A szoptatás előnyei

A szoptatás előnyei

A csecsemő számára az anyatej a legjobb, legtermészetesebb táplálék: minden fontos tápanyagot tartalmaz, amelyre a babának szüksége van. A szoptatás pedig a tápláláson kívül, a kettőtök közötti kapcsolatot is erősíti.

Az anyatej az igazi!

Tápanyag összetétele egyedülálló, tartalmaz mindent, ami a baba egészséges fejlődéséhez szükséges: zsírokat, fehérjéket, szénhidrátokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és kellő mennyiségű folyadékot (kb. 87,5%-a víz).

Élő és a szervezetben bioaktív hatású anyagai semmilyen más, mesterségesen előállított táplálékban nem találhatóak meg. A benne lévő védőanyagok, specifikus ellenanyagok, gyulladásgátló, antimikróbás összetevők, hormonok, enzimek, növekedési faktorok nélkülözhetetlenek a baba megfelelő fejlődéséhez, egészségének megőrzéséhez. Nekik köszönhetően védi az anyatej a babát a fertőzésektől, csökkenti az allergiás megbetegedések előfordulását, segíti a bélműködést.

Anyatej: a legolcsóbb és legjobb táplálék

Az anyatej könnyen és rövid idő alatt megemészthető, a benne lévő anyagok felszívódása ideális mértékű.

Összetétele mindig a baba igényeinek megfelelően változik, a baba életkorától, az időjárástól, de még napszaktól is függően, így a baba mindig azt kapja, ami neki az adott pillanatban éppen a legjobb. Erre semmilyen más táplálék nem képes!

A szoptatott gyermekek hosszú távon is egészségesebbek, mint tápszerrel táplált társaik. Az anyatejes táplálás védelmet nyújt egyes krónikus betegségek ellen, csökkenti például a szív- és érrendszeri betegségekre, a gyermekkori cukorbetegségre vagy az elhízásra való hajlamot. Egyes kutatások szerint az anyatejen nevelt gyerekek jobb eredményeket érnek el az intelligenciateszt kitöltésekor, mint csecsemő korban tápszerrel táplált kortársaik.

Az anyatej nem csak a babának a legjobb, de nekünk, anyáknak is, mert:

  • mindig ideális hőmérsékletű, friss, nem kell az elkészítésével bajlódni – ezt az éjszakai etetéseknél vagy utazások során még nagyra fogod értékelni!
  • mindig kéznél van, nem felejtheted otthon :),
  • nem kerül semmibe,
  • bio is, környezetbarát is.

Szoptatás és anyatej: a jobb jövőt szolgáló táplálkozás

Miért jó még szoptatni?

A szoptatás sokkal több, mint egészséges tápanyagok bevitele. Nemcsak a baba fizikai éhségét csillapíthatod vele, hanem szeretetedet is kifejezed. A szoptatás közben kialakuló bensőséges kapcsolat megerősíti a kettőtök közötti köteléket, szeretetet.

A baba ellazul, biztonságban érzi magát, orvosnál vagy oltás után könnyen megnyugtathatod vele. Folyamatos és gondoskodó jelenléted következtében megtanul bízni a világban, és kiegyensúlyozott, magabiztos gyermek lesz.

A szoptatás és igény szerinti gondozás során a hangod, illatod, testednek melege, az érintésed biztosítja számára a megfelelő mennyiségű ingert is, amely idegrendszerének éréséhez szükséges.

A szoptatás számodra is előnyös: segít szülés után a méh összehúzódásában, könnyebben nyerheted vissza a szülés előtti alakodat. Hosszú távon csökkenti a mell- és petefészekrák, valamint a csontritkulás kialakulásának esélyét is.

A szoptatás alatt termelődő oxitocin hormon megértőbbé, türelmesebbé tesz. Erre igencsak szükségünk lehet az első hónapokban, hiszen a kisbabánk biztosan nem lesz tekintettel arra még jó darabig, hogy aludni szeretnénk, vagy éppen nyugodtan megreggelizni. Éjszaka pedig a nagyobb mennyiségben termelődő prolaktin segít majd gyorsan visszaaludni az éjszakai szoptatások után.

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

12 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Szerintem az is lényeges lenne, hogy beszéljünk arról a tényről még szülés előtt, hogy a szoptatás az első 2 hétben bizony fájdalmas. Nálam a több mint 4 kilós fiam, úgy szívott, hogy az első 3 hétben könnyeztem a fájdalomtól. Pedig a 8 órás vajúdás alatt még mosolyogtam a fájások között, csak a tolásnál voltam hangos, de szoptatás alatt hát….elővettem a jól bevált légzéstechnikát, főleg az első 8 napban-mire belövellt a tej! De megérte! Minden fájdalom megéri! Mert ennek köszönhetően tudom a 6,5 hónapos 8,4 kg-os fiam ma is 7-szer szopiztatni és csak egyszer hozzátáplálni! 🙂

    Sokan azért választják a tápszert, mert erre a fájdalomra már nem kíváncsiak! Nincsenek rá felkészítve-felkészülve! (Kivételt képeznek, azok az anyák, akik eleve a szülést is leegyszerűsítették egy “kihajrázott” császárral, így persze a tejük sem jött meg időben, és a babájuk már eleve a cumisüveget és a tápszert szokták meg——esélyt sem adtak a gyermeküknek a kizárólagos anyatejes táplálásra!!!) Aztán meg csodálkoznak, hogy nincs elég tejük… 🙁

    A másik érdekesség, amivel én is találkoztam:

    Az oltási kis könyvben található testsúly-gyarapodási táblázat!! Gyönyörűen ível felfelé…Miért?? A csecsemő születése után 7-10 % ig elveszíti súlyát—ez nem látszik a táblázatban, pedig e szerint “hajtják be az orvosok, a védőnők a csecsemő gyarapodását”! Persze, hogy a bizonytalan kismamák, amint 300-400 gramm elmaradás van, elkezdik a tápszerezést vagy a túl korai hozzátáplálást! Nálunk ez az első két hétben meg is történt: erőltetni akarták a tápszert- de nem engedtem, és láss csodát: 1 hónapos korára már behoztuk a lemaradást, majd 3 hónapos korára 97-es testsúly és testhossz percentilisünk volt (7kg-ra gyarapodott)!
    Aztán 4 hónaposan elkezdett négykézláb előre-hátra hintázni és forogni-tolatni. Több energiát fogyasztott a szervezete, és leállt a gyarapodása—na rögtön elővettek, hogy tessék elkezdeni a hozzátáplálást, mert csak 0,5 kg-ot hízott a negyedik hónapban!! Nem kezdtem el, csak amikor ténylegesen leállt a súlya 3 hétre: 5 hónaposan ismerkedtünk az ízekkel először, így 6 hónaposan már ki tudtunk váltani 1 szoptatást, de többet nem is akarok! 6 hónapos kora óta mászik és magától ül a kisfiam, és 1 főzelékkel is növekszik a súlya, így több szoptatást nem is akarok kiváltani!
    Mindenkinek kellő önbizalmat a szoptatáshoz! 😀

  2. Hogy elkerülje egy kismama, az első babás kismama is azt, hogy a kórházban mondhatni lekakilják, és ne kelljen futkosni akár a védőnő, akár a csecsemősnővérek, vagy a gyermekorvos után, már a várandósság 9 hónapjában mindenféle eszközök alapján, (magazin, internet, védőnő, szoptatási tanácsadó, könyvek, dvd, stb.) alapján meg kell szerezni azokat az információkat, amelyekkel együtt úgy fekszik be a kismama a kórházba, hogy ha nem adnak neki tanácsot az egészségügyi dolgozók, akkor is tuja, hogy mit kell tenni. És főleg nem szabad hagyni, hogy a maradi felfogásukkal hagyjanak félrevezetni a szoptatással kapcsolatban, mert sajnos az országban nagyon sok kórházban még mindig sok a maradi felfogású védőnő és gyermekorvos és csecsemősnővér is. Én is éjjel-nappal a szoptatással kapcsolatos szakirodalmat bújtam, így nem vettem zokon, amikor a kórházban szószerint lekakilt magasról a csecsemősnővér és a védőnő is maradinak bizonyult. Tetszik vagy nem, olyan világban élünk, ahol ha nem jársz utána te saját magad a saját dolgaid után, akkor ezt senki más nem fogja megtenni helyetted. Képben kell lenni mindig azzal, amire készülsz, mert máskép félrevezetnek, ámítanak, ígérgetnek, amit persze nem teljesítenek és mindent úgy tesznek, ahogy az neked véletlenül sem jó. Mindenkinek a saját sarkára kell állnia, mert ez egy ilyen világ.

  3. nem hiszem hogy a tápszert adó anyukákat el kellene hogy riassza ez az oldal.sőt.
    én is ezeket olvastam szülés előtt és ezért anyatejjel akartam táplálni a kicsim.sok információt kaptam belőlük.
    sajna a kisfiam nem akart szopizni(viszont pont az ilyen cikkek miatt fejtem neki 7 hónapig!),rossz tartásban volt szülés közben és be is sárgult-a klinikán meg a csecsemősök nem segítettek gyakorlati dolgokkal tanácsokkal-igaz cumit cumisüveget sem adtak a babáknak.de jó lett volna abban az első 2-3 napban valaki akivel a szopizásról el lehetett volna beszélgetni,és személyre szabott tanácsokkal látott volna el minket.olyanra gondolok mint a védőnő, vagy a gyógytornász-akik minden nap bejöttek-és jó lett volna ha megkeresnek és megkérdezik hogy zajlik az első pár etetés-esetleg mellettem maradnak segítenek-hozzáteszem pelenkázásban öltöztetésben tornában jött segítő növérke-talán hasznos lenne ha az első babás anyukákhoz szopizásnál is odamenne valaki.így nekem kellett a védőnéni után szaladni aki nem volt bent mindig és sokszor dolga volt a gyerekorvos mellett.és az elméleti információim kevésnek bizonyultak.ma már tudom hogy keltegetnem kellett volna a babám(besárgult),vagy álmában megszoptatni(erősen tiltakozott)és fejni egy keveset a szopik előtt(nagyon sok tejem volt).

  4. Szerintem is olyan szoptatási tanácsokat kellene feltenni a babafalvára, amelyek valóban elősegítik a kétségbeesett anyukáknál is azt, hogy a szoptatás egy idő után zökkenőmentesen menjen. Konkrét szoptatási nehézségekre kellene tanácsokat, javaslatokat adni és nem ezt a mézesmázos, már-már elcsépelt általános tömegszöveget kellene mindig nyomatni a szoptatásról. Sokkal konkrétabban kellene elemezni, részletezni a témát, valós nehézségek miatt felvetődött kérdések alapján.

  5. Sziasztok!! Nagyon jók az ilyen szövegek-de tényleg engem is amikor még nem tudtam szopttatni-lenyomtak. tiszta depi voltam amiatt, hogy nem vagyok jó anya. a babám koraszülött volt-inkubátorban volt gyomorszondával, így nem tehettem mellre-nem tanult meg szopini. kitartó voltam, és kemény, így 2,5 hónapos korában megtanult, azóta szoptatom. Van pár jó dolog, amiért hasznosak ezek a cikkek-nekem alegtöbbet a kereslet-kínálatos dolog jelentette, és tudtam, ill bízni akartam benne, hogyha kevesebb is időszakosan a tejem, 2-3 nap alatt kiterlmeli a bébi magának a mennyiséget.
    de tényleg vigyázni kell, több olyan cikk kellene, ahol KONKRÉt szoptatási tanácsok vannak, segítségek. Nekem legtöbbet a tapasztalt anyukám segített.Szóval vigyázni kell, és mindenki jó anya, aki a TŐLE TELHETŐ legjobbat adja a gyerekének!! és ez néha a tápszer! Pl én nem bízom más anyák tejében…….Soha nem tudhatja, milyen vérbsetesgég lappang benne akár 10 éve.
    Ez a cikk azoknak jó, akiknél minden rendben-de azok nem olvasnak ilyen cikkeket 😀
    Több segitő szopis cikket!!!!!történeteket, ki hogyan tanult/tanította meg!

    • Ez a cikk elsősorban a várandósoknak jó:), akik még az egésznek előtte állnak.

      Konkrét tanácsok már előkészületben, mivel egy egész hónapig foglalkozunk a szoptatással, lesznek bőven jövő héttől.

      A történeteket, jó példákat pedig mi is nagyon várnánk, azért is írtunk ki pályázatot, de egyelőre nem nagyon jönnek. Pedig itt a hozzászólások között többen is írjátok, hogy a kitartásotok eredménnyel járt!:)

      Itt a pályázat linkje is:
      https://babafalva.hu/szoptatas-irodalmi-es-fotopalyazat

  6. Teljesen az első hozzászólóval értek egyet. Ma már ezt népszerűsíteni nem kell, mert a csapból is ez az egyébként nyilván igaz, de kissé mág negédesnek tűnő szöveg folyik. Én még olyan anyával nem találkoztam, aki azért nem szoptatta a babáját, mert nem akarta. Aki meg nem szoptatta, annak meg egyszerűen nem jött belőle. És kész. Ha a feje tetejére állt se. Ez már rég nem a szoptatóstea kategória. A második gyerekemmel én is így voltam. Az elsőt tudtam négy hónapig szoptatni.
    Ami viszont számít, az a pihenés, és ez az, amire nagyon sok kisgyermekesnek, főleg a másodiknál, harmadiknál szinte semmi lehetősége sincs…

  7. A szoptatás tényleg jó és szép, de hogy mennyire beteges, vagy okos, vagy kötődő egy gyermek, tuti nem csak ettől függ. És tényleg nem csak akarás kérdése. Az én gyermekem elmúlt 2 éves. Még szopizik. Soha nem kapott mást. Nem beteges, és nagyon ragaszkodó. Talán túlzottan is. Mivel soha nem kapott tápszert, soha nem is „szabadulhattam” el tőle, mert bár tejem volt bőven, fejni nem tudtam. És az anyának szabadidőre is szüksége van. Tehát, ha lesz még baba, fog tápszert is kapni, nem csak tejet. Hogy szokjon hozzá, hogy más is meg tudja etetni, hogy legyen egy szabad órácskám, mikor kipihenhetem magam, és újúlt erővel szeretgethetem az én kis szerelmeimet!
    Egyszóval a tápszer jó dolog, és aki tud, és akar, az szoptasson, aki nem tud, vagy nem akar, az meg lelkiismeret-furdalás nélkül adhasson tápszert a gyerekének!

  8. Nekem most féléves a babám, még mindig szopizik, és ő már a második gyermekem. Én is anyatej párti vagyok, de kezdem úgy érezni, hogy most már a csapból is az folyik, hogy ezért jó, meg azért jó szoptatni. Szerintem mindenki halálpontosan tisztában van azzal, hogy mi minden előnye van a szoptatásnak, nem kell ezt úton-útfélen reklámozni, mert úgy látom, hogy most már a kismamák többsége kezd ettől besokallni. Én is, pedig mondom szoptatom a pici babámat a mai napig is. A szoptatás sikeressége abból áll, hogy nem kell hagyni befolyásolni magad a szülők által, akiknek 30-40 évvel ezelőtt még menetrend szerint megszabták, hogy csak 3 óránként szoptathatja a babáját, és akkoriban az is nagy divat volt, hogy 3 hónapos kortól már adagolták a különböző püréket, sőt húslevest cumisüvegből, tehéntejből készült cuccokat stb a babába, ami mint kiderült, több mint helytelen a kisbaba szervezetével szemben.

    Nem kell hallgatni senkire, csak a saját belső ritmusodra, és ha úgy érzed nincs elég tejed, pedig az égvilágon mindent megtettél, és a pici csak üvölt hosszú-hosszú órákon keresztül, akkor sajna muszáj pótlást adni, akár máshonnan beszerzett anyatej, akár tápszer formájában! NEM KELLENE ÚGY KEZELNI AZOKAT A KISMAMÁKAT, AKIK KÉNYTELENEK TÁPSZERT ADNI A BABÁJUKNAK, MINTHA AZOK MÉRGET ADNÁNAK A PICINEK!!!!

    És én, aki megismétlem még mindig szoptatom picurkámat, mégsem hiszek abban, hogy minden nő tud szoptatni, csak akarni kell, mert számos ellenpéldát látok magam körül. Miért van az, hogy az egyik ismerősöm hiába tett meg az égvilágon mindent, én is segítettem neki, mégsem tud elegendő anyatejet adni a babájának és emiatt kényszerült szoptatás utáni tápszeres pótlásra????

    A babája egész nap és egész éjszaka megállás nélkül a mellén csüngött, és ha levette róla, nem volt semmi, amivel meg lehetett volna nyugtatni, csak üvöltött, üvöltött, és üvöltött. Csak akkor maradt csendben, ha cicin volt, és a súlya is stagnált, nem gyarapodott. Ilyen esetekben sokan inkább hagynák kiszáradni és éhenhalni a babájukat, csak nehogy tápszert kelljen adni neki?

    Unom már, hogy a mai világunkban nagy divat lett az a mondás, hogy: mindent meg lehet csinálni, csak akarni kell, meg hinni kell benne!!!! Hát ha minden ezen múlna, hogy én mit akarok, és miben hiszek, akkor én már régesrég egy multimilliárdos, szupermodell kinézetű, örökké 20 éves anyuka lennék, és örökké külföldön nyaralnék a családommal.

    A szoptatás nem hit és nem akarat kérdése!
    Pusztán genetika!
    Vannak nők, akikből dől a lé, teljesen mindegy, hogy kicsi vagy nagy mellekkel rendelkeznek, és vannak nők, akik ha megfeszülnek sem tudnak szoptatni hiába isznak napi 4 liter folyadékot, és hiába élnek makkegészségesen!!!!

    Én úgy szoptatom picurkámat, hogy sose hittem ebben a maszlag szövegben, hogy csak hinni kell benne, meg akarni kell! Úgy voltam vele, hogy ha genetikailag alkalmas vagyok rá, úgyis menni fog, de ha nem, akkor nincs mit tenni, nem fogom éhenhalni a pici babámat. Sikerült, szerencsém volt és van, és picurkám is egészséges, de ne nézzük le a tápszeres babákat, mert a tápszer nem méreg, hanem egy megoldás arra, hogy azok a babák is élni tudjanak, akiknek az édesanyjuk nem tud elegendő mennyiségű anyatejjel a rendelkezésükre állni!

    Hajrá szoptatás! És nagyon megértem a tápszeres szülőket is!

  9. En fejem a kicsinek a tejet,mert nem tud szopni a mellbimbom miatt sajna:((
    De emellett kap tapot is ,mert nincs eleg tejem.Bar neha nagyon sokat tudok neki fejni,de nem mindig,es egeszseges csak sajna hasfajos.Szeretnek szoptatni probalkozunk is de nem mindig jön össze.De hogy fejem igy is nyugodt vagyok,mert anyatejet iszik legtöbbet.:)

  10. Az ilyen és hasonló cikkek jók arra, hogy döfjenek egyet az olyan anyák szívébe akik szerették volna de valami okból nem sikerült szoptatni gyermeküket! A tápszeres baba nem baba? A tápszeres gyerek nem élhet teljes életet? Ugyan magyarázza már el nekem egyszer végre valaki, hogy milyen negatívumokra számíthat a gyerekem aki tápszert kapott és csak 2 hónapig anyatejet? Él és virul, miért kell rémisztgetni az embereket? Miért kell fölöslegesen kínozni?
    A gyerekem feleannyit beteg mint a szomszéd gyerek aki anyatejen nőtt fel. És a kötelék is erős köztünk attól függetlenül, hogy csak 2 hónapig szopott. Azt hiszem a lényeg az, hogy maximálisan szeretem! Vannak még olyan szülészetek ahol nem támogatják maximálisan a szoptatást, pl császáros szülések esetében, és ezzel alaposan megnehezítik a lehetőségét is annak, hogy sikeresen szoptasson egy anya.

    • Szerintem nem erről van szó, hanem a szoptatás népszerüsítéséről. Én csupán 30 éves v.ok,tápszeres baba voltam, így szoptatás ügyében nem kérhetem édesanyám tanácsait és annak idején neki sem mondta el senki, h. szoptatni márpedig minden nő tud, csak kitartás és türelem kell hozzá. Unokatestvérem 3 hétig küszködött, végül 1,5 éves koráig szoptatta a babáját;persze ehhez szüksége volt egy hasonló gondolkodású gyermekorvosra, aki mindvégig bíztatta. Szép napot mindenkinek:Eszter!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .