Készülj a terhességre – 3 hónappal előre!

Készülj a terhességre - 3 hónappal előre!

Készen állsz a teherbeesésre? Készítsd fel a testedet is! Akár a fogamzás esélyét szeretnétek növelni, akár csak néhány szükségszerű előkészületről legyen szó, mindig jó, ha már előre gondolkozol. Cikkünkben szeretnénk néhány praktikus tanáccsal ellátni, melyek segítségével előkészületeket tehetsz, ha három hónapon belül áldott állapotba szeretnél kerülni.

A mínusz harmadik hónap

Menjetek el egy vizsgálatra

Minden információ hasznos lehet, különösen, ha ez lesz az első terhességed. A fogantatás előtti vizsgálatok alatt nem csak veled, de a családod egészségügyi történetével is foglalkoznak, megvizsgálják a nőgyógyászati eredményeidet, és amennyiben volt, a korábbi terhességek adatait. Ezen felül az immunrendszered is kivizsgálásra kerül, és ha a szervezeted nem kellően ellenálló bizonyos vírusok, járványok ellen, megkapod a védőoltást, amik a legtöbb esetben egyáltalán nem befolyásolják a teherbeesést. Mindez nagyon fontos tényező ahhoz, hogy a kockázatokat a lehető legkisebbre redukálhassátok.

Pirula, Kapszula, Gyógyászat, Orvosi
pixabay

Pucold ki a gyógyszeres fiókodat

Nagy valószínűség szerint az otthoni gyógyszereid között elég sok vény nélkül kapható is rejtőzik, amiket fejfájásra, allergiára, különböző bélpanaszokra szedsz, illetve feltehetőleg gyógynövény kivonatok is helyet kapnak mellettük. Most van itt az ideje, hogy elgondolkozz, vajon milyen hatóanyagokat tartalmaznak ezek a készítmények, mert bizony megeshet, hogy egyik-másik befolyásolni képes a teherbeesés valószínűségét. A legjobb, ha készítesz egy listát mindezekről, és konzultálsz a háziorvosoddal.

Hogyan védekeztetek eddig?

Ha óvszert, vagy membránt használtatok, tulajdonképpen nincs más dolgotok, mint felhagyni velük, amikor elkezditek a bébi-projektet. Ám ha tablettát szedtél, nem biztos, hogy jó ötlet azonnal abbahagyni és ezzel felborítani a hormonháztartásodat, jobb megoldás, ha a nőgyógyászoddal egyeztetve átváltasz először egy másikra. Bár a legtöbb nőnél megindul az ovuláció a tablettaszedés felhagyásakor, ám néhányaknál ez akár hónapokba is telhet.

TABUK NÉLKÜL – ALKOHOLFOGYASZTÁS A TERHESSÉG ALATT

Fogorvosi vizsgálat

Banálisnak tűnik, ám a fogínybetegség egy esetleges koraszülés velejárója lehet, így inkább már fogamzás előtt érdemes elmenni egy vizsgálatra, hogy meggyőződj a fogaid és az ínyed állapotáról. Nem is beszélve arról, hogy bizonyos kezelésekhez röntgenfelvételre, gyógyszerszedésre van szükség, ezeket pedig jobb letudni még a terhesség előtt.

Amiket még vegyél fontolóra

Ha a munkád során gyakran kerülsz kapcsolatba vegyi anyagokkal, esetleg komoly stressznek vagy kitéve a mindennapokban, mindenképpen beszélj a munkáltatóddal, és igyekezzetek valamilyen módon csökkenteni a káros behatásokat. Ugyanez igaz a partneredre is, hiszen az ő egészségi állapota is befolyásolja a fogamzást. Ezen felül ha valamilyen krónikus betegségben szenvedsz, úgymint alacsony vagy magas vérnyomás, pajzsmirigy- vagy szívbetegség, cukorbetegség, epilepszia vagy lupus, vagy fennáll valamilyen pszichológiai betegség, mint a szorongás vagy a depresszió, úgy valószínűleg különleges bánásmódot igényelsz a terhesség alatt és után is. Többek között mindezek felmérésére is jó az első pontban írt kivizsgálás.

Mínusz második hónap

Fokozd a vitaminbevitelt!

Igyekezz egy egészségtudatos étrendet kialakítani magadnak, ha eddig nem tetted, próbálj áttérni a teljes kiőrlésű gabonafélékre, igyekezz minden nap zöldséget és gyümölcsöt enni. Növeld a vas- és kalciumtartalmú ételek fogyasztását, illetve ha multivitamint szedsz, figyelj oda, hogy ne vidd túlzásba az A és a D vitaminok bevitelét – előbbinek 770 és 3000 mikrogramm között mozog az ajánlott napi beviteli értéke, míg utóbbié 5 és 50 között. A legfontosabb ásványi anyag pedig esetedben a folsav, ennek a napi minimum 400 mikrogrammos bevitele már csökkenteni képes az idegi eredetű betegségek kockázatát az embrióknál. Emellett a leendő apukának is érdemes figyelnie a vitaminbevitelre: a folsav, a cink és a C-vitamin mind elősegítik a megfelelő számú és minőségű spermiumtermelődést.

Vizsgád meg a súlyodat

Számold ki a Body Mass Indexedet, és igyekezz a kapott eredmény plusz-mínusz 5 kilójában maradni. Ha ezt meghaladod, érdemes lehet elgondolkoznod egy diétán, az elhízott kismamák esetében ugyanis magasabb a magas vérnyomás, terhesség alatti cukorbetegség kialakulásának a kockázata, valamint a gyermeked is túlsúlyossá válhat, ami pedig jó eséllyel császármetszéssel végződik. Természetesen az sem jobb, ha túlságosan alulmúlod az ideális testsúlyodat, a nagyon vékony anyukáknál fennáll a koraszülés veszélye, illetve könnyebben alakul ki náluk vérszegénység.

Jóga, Békés, Egészséges, Meditáció
pixabay

Testmozgás

Ha sportolsz valamit, semmiképpen se hagyj fel vele amíg próbálkoztok, kivéve ha valamilyen extrém sportról, szélsőséges fizikai és/vagy mentális megterheléssel járó tevékenységről van szó. Ha eddig nem volt a barátod a mozgás, akkor érdemes elkezdened valamilyen kardió jellegű edzésformát, amit aztán folytathatsz a terhesség alatt is. A fizikai aktivitás ugyanis sokat segít abban, hogy elviseld a terhességgel járó fájdalmakat, ezen felül energizál a mindennapokban, elősegíti a jobb alvást (amire szükséged lesz), illetve segít megbirkózni a stresszel is.

Az utolsó hónap a cél előtt

Hagyj fel a dohányzással!

Sok dolog van, amire nem tudsz hatással lenni, hogy egészséges gyermeked születhessen, de a dohányzás például egy olyan dolog, ami csakis rajtad áll, a kérdés csupán az, hogy mennyire veszed komolyan a születendő gyermeked egészségét. A dohányzó nőknél magasabb a koraszülés, vagy az alulfejlett csecsemők világra hozásának kockázata. Ha te nem dohányzol, de párod igen, itt az ideje, hogy ő is abbahagyja. Néhány kutatás kimutatta, hogy a magzatra ugyanolyan káros, ha az édesanyja csak passzív dohányos, mintha ő maga szívná.

Ne fogyassz alkoholt

Még egyetlen kutatásnak sem sikerült megállapítania a terhesség alatti alkoholbevitel biztonságos szintjét, így az a legegyszerűbb, ha egyáltalán nem iszol. A rendszeresen alkoholt fogyasztó kismamák között magasabb az esély a vetélésre, az alulfejlett baba világra hozására, és a szülés alatt felmerülő komplikációk kockázata is nő. A leendő apuka esetében pedig az alkohol csökkenti a spermiumszámot.

Kevesebb koffein

Ezzel nem szükséges felhagynod, de egy bizonyos mennyiség feletti (300 mg) napi bevitel már képes befolyásolni a fogamzást, növeli a vetélés és a koraszülés kockázatát, így a koffeinbevitel mindenképpen odafigyelést igényel a részedről.

Nyilván nincs ember, aki mindezt pontról pontra végigcsinálná, vagy tökéletesen betartaná, ám az alapelvek figyelembevételével, illetve a tanácsok megfontolásával nincs veszítenivalód, és az is biztos, hogy mindig megéri előre gondolkozni és felkészülni az olyan meghatározó dolgokra, mint a gyermekvállalás.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .