Gyakori kérdések a babaúszásról

A víz a legsokoldalúbban ható, fejlesztő közeg, mely fizikai hatásai mellett, gyermekeink lelki és szellemi fejlődését is pozitívan befolyásolja. A víz egyedülállóan minden érzékszerv felől fejleszt, így az idegrendszer érésében, a kognitív, pszichés, szociális érés és a mozgásfejlődés elősegítésében is nagy szerepet kapnak a vízi, fejlesztő foglalkozások.

Mi a babaúszás?

A babaúszás szakmai definíció szerint, kisgyermekek vízhez szoktatása, mely a baba 2 hetes korától (köldökcsonk leesése) kb. 3 éves koráig tart.

Célja módszerenként eltérő, de mindegyik fontos részét képezi a vízbiztonság kialakítása, a víz megszerettetése, öröm, játék, közös foglalkozás a szülővel.

A babaúszás speciálisan képzett szakemberek által vezetett fejlesztő foglalkozás, mely megfelel a baba életkori sajátosságainak. A baba fizikai, értelmi, érzelmi és szociális fejlődési menetét figyelembe véve, a gyerekek játékos módon, lépcsőzetesen haladnak a vízhez szoktatás alaplépésein keresztül egészen az úszásoktatásig.

Ezek az állomások mind egyaránt fontosak és az úszáshoz szükséges alapokat adják meg. E nélkül tehát nincs úszás sem. Ilyenek: a helyes légvétel kialakítása, lebegések, siklás, merülések, a víz szeretete stb.

Mik azok a primitív reflexek?

A primitív reflexek ősi reflexek, melyeket evolúciós örökségként hoztuk magunkkal. A babák mozgását életük első fél évében ezek, az ún. primitív reflexek irányítják. Mozgásaik többnyire ún. tömegmozgások, még nem képesek testrészeik különálló, kifinomult, elkülönült mozgásainak kivitelezésére. Átlagosan a baba 6-9 hónapos koráig leépülnek és átadják helyüket a tudatos, bonyolultabb mozgásoknak.

A mintegy húsz primitív reflexet a baba folyamatosan gyakorolja, ahogy a külvilág ingerei érik, így fejlődik a mozgása, érzékelése, így minél több és változatosabb inger éri a babát, annál kifinomultabb lesz a mozgása, felfogó készsége is. A mozgás és értelmi fejlődés így szorosan összefügg.

A tanulási zavarok egyik leggyakoribb oka például a vesztibuláris rendszer (egyensúly) éretlensége. Ezek megelőzésében nagy szerepet kaphat a babaúszás is, hiszen a vízben minden más módnál teljesebb fejlesztést tudunk megvalósítani!

A babaúszásnál „felhasznált” primitív reflexek

A babaúszás során a primitív reflexek közül fel is használunk néhányat a kezdeti tanuláshoz. Ezek közül a legfontosabb a búvárreflex. Ez egy ősi reflex, azt láthatjuk, ha a baba arcát víz éri, zárja a garatot, visszatartja a lélegzetét. Körülbelül 8 hónapos korig váltható ki. Segíti a merülések kezdeti tanítását.

Emellett reflexes úszómozgásokat is láthatunk, melyek kar- lábmozgások, ha a babát vízszintesen húzzuk a vízen.

Ezek a primitív reflexek természetesen leépülnek idővel, átadva helyüket a tudatos mozgásoknak, a tudatos légvételnek, vízbefújásnak…

Mire jó a babaúszás?

Az első nyelv, amit az ember megtanul, az a mozgás! A vízben való mozgással pedig már egy „idegen nyelvet” is tanulunk, hogyan viselkedik testünk egy másik közegben, hogyan hat ránk egy másik közeg.

1. A víz pozitív hatásai:

  • A víz nyomása nehezíti a belégzést, ezáltal a tüdő erősödik, vitálkapacitás nő, tudatos légzésszabályozás fejlődik a babáknál
  • A víz hidrosztatikai nyomása révén segít az egyensúlyi helyzet megtartásában
  • Fokozza a vérkeringést
  • A közegellenállás hatására erősödnek az izmok, javul a kondíció
  • A langyos víz lazító, nyugtató hatású
  • A gravitáció hatása csökken, a test könnyebben mozog (képes akár olyan mozgásokra is, amelyekre a szárazföldön nem!)
  • Teljes mozgásszabadságot ad

 2. Immunrendszer erősödik:

  • A kondíció, edzettség javul

3. Mozgásfejlődés, későbbi mozgásszervi panaszok elkerülése

  • Nyak, és hátizmok erősödnek, melyek működése a fiziológiás mozgássor alapja. A gerincferdülés, lúdtalp is megelőzhetők a rendszeres úszással.
  • Vitálkapacitás, tudatos légzésszabályozás, mellkas térfogat és izomzat fejlődik, az esetleges deformitások kezelhetők.
  • Az úszástanulás is könnyebbé válik, hiszen az úszás alapjait letettük, kialakult a vízbiztonság, az úszáshoz szükséges eszközöket, a kar-lábtempók alapjait a gyermek elsajátította.

4. Számos készség, mint pl. a testtudat, térérzékelés, mozgáskoordináció, egyensúly, finommotorika, szem- kéz koordináció erősödik, mely többek között az írás, olvasás alapja is lesz, így a babaúszás segítségével az ezek gyengeségéből adódó, későbbi, esetleges tanulási zavarok is megelőzhetők!

5. Fejlődik az idegrendszer

  • Fejlődik a memória, a problémamegoldó készség
  • Fejlődik a baba figyelme, beszédértése, beszédtanulása.
  • Tudatos tanulás a mozgás által: A születés utáni első év nagyon érzékeny időszak a baba fejlődésében, mikor az idegrendszerben kialakuló pályarendszerek idegi kapcsolódásai létrejönnek. Minél sokoldalúbb módon érik a külvilág ingerei a babát, annál sokszínűbb lesz ez a kapcsolatrendszer, mely az első néhány életév után, az addig kialakult kapcsolódási hálózaton futtatja az ingereket, míg a többi, nem használatos kapcsolat leépül. Ezért, ha a babát az első életévekben minden érzékszerv felől változatos ingerek érik, ez a gyermek idegrendszeri fejlődésére is jelentős pozitív hatással lesz.

A baba a mozgás által felfedezi önmagát, a világot, a kettő közti különbséget, kapcsolatot, ok- okozati összefüggéseit, a fizikai lét törvényszerűségeit, mint pl. mélység, magasság, közegek, hangok, zajok- akusztika, színek, formák, anyagok, felületek, személyek, helyzetek, stb..

6. Fejlődik a látás

  • Víz alatti érzékelés, látás (szemtorna)

7. Szociális kapcsolatok erősödnek

  • Erősödik a szülő-gyermek kapcsolat
  • Kapcsolatteremtő készség fejlődik, bizalom, nyitottság, tolerancia jellemzi ezeket a gyerekeket, melyet később más közösségekben, mint az óvodában is sikerrel alkalmazhatnak. Emellett a gyermek a foglalkozás tervszerű felépítettsége által rendszert is tanul.

8. Pszichés egyensúly:

  • Víz, a sport szeretete, relaxációs képesség fejlődik
  • Pszichés stabilitás, ellenállókészség, bizalom, önbizalom
  • Öröm, játék
  • Figyelem, önfegyelem is fejlődik

9. Születésélmények kezelése

A babaúszás előnyeit és pozitív hatásait a végtelenségig lehetne sorolni, olyan összetett, komplex és mégis olyan egyszerű és hatékony az egész. Ez nem csak egy óra, amire jártok, ez egy „életforma”. Egy módja a figyelemnek, ahogy együtt van a család.

A medencehasználatot lehetővé tevő, egészségügyi alkalmassággal és a babák fürdetésével és gondozásával kapcsolatos alapvető szabályok betartása mellett tehát mindenkinek ajánlható a babaúszás, akinek kedve van egy játékos, örömteli, de egyben mérhetetlenül hasznos közös tevékenységet végezni babájával és célja, hogy kisbabája biztonságban érezze magát a vízben és később, felnőve is szeresse és lazító, pozitív módon használja a vizes közeget.

Radnics Adrienn babaúszás oktató | Kérdezd szakértőnket>>

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .