GYES 2012: időtartama, összege, munkavégzés GYES mellett

gyes2011.jpg

2011 január 1.-től a GYES időtartama 2 évről 3 évre nő, változik a GYES összege ikergyermekek esetében, bevezetik a GYES melletti munkavégzés korlátozását, megjelenik az örökbefogadói GYES. Összefoglalónkból megtudhatod a családtámogatásokat érintő legfontosabb változásokat.

Újra 3 éves a GYES

A Családtámogatási törvény módosításának elsődleges célja a gyermekgondozási segély (GYES) szabályainak módosítása volt. A törvény ennek megfelelően visszaállítja a GYES időtartamát két évről három évre. Ezzel szerette volna megteremteni a jogalkotó a szülők számára a lehetőséget, hogy egyéni körülményeikre tekintettel megválaszthassák a munkaerő-piacra való visszatérés számukra optimális időpontját.

Ikergyermekek esetében továbbra is a tankötelessé válás évének végéig, míg a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermekek esetében 10 éves korig jár a gyermekgondozási segély.

A GYES időtartamának 3 évre történő visszaállítása visszamenőleg vonatkozik azokra a gyermekekre is, akik 2010. április 30. után, azaz a GYES idejét két évben meghatározó törvény hatályba lépését követően születtek.

A GYES összege

A GYES havi összege azonos az öregségi nyugdíjminimummal, függetlenül attól, hogy hány gyermeket nevel valaki. Ez 2011.-ben (2009.01.01-től változatlanul) bruttó 28 500 Ft.

Ikergyermekek esetében azonban figyelembe veszi a jogalkotó 2011-től, hogy hányas ikrekről van szó. Így a GYES összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 2 gyermek esetén 200%-ával, 3 gyermek esetén 300%-ával, 4 gyermek esetén 400%-ával, 5 gyermek esetén 500%-ával, 6 gyermek esetén 600%-ával.

Munkavégzés GYES mellett

A törvény újra bevezeti a GYES melletti munkavégzés időbeli korlátozását, mivel – az indoklás szerint – azon szülők esetében, akik teljes munkaidőben dolgoznak, nincs kieső jövedelem, amit pótolni kellene.

GYES mellett munkát végezni a gyermek egyéves kora után lehet. A törvény indoklása szerint a család és a munkavégzés összeegyeztetését szolgálja, hogy a GYES mellett legfeljebb heti 30 órás időtartamban, részmunkaidőben lehet munkát végezni. Ez alól kizárólag az otthon végzett munka jelent kivételt, ebben az esetben nincs időkorlát.

Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetében időkorlátozás nélkül dolgozhat a szülő továbbra is, valamint ikergyermekek esetében is, azzal a megkötéssel, hogy csak egy gyermek után lesz jogosult a gyermekgondozási segélyre.

Az átmeneti rendelkezések szerint aki 2010. december 31-én kereső tevékenységet folytat a GYES mellett, 2011. március 31.-ig változatlan feltételekkel dolgozhat, és ez alatt az időszak alatt dönthet, hogy a továbbiakban GYES mellett részmunkaidőben, vagy a GYES-t visszamondva, teljes munkaidőben fog-e dolgozni.

Módosultak a nagyszülői gyermekgondozási segélyre vonatkozó rendelkezések is. A nagyszülő keresőtevékenységet továbbra is csak a gyermek harmadik életévének betöltését követően folytathat, azonban időtartama a napi 4 óra helyett heti 30 órára emelkedett.

Örökbefogadói gyes

A törvény bevezeti az örökbefogadói GYES intézményét, vagyis ha valaki három és hat éves kor közötti gyermeket adoptál, akkor igényelheti fél évre az örökbefogadói GYES-t, azaz fél évig otthon maradhat a gyermekkel. Mindez elősegíti a 3 évesnél idősebb, több traumán átesett, különböző mértékben sérült kisgyermekek hazai örökbefogadását.

Ha három év alatti gyermeket fogad valaki örökbe, az általános fentebb ismertetett szabályok érvényesek a GYES-re.

GYET-et érintő módosítások

A GYES folyósítási idejének visszaállításával összhangban a gyermeknevelési támogatást (GYET) újra a legkisebb gyermek hároméves korától lehet majd igénybe venni, hiszen a GYES folyósítása ezzel az időponttal szűnik meg.

A szabályozás összhangja érdekében a GYET mellett végezhető kereső tevékenység időtartama is heti 30 órában került meghatározásra.

Anyasági támogatás

A törvény az Alkotmánybíróság vonatkozó döntésének megfelelően előírja, hogy az anyasági támogatást a Magyar Köztársaság területén jogszerően tartózkodó, és a terhesgondozáson való részvétel feltételét teljesítő anyáknak állampolgárságra tekintet nélkül biztosítani kell.

Családi pótlék

A jogalkalmazói gyakorlatban előfordul, hogy a bíróság a gyermek elhelyezéséről úgy dönt, hogy egyenlő időszakokban felváltva gondozzák a gyermeket a szülők. Ilyen esetben nem lehet megállapítani, hogy ki a családi pótlék jogosultja, mivel annak egyik jogosultsági feltétele, hogy a szülő a gyermeket saját háztartásában nevelje. A törvény ezért lehetővé teszi a családi pótlék egyenlő arányban, de két jogosult számára történő folyósítását abban az esetben, ha a szülők bírósági döntés alapján megosztva, egyenlő időtartamokban gondoskodnak gyermekükről.

Kapcsolódó törvények:

2010. évi CLXXI. törvény (pdf) az egyes szociális, gyermekvédelmi, családtámogatási, fogyatékosságügyi és foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról

1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról

hirdetés

82 EDDIGI KÉRDÉSEK

    • Kedves Anci!

      Az otthon végzett munka lehet távmunka szerződéssel, munkaviszonyban végzett munka, ahol a munkavégzés helyének az otthona van megjelölve, vagy otthon végzett vállalkozói tevékenység, bedolgozás stb. A lényeg, hogy a szerződésben a munkavégzés helyénél, vagy vállalkozásnál a székhelynél az otthoni címe legyen megadva.

      üdv,
      Kocsisné dr. Péterfy Hajnal
      főszerkesztő

  1. Szia Hajnal!
    Lenne egy olyan kérdésem hogy van most egy 21 hónapos kisfiam és most is állapotos vagyok, októberre várom a másik babám. Amíg a fiam betölti a 3 éves kort addig kapom rá a gyest, amikor megvan mind a 2 gyermekem akkor egyszerre 2 gyest fogok kapni, vagy csak a fiamra kapok és ha az övé lejár akkor kapok a picire is kérlek segítsetek!!
    Köszönettel

  2. Kisfiam most 4 hónapos,most gyást kapok mivel van munkahelyem,aztán gyedet fogok kapni 2 éves koráig.Az lenne a kérdésem,hogy azután mennyi lesz a gyesem,28.500 Ft.,vagy ez is a fizetésemtől függ,vagy az öregséginyugdíjhoz van kötve?

  3. helyzetem a következő:
    4 éves ikergyermekeim vannak akik után eddig kaptam a dupla Gyes-t és mellette 8 órában dolgoztam. Most csak az egyik után fogják részemre folyósítani a Gyes-t a gyermekek iskolaérett koráig.
    Kérdésem az lenne, hogy lehetséges-e az, ha valamelyik nagyszülő igényli a további Gyes-t mivel ők csak 6 órában dolgoznak?
    Van ilyen lehetőség?
    Köszönettel
    Melitan

    • Szia!
      A kérdésedre nem tudok válaszolni, csak a következőre figyelmeztetnélek ( ha eddig nem tudtad volna)
      A nagyszülős gyessel az a gond, hogyha a nagyszülő kapja a gyest, akkor csak ő mehet el gyerekápolási táppénzre, ha beteg valamelyik gyerek.
      Nekem is ikreim vannak, és mi azért nem írattuk át a gyest a nagyszülőkre, mert ők nem tudják orvoshoz hordani a fiúkat.
      Jó egészséget nektek!

  4. Kedves Hajnal!

    Hármasikres anyuka vagyok. 2010. dec. 31-ig Gyes-en voltam gyermekeimmel (három gyermekemre sima iker gyes-t kaptam.) Jól értem, hogy most mindhárom gyermekem megkapná a gyes-t, ha még nem töltötték volna be a 6.évüket? Melyik minisztériumtól tudnék felvilágosítást kérni ez ügyben?
    Várom válaszát
    Üdvözlettel. Nagy Krisztina

  5. Ikerlányaimmal vagyok gyesen augusztus 31-ig munkahelyemről jöttem gyesre nem tudnak gyes mellett most visszavenni mert nincs üres hely.A kérdésem az lenne ha máshova megyek el gyes mellett dolgozni énrám is vonatkozik a heti 30 órás munkarend március 31-től?

  6. Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy 2010 decemberében lejárt a gyedem. Visszamentem dolgozni 2 év után, illetve jelenleg is a szabadságomat töltöm.
    2011.02.16-ig vagyok szabadságon. A szabadság alatt kiderült, hogy állapotos vagyok, ráadásul az is kiderült, hogy veszélyeztetett terhes vagyok . A szabadság ideje alatt megigényeltem a GYES-t febr.16-ig, amíg a szabadságom tart. Az lenne a kérdésem, hogy azt hogy Gyesen vagyok közölnöm kell e a munkáltatómmal, neki ezzel kapcsolatban milyen kötelezettségei vannak, és nekem milyen kötelezettségeim vannak?

  7. Kedves Kocsisné dr. Péterfy Hajnal!

    2003. óta dolgozom munkahelyemen, határozatlan idejű szerződéssel. Bruttó bérem 86.300,- Ft volt a 2008.-as évben.
    2009. január 8.-án született meg kislányom. 2008. december 19.-én TGYÁS-ra mentem, majd 2009. június 5-től GYED-et kaptam, mely gyermekem 2. évének betöltéséig járt, azaz 2011. január 8.-án lejárt.
    Munkáltatómnál jeleztem, hogy szeretnék munkába állni, azonban azt a választ kaptam, hogy nem tud részemre munkát biztosítani, mivel időközben felvettek helyemre mást. Javasolta, hogy maradjak otthon gyermekem 3 éves koráig, 2012. január 8.-ig és utána majd meglátja, hogy tud-e alkalmazni.
    A következő kérdésekre szeretnék választ kapni, mivel mindenkitől más és más választ kapok:
    • Időközben munkáltatóm Bt-ből, Kft-vé alakult, nem tudom ez jogilag befolyásolja-e helyzetem. Munkaviszonyom így is folyamatos?
    • Mennyi szabadság jár nekem a GYED, GYES idejére és ezeket mikor célszerű kivenni?
    • Tervezünk második gyermeket is. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen támogatást kaphatok abban az esetben, ha GYES-ről megyek újra szülni, tehát a két gyermekem között még nem mentem vissza dolgozni? Úgy tudom 365 nap munkaviszonyra van szükség az újbóli GYED jogosultsághoz. Esetemben jogosult lennék TGYÁS-ra, GYED-re, ha második gyermekem 2012. január 8.-ig megszületne?
    • A jogszabályváltozás miatt ettől az évtől már csak napi 6 órában lehet munkát folytatni a GYES mellett, más munkáltatónál. Azonban, ha részmunkaidőben dolgoznék, úgy a második gyermek megszületését követően, ez határozná meg a GYED alapját, így még kevesebbet kapnék, mint eddig, jól látom?
    Válaszát előre is nagyon köszönöm!

    Üdvözlettel: A-né Niki

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .