Kéz-láb-száj betegség – Gyerekbetegségek második rész

Kéz-láb-száj betegség - Gyerekbetegségek második rész

A kéz-láb-száj (angol rövidítés szerint a HFMD) betegséget vírus okozza. A tünetek között szerepelnek a szájban, kézen, lábakon, fekének vagy környékükön megtalálható fekélyek, hólyagok. Sem látványban, sem érzésre nem kellemesek ezen kiütések, de mégsem szükséges nagyon aggódni, ha ilyen fajta megbetegedéssel találkozunk. Bárki elkaphatja, de a 10 év alatti gyermekeknél a leginkább gyakori. A tüneteket enyhíthetjük.

Mi okozza?

Azokat a vírusokat, amelyek általában a kéz-száj-láb betegséget okozzák,
a16-os coxsackievírusnak és enterovirus 71-nek nevezik. (Tudom-tudom, ne itt káromkodjak). A gyermekorvosotok valószínűleg Coxsackie vírusnak fogja hívni. Egyébként ez az enterovírusok egyik fajtája.

A betegséget könnyedén el lehet kapni, elegendő hozzá, hogy gyermeked megfogjon egy olyan tárgyat, ami kapcsolatban áll a vírussal, egy játék, az asztal az oviban/suliban vagy egy ajtógomb. Általában nyáron és ősszel a leginkább gyakori.

Lehetséges tünetei

A korai tünetek közé sorohatóak a láz és a torokfájás (fiatalabb gyerekeknél a láz mellé étvágytalanság is jelentkezhet). A fájdalmas hólyagok nagyon hasonlóak egy herpeszhez, amelyek megjelenhetnek a gyermek szájának belsejében is (általában a száj hátsó részén) vagy a nyelven.

Az első tünetek megjelenése után egy két nappal a kiütések a tenyéren és a talpon is elterjednek, melyek hólyagokká alakulnak át. Foltok jelenhetnek meg a térden, a könyökön vagy a fenéken is. Számszerűen lehet mindössze egy kettő, vagy ennél jóval több is. A szájban/szájon található hólyagok vagy herpeszek nehezíthetik az étkezést vagy a nyelést. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy a gyermek megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon és elegendő táplálékot egyen.

*** Egészség, betegség témában írt könyvek elérhetőek a Pepita.hu oldalon ***

Hogyan állapítják meg a diagnózist?

Az orvos jó eséllyel először megkérdezi majd, hogy milyen tüneteket tapasztaltatok, majd meg fogja vizsgálni az összes sebet vagy kiütést. Ez általában elegendő hozzá, hogy bizonyosan eldöntse, kéz-láb-száj betegségről van-e szó. Amennyiben mégsem 100%-os a diagnózis, úgy torokmintát, széklet vagy vérmintát vesznek.

Miként zajlik a kezelés?

A kéz-láb-száj betegség önmagától elmúlik 7-10 nap elteltével. Nincs különösebb kezelés, ami szükséges és nincs oltás sem ellene. A tüneteket azonban enyhíteni lehet az alábbi módon:

  • Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például ibuprofen (mint az Advil) vagy acetaminofén (mint a Tylenol), esetleg száj spray segítségével lehetséges kevésbé kellemetlenné tenni a megbetegedett napokat.
  • Ne használj azspirint fájdalomcsillapításként!
  • A hideg ételek például a joghurt vagy egy turmix enyhíthetik a torokfájást is.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkTabutéma: a terhesség nem betegség! – Vagy mégis tekinthetnénk annak?
Következő cikk„Hogyan adtam elő a konzervatív szüleimnek, hogy a lányom pánszexuális?”

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .