadók), hogy helytelen, kemény hangindítással erőltetik meg a hangjukat, ami azt rekedtté teheti. Pihentetéssel ez – ahogy Ön is írja – magától elmúlik. Ahhoz, hogy a probléma végleg megszűnjön, meg kell tanulni a helyes levegővétel, a lágy hangindítás, a helyes hangerőfokozás technikáját. Egy olyan logopédus szakembert kellene keresnie, aki ilyesmivel foglalkozik.
      Beszéljen a Démoszthenész Egyesülettel, kórházi fül-orr-gége osztályon dolgozó logopédussal,vagy színjátszó csoportnak beszédtechnikát oktató kollégával. Gyakorlással, eleinte tudatos odafigyeléssel elérheti, hogy nem lesz megerőltető sem az éneklés, sem a kiabálás, a sok beszéd.

      Üdvözlettel,
      Renáta

  8. Rekedtség okai.Afiam 5-éves kora óta énekel,nagyon vékony,magas hangja volt mig be nem töltötte a 18-évét.Mostanra már mélyebbés rekettesebb a hangja,amivel nincs kibékülve.Olyan nap nincs hogy ne énekeljen mivel imádja a zenét.Csak a baj az,hogy mostanába rekettes a hangja,de mitől nem tudjuk,és nem is beteg!Vagy mutálna?Erre szeretnék választ kapni,mi a teendő és ön mit ajálna.Köszönettel.

    • Kedves Éva!
      Nem hiszem, hogy a 18 éves fiú még mutálna, ha jól tudom, ennyi idős korra már lezajlik ez a folyamat. Az nagyon jó, hogy szeret énekelni, és az természetes, hogy az 5 éves korinál mélyebb a hangja, az viszont már nem, hogy rekedt a hangja. Javaslom, hogy keressenek fel egy fül-orr-gégész szakorvost, vagy foniátert, aki megvizsgálja a fiút, és kideríti, hogy van-e a rekedtség hátterében szervi elváltozás, vagy nincs. Ő majd segíteni fog a továbblépésben is, a vizsgálat eredményének fényében.
      Üdvözlettel,
      Renáta

  9. Kedves hajnus!
    Éppen a héten hallgattam meg Balázs Boglárka előadását, aki azt mondta, hogy ha a rekedtség három hétnél tovább tart, azt feltétlenül kezelni kell. A gégész szakorvos mit javasolt? Ott, ahol vizsgálták a kisfiút, van-e logopédus? Valamilyen kezelés mindenképpen kellene…Mit értesz azon, hogy a kislánynál „magától elmúlt” a rekedtség? A hangterápia is logopédus irányításával zajlik, de sok otthoni gyakorlást igényel (és bevallom őszintén, hogy nem értem, miért nem tudod megoldani nála-talán fáradt vagyok egy kicsit) Ne haragudj a sok kérdésért, de próbáljunk meg közösen gondolkodni…
    Üdv,
    Renáta

  10. Kedves Renáta!

    4 éves kisfiammal kapcsolatban kérem véleményedet, akinek hosszas rekedtsége után (még mindig tart)laringoszkópiával derült ki, hogy mindkét hangszalagján orsószerű duzzanat van a hangerőltetéstől. Az orvos valamiért nem akarta hangszalagcsomónak nevezni a dolgot, ez ismerős lett volna számomra, mert kislányomnak ugyanebben az életkorában volt ilyen, és magától elmúlt. Ő most 5 éves. Kérdezem, hogy szerinted lehet-e foniátriai kezeléssel javítani a dolgon. A hangterápiát ugyanis nem tudom megoldani nála, biztos érted, miért…

Comments are closed.