Készülj a testeddel is a szülésre!

aquanatal, vizitona kismamáknak

A várandósság természetes állapot. Természetes folyamat, melyben az anya teste alkalmazkodik a növekvő magzat igényeihez, szinte napról napra, hétről hétre átalakul. A várandósság alatt felszabaduló hormonok hatására a női test rugalmasabbá válik, a kötőszövetek fellazulnak, mely amellett, hogy alkalmazkodóbbá teszi a várandós nő testét, kellemetlen mozgásszervi panaszokat is okozhat. A kötőszövetek lazulásával ödémás panaszok alakulhatnak ki, kéz-, lábdagadás tapasztalható.

Ahogy nő a pocak a test súlyvonala is áthelyeződik, a derékra nagyobb nyíróerők hatnak, a medence előre billen. A keresztcsont, ill. a gerinc kis ízületeinek elmozdulása is gyakori tünet, mely hátfájással, sőt időnként idegi érintettséggel is járhat (isiászos tünetek). A mellek súlyának és méretének növekedése pedig a gerinc háti szakaszát terheli meg.

Mit tegyünk?

A megfelelő mozgékonyság megtartása mellett fontos megerősíteni a medenceövet közrefogó izmokat; fenék-, csípő- és hasizmaink karbantartása által biztosítani medencénk kellő stabilitását, illetve odafigyelni a helyes testtartásra, ülésre, állásra.

A várandósság alatt megváltozik a testsémánk, a testünk súlypontja is áthelyeződik az egyre gömbölyödő poci miatt, így szinte újra tanuljuk fokról fokra elhelyezni magunkat a térben, megtartani egyensúlyunkat, összehangolni kezünk, lábunk, testünk mozgásait. Így az egyensúly és testtudat fejlesztésére is fontos odafigyelnünk.

Persze mindennapi életünk, az otthoni jövés-menés, pakolás, cipelés a szülés közeledtével sem áll meg. Gyakran fájhat a hátunk, izomgörcseink lehetnek, melyen a megfelelő kálcium- és magnéziumdús táplálkozáson kívül segíthetnek a jól alkalmazott tornagyakorlatok.

Fontos, hogy az ízületvédelem szabályai mellett emeljünk, vigyünk súlyt, bár a nagyobb szatyrokat jobb ekkor már a kispapára hagyni. Egyre fontosabbá válnak a légzőgyakorlatok, melyeknek a várandósság előrehaladtával egyre nagyobb hasznát vehetjük, különösen a 3. trimeszterben, mikor a baba növekedésével a rekesz is összenyomódik és nehezebbé, felületesebbé válik a légzés, illetve a vajúdáskor és a szülés ideje alatt.

Gátizmaink karbantartása, a maximális gátvédelem és a könnyebb szülés utáni regeneráció végett ajánlott, de a gátizom torna a várandósság ideje alatt is végezhető. (Veszélyeztetett várandósság esetén a torna gyakorlása a várandósság alatt nem javasolt.  Ebben az esetben a gyakorlatok a szülés után sajátítandók el).

Minden, amit tudni szeretnél a gátizomtornáról…

Milyen tornát végezzünk várandósság alatt?

Ajánlott mozgásforma kismamáknak a várandósságra adaptált gyógytorna, a kismamajóga, de mégis a leghatékonyabb, segítő közeg a kismamák számára, a víz!

A vizes közeg speciális tulajdonságai révén minden szempontból a legtökéletesebb a várandós tornához!

A víz fenntartja testünket, könnyebb a mozgás, mint a szárazföldön, segít az egyensúlyi helyzet megtartásában, emellett a megfelelő gyakorlatokkal gyengéden fejleszti az állóképességet, segíti a légzést és a légzéstudatosságot, segíti a relaxációt, hasonló közegben lebeghetünk, mint kisbabánk a pocakunkban…

Ajánlott mozgásforma az adaptált kismama úszás, de még inkább a vízben való tudatosan megtervezett mozgás és relaxáció, melynek fizikai és pszichés értelemben is számos egyedülállóan komplex, pozitív hatása van.

Ennek hazánkban egyedülálló kombinációja az Aquanatal, mely egy speciális, vízi szülésfelkészítő mozgásforma kismamáknak. A fent javasolt torna- és légzőgyakorlatokat, a várandósság alatt javasolt relaxációs, testtudatosító, mozgásos gyakorlatokat mind tartalmazza ez a komplex módszer, mely egy egységbe kapcsolja össze a jóga, a torna, az orientális tánc, a meditáció és a gátizom torna elemeit.

Úszás, vizitorna, Aquanatal terhesség alatt

Milyen egyedülálló és pozitív hatásai vannak az Aquanatalnak?

  • Kellemes, hasznos foglalkozás, feltölt, ellazít, átmozgat és segíti a tudatos légzés elsajátítását, fejleszti a testtudatot. A víz gyengéden fejleszti az egyensúlyt és az állóképességet, már a várandósság elejétől kezdve (12.hét) érdemes elkezdeni az Aquanatal tanfolyamot, hisz az anyai test folyamatos alakulásához, testi, lelki változásaihoz így tud könnyedén adaptálódni a kismama. Az anyukák jobban is alszanak az órák után. A foglalkozás egészséges várandósságnál egészen a szülésig folytatható (2 cm-nél kisebb mértékben nyitott külső méhszájig, ha nincs egyéb orvosi ellenjavallat).
  • Egyedülálló, pozitív hatás, hogy könnyebben mozognak az anyukák a vízben, miután jellemzően könnyebb a mozgás a szárazföldön is, a várandósság mozgásszervi tünetei csökkennek.
  • A belső működéseinkre, izmaink állapotára, a ki-és belégzés folyamatára és ritmusára való odafigyelés által képesek leszünk valóban megtapasztalni saját testünket, légzésünket, kapcsolatba kerülhetünk a testünkben lezajló folyamatokkal, érzésekkel, és pusztán levegővételeink sorozatára koncentrálva elengedhetjük a bennünk lévő feszültséget. Ennek a vajúdás és a szülés során is nagy hasznát vehetjük. A kontrakciók ideje alatt javítható a tudatos figyelem, a fájdalom elengedésének képessége, a méhösszehúzódások közötti időszak pedig a tudatos lazítás gyakorlásával elmélyültebbé, pihentetőbbé válik.
  • Könnyebb a magzattal való kapcsolatfelvétel is, hisz azonos közegben lebegünk, mint a kisbabánk.
  • A felkészülésnek azonban több szintje és oldala van. Nemcsak a testi változásokra fontos odafigyelnünk, hisz a várandósság pszichésen is átalakító erejű, nemcsak a kismama, de a leendő apukák számára is. Így az Aquanatal mellett, az apukás, vízi, szülésfelkészítő, „Dolphinbirth” foglalkozásokon, a papákat is bevonjuk a készülődésbe, együtt mozog, lélegzik a szülőpár, közben az apukák hasznos masszázsfogásokat, vajúdásmodellező gyakorlatokat is elsajátíthatnak, amit a szülés során, de később, a közös fürdőzések alkalmával is fel tudnak használni majd, párjuk ellazítására.

Aquanatal tanfolyamok minden kedden 19.00-20.00-ig és
pénteken 14.45-15.45-ig a Hotel Aquincumban, Budapesten.
További infoért olvass tovább: mamavilag.hu/tanfolyamok

Vízi tanfolyamok vs intim fertőzések

hirdetés
Gyógytornász, Aquanatal oktató, babaúszás oktató, hidroterapeuta. A PTE Gyógytornász szakán végeztem 2003-ban. Elvégeztem a Birtlight® kismama jóga oktatói tanfolyamot. a Watsu, vízi terápiás módszerrel is, amellyel 2007-óta foglalkozom és babaúszás oktatóvá is váltam. Ezek a módszerek hatékonyabbá teszik a szülésre való felkészülést, ezért szívből ajánlom nektek! Amint láthatjátok "vízi ember vagyok", várom kérdéseiteket a következő témakörökben: szülésre felkészülés, Aquanatal, kismama jóga, szülőpozíciós jóga, babaúszás.
Előző cikkMit lehet tenni az endometriózis ellen?
Következő cikkAjajj! Fülbe vagy orrba szorult játékdarabok!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .