Esszenciális tápanyagok kisgyermekeknek – miből mennyit?

Esszenciális tápanyagok kisgyermekeknek - miből mennyit?

Amikor a baba átlép a kisgyermekkorba, a növekedés üteme kissé lelassul, a táplálkozás azonban továbbra is kiemelten fontos szerepet játszik. Itt az ideje elhagyni a cumisüveget és bébiételeket, és fokozatosan rátérni a változatos étrendre, szem előtt tartva, hogy mik a legszükségesebb tápanyagok a gyermek számára ebben a korban.

Mennyi ételre van szükségük?

A napi kalóriaszükséglet persze függ az életkoról, súlytól és a fizikai aktivitás szintjétől, általánosan viszont elmondható, hogy egy 2-3 éves gyermeknek napi 1000-1400 kalóriára van szüksége. Az alábbiakban összeszedtünk néhány alapvető dolgot, használd őket útmutatásként, de bízz a saját megérzéseidben, hogy ismered a gyermekedet, illetve hallgasd meg a visszajelzéseit is. A feltüntetett mennyiségek csak átlagok, így ne ess pánikba, ha néha túlléped, vagy nem éred el őket az ételek elkészítésekor. Az egyetlen, amire igazán ügyelj, az a minél változatosabb étrend legyen! A másfél év kor körüli gyermekhez is jó irányadó lehet a táblázat, ám ők nyilván kevesebbet esznek, illetve az sem ritka, hogy 2 éves korban is lecsökken a táplálkozás iránti igény – legalábbis eleinte.

>> ETETŐSZÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

  • Gabonafélék: 2 éveseknek kb 85 gramm naponta, 3 éveseknek kb 130 gramm naponta – a napi bevitel fele lehetőleg teljes kiőrlésű forrásból legyen
  • Zöldségek és gyümölcsök: 2 éveseknek 3-400 gramm naponta, 3 éveseknek kb 500 gramm naponta – lehetőleg frissen vásároltak legyenek, és vágd apró darabokra őket
  • Tejtermékek: két és három éveseknek egyaránt kb 500 ml naponta, mely vegyesen állhat, tejből, joghurtból, és minőségi sajtokból is
  • Hús és/vagy bab: 2 éveseknek kb 50 gramm, 3 éveseknek kb 100 gramm naponta, amit eloszthatsz húsokra, halra, babfélékre, de tojásra is

A tejről röviden

Köztudott, hogy a babák és kisgyermekek étrendjének mennyire meghatározó összetevője a tej, már az anyatejjel kezdődően, hiszen fontos kalcium- és D-vitamin forrás, melyek elengedhetetlenek a csontok fejlődéséhez. Ezt a szükségletet leginkább úgy tudjuk fedezni, ha a gyermek minden nap legalább kétszer fogyaszt megfelelő mennyiségű és minőségű tejterméket. 1-2 éves korban a teljes tej fogyasztása a legmegfelelőbb, hiszen olyan esszenciális zsírsavakat tartalmaz, amik az agy fejlődéséhez szükségesek. Amennyiben az elhízás miatt aggódnál, esetleg a családban volt példa magas koleszterinre vagy szívbetegségre, beszélj a gyermekorvossal, hogy a csökkentett zsírtartalmú tej mennyire lenne megfelelő a gyermekednek. Két éves kor után a legtöbb gyermek egyébként is átválthat az alacsony zsírtartalmú tejre.

Tej, Joghurt, Ital, Kalcium, Üveg, Tejszín, Palack
pixabay

Sok kisgyerek először elutasítja a tehéntejet, mert nem hasonlít a megszokott anyatej ízéhez. Ilyenkor próbáld összekeverni neki valami ízletessel, esetleg adj hozzá anyatejet, majd fokozatosan csökkentsd az adalék mennyiségét, míg a kicsi hozzá nem szokik a tehéntej ízéhez. Néhány gyerekkel viszont egyáltalán nem lehet megszerettetni a tejet, ilyen esetben más kalciumforrást kell találnod. Jó alternatívák lehetnek a különböző kalciummal dúsított ételek és italok, például különböző szója italok, gyümölcslevek, kenyerek és gabonafélék, de ezen kívül természetes módon tartalmaznak kalciumot a babfélék, illetve néhány zöldség, például a brokkoli és a kelkáposzta is.

A vasszükséglet kielégítése

A kisgyermekek szervezetének napi 7 mg vasra van szüksége. Miután áttérnek a tápszerről (amik jellemzően vassal vannak dúsítva) a szilárd étkezésre, nagyon oda kell figyelni, hogy megfelelő ételekkel legyen pótolva a szükséglet. A tehéntejben kevés a vas, ám az sem megoldás, ha ennek ellensúlyozására túl sok tejet itatunk a kicsivel, a tej ugyanis eltelítheti, és így kevesebbet fog enni azokból az ételekből, amikből talán könnyebben lehetne fedezni a szükségletet. Ráadásul a túlzott tejfogyasztás irritálhatja a bél nyálkahártyáját, ami fokozott vasvesztést eredményezhet.

>> SEGÉDESZKÖZÖK SZOPTATÁSHOZ <<

A vashiány befolyásolhatja a növekedést, tanulási és viselkedési problémákhoz vezethet, súlyos esetben pedig vérszegénységet okozhat. Vasra van szükség a vörösvértestek előállításához, amelyek az egész testben oxigént szállítanak. Elegendő mennyiségű vas és vörösvérsejtek nélkül a test szövetei és szervei kevesebb oxigént kapnak, és nem tudnak megfelelően működni. A megfelelően alakított, kiegyensúlyozott étrend általában segít elkerülni a problémák felmerülését. Amennyiben mégis vashiányra gyanakszol a gyermekednél, vagy csak aggódsz a lehetőség miatt, keresd fel a gyermekorvost és beszélj vele a témáról. Nagyon fontos, hogy saját ítéletedben bízva, orvosi jóváhagyás nélkül soha ne adj sem vaspótló, sem másmilyen táplálék-kiegészítőt a gyermekednek.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .