Babaúszás – a születés élmény feldolgozása

A babák természetes közege a víz, mely a méhen belüli élet nyugalmát, az őket egykor körülölelő, támogató közeg emlékét közvetíti gyermekeink felé.  Visszakapcsol a méhen belüli élet és a születés emlékeihez és tapasztalataihoz, gyógyítja és kezeli is ezeket az élményeket, melyek életünk első és legmélyebben bevésődő tapasztalatai.

A vízparton, tenger mellett élő népek már születésüktől fogva megismertették gyermekeiket a vizes közeggel, ezek a babák sokszor előbb tanultak meg úszni, mint járni. Gyakran ezen ősi, vízparton élő népek asszonyai a vízben, vízparton szültek és halottaikat is a víznek ajánlották. Testünk nagy része is víz, a víz teremti és fenntartja az életet, nélküle nem létezne élet sem.

A víz ilyen módon, mint a lélek óceánja és otthona, az egység anyai és éltető megtestesítője, fizikailag és spirituálisan is nagy jelentőséggel bíró közeg az emberiség mitológiájában, vallásaiban és őstörténetében. A magzatvíz a fejlődő magzat számára olyan, mint az őstenger hullámai, ahol a kis élet az egyedfejlődés állomásai által keresztülmegy az élet alapvető törzsfejlődési szakaszain, de lelki gyökereink is az ősóceán, szeretetteli, óvó, ölelő, anyai közegéhez kötnek minket.

A magzati élet és a születés élményei meghatározóak babáink fejlődésében.

Kisbabánk már az anyaméhben tapasztalja a világot. Tapint, ízlelget, hall, sőt már a memóriája is kitűnő. Például az „aquanatalos babák”- akik a várandós vízi foglalkozások lazító gyakorlatait hétről hétre átélték édesanyjukkal együtt -, nagyon szeretik a vizet, sőt az órák alatt az édesanyák által gyakran énekelt mantrákat, hangokat a szülés után is felismerik és ellazulnak ezek hatására.

Így születéskor a babák már egy sajátos előtörténettel érkeznek. Tapasztalatokkal a külvilágról, édesanyjuk érzéseiről, saját testük működéséről.

Ezekhez a tapasztalatokhoz a születés élményei is hozzáadódnak, mint életünk első, erősen bevésődött tapasztalásai, melyek gyakran, tudat alatt meghatározzák hozzáállásunkat önmagunkhoz, a világhoz, az élet támogató mivoltához.

Ha babáink anyaméhben átélt élményei és a születés élményei pozitívak, ősbizalmuk – s önbizalmuk is – sokkal erősebb, ebből adódóan ezek a gyermekek boldogabb, kiegyensúlyozottabb felnőttekké válhatnak.

Aquanatalon mi már három hónapos magzati kortól elkezdjük a víz szeretetnének közvetítését és az anya- magzat kapcsolat erősítését, illetve az anyukák egyre tudatosabban közelítenek a szülés eseménye és élményei felé.

Ennek első állomása, hogy az anya – egyéni tapasztalásai és tempója szerint-, elkezdi földolgozni a saját születésével és a szülői szerepekkel kapcsolatos esetleges diszharmonikus érzéseit, mely által sok egyéb mellett a vízzel való kapcsolat is javul és a baba sem „örökli” ezeket az érzéseket.

Babáink ugyanis első tapasztalataikat önmagukról és a körülöttük lévő világról még magzatként, édesanyjuk által szerzik, utána pedig kb. 4 éves korig leginkább utánzással tanulnak. E tanulási folyamat első és legfontosabb pszichés alapját a szülők érzései, az általuk közvetített tartalmak, viselkedésmódok jelentik.

A szülés után ezért is nagyon fontos, hogy az anyuka elfogadással és békével tudjon a szülés élményei felé tekinteni, ill. hogy kezelje a megélt érzéseket, hogy ha a szülés nem a várt békével és természetességgel sikerült, az anyában és a gyermekben is oldódjanak az esetleges negatív születési emlékek.

Ha így alakult is, jól lehet kezelni ezeket az élményeket, különösen közel az eseményhez, a szülés körüli időszakban. A szülőknek a watsu (vízi shiatsu masszázs) ringató, gyengéd kezelései nyújthatnak segítséget, s a babák számára is a legjobb közeg a diszharmonikus születésélmények feloldására a víz.

A babaúszáson átélhetitek a harmóniát, hiszen itt csak babádra figyelsz. A légzésére, minden rezdülésére, vele együtt mozogsz, merülsz, ahol láthatja a szemed, arcod, mosolyod a víz alatt. És természetesen, minden gyakorlat után megdicséred, hiszen így teljes a közös munka!

A babák ezáltal nagyon sok önbizalmat nyernek, mely sokat segíthet a szeparációs szorongás és az én fejlődés nehéz időszakaiban, és ami a legfontosabb, megtanulják rábízni magukat a vízre és szüleikre, megértik, megérzik, hogyan tudnak tudatosan relaxálni, ellazulni.

Radnics Adrienn babaúszás oktató | Kérdezd szakértőnket>>

hirdetés
Gyógytornász, Aquanatal oktató, babaúszás oktató, hidroterapeuta. A PTE Gyógytornász szakán végeztem 2003-ban. Elvégeztem a Birtlight® kismama jóga oktatói tanfolyamot. a Watsu, vízi terápiás módszerrel is, amellyel 2007-óta foglalkozom és babaúszás oktatóvá is váltam. Ezek a módszerek hatékonyabbá teszik a szülésre való felkészülést, ezért szívből ajánlom nektek! Amint láthatjátok "vízi ember vagyok", várom kérdéseiteket a következő témakörökben: szülésre felkészülés, Aquanatal, kismama jóga, szülőpozíciós jóga, babaúszás.
Előző cikkCumizás – ujjszopás – leszokás – tiszta beszéd
Következő cikkKönyvajánló: Amikor a méhem ellenem fordul

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .