Így olvass minden nap – lehetőségek tárháza

FORRÁSKidsHealth
Így olvass minden nap - lehetőségek tárháza
Így olvass minden nap - lehetőségek tárháza

Rohanás. Ennyivel le lehetne írni ezt az évtizedet. Az emberek elfoglaltak manapság. De akkor hogy találjanak időt az olvasásra például? Mi megmutatjuk, hogyan olvass minden nap legalább egy keveset magadnak vagy gyermekednek.

Keress szabad perceket és olvass minden nap

Az autó/ busz /vonat utak, pénztárnál való hosszas sorban állások vagy várakozások az orvosi rendelőben… ugye mennyi kitöltetlen perced van egy nap? Ezek mind-mind kiváló lehetőségek az olvasásra. Bosszankodás helyett kapj elő egy könyvet és olvass. Bármennyit. Néhány sort, egy-két oldalt ez mindegy. Csak olvass. Tarts mindig magadnál egy könyvet vagy a kedvenc magazinodat. Az autóban, pelenka táskában, hátizsákban, különösen, ha tudod, hogy valahová mész a fent említett helyek közül.

Tea Idő, Olvasás, Költészet, Szabadidő, Tea, olvass minden nap
pixabay

Bátorítsd az idősebb gyermekeidet is erre. Mondd el neki, hogy az olvasás fejleszti az embert, kikapcsolja az agyat és csodálatos világokba repít minket. Mondd, hogy bárhová is megy, vigye magával a kedvenc könyveit és magazinjait. Bár csábító, hogy a felesleges perceket az okos-telefonjukkal töltsék, ez a generációknál már egy nem vagy csak nehezen lemosható időtöltés. Ámde ha látja a jó példát, jó eséllyel ő maga is szívesen választ majd könyveket okoskütyük helyett.

Egyéb olvasási pillanatok, amelyek kihasználhattok a nap folyamán:

  • reggel, reggeli előtt vagy öltözködés közben
  • vacsora után, amikor a gyerekek nyugodtak
  • fürdési idő alatt (műanyag, vízálló könyvekkel)
  • alvásidőben, ha álmatlanság gyötör

Olvasási lehetőségek az otthonunkon kívül

Az olvasási lehetőségek mindenhol ott vannak, ahová csak mész. Az autóban/buszon/vonaton való utazás közben például bátorítsd gyermekeidet, hogy keressenek szavakat és betűket (óriásplakátokon, kirakattáblákon stb.), és alakítsátok játékká. („Ki lesz az első, aki B betűt talál?”).

Vásárlás közben kérd meg óvodás gyermekedet, hogy „olvassa el” a képeket a dobozokon, és meséljen róluk. Mutass rá a szavak és a dobozokon lévő képek közötti különbségekre. Bátorítsd az idősebb gyerekeket, hogy mondják el, mi van a bevásárlólistán és segítsenek vásárolni.

Könyvolvasás csecsemőkorban – mik az előnyei? | Babafalva.hu

Legyen a napi rutin része az olvasás – olvass minden nap

Kávé, Könyv, Virágok, Beállítás, Romantikus, Falusias
pixabay

Még a napi feladatok, mint a főzés is nyújthat olvasáshoz lehetőségeket. Elolvashatod a recepteket hangosan a fiatalabb gyerekek számára, vagy az idősebb gyerekek segíthetnek főzni úgy, hogy megmondják, mennyi hozzávalót kell az ételhez kimérni.

Könyvek: Humor | Pepita.hu

Takarítás közben például megkérheted gyermeked, hogy munka közben olvassa fel neked a kedvenc könyvét. A fiatalabb gyerekek beszélgethetnek veled a kedvenc könyveikben lévő képekről, eseményekről.

Olvasás a családdal és a barátokkal

Kérd meg rokonaidat és barátaidat, hogy küldjenek levelet, e-mailt vagy szöveges üzenetet neked és olvassátok el a gyerekekkel együtt. Segíts nekik olyan levelek vagy üzenetek létrehozásában, amelyeket visszaküldhetnek a rokonoknak és a család barátainak. Bátorítsd az idősebb testvéreket, hogy olvassanak fiatalabb testvéreikkel. Ezek a tevékenységek segítenek a gyerekeknek megszeretni az olvasást.

Csendes idő biztosítása az olvasáshoz

Győződj meg róla, hogy a gyerekek kapnak egy kis időt, amit csendben eltölthetnek kedvenc könyveikkel, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy csökkenteni kell más tevékenységeket, például a tv nézést vagy videojátékok játszását.

A legfontosabb, hogy legyél te is aktívan olvasó. Azok a gyerekek, akik látják, hogy a szüleik olvasnak, valószínűleg idővel ők is olvasókká válnak!

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkÍgy kommunikáljunk a 8-12 hónapos gyerekkel
Következő cikkMi az a mandulagyulladás és mik a tünetei?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .