Mérgező cumisüvegek a boltokban

Mérgező anyagokat tartalmazhatnak egyes cumisüvegek, melyek használatát az USA-ban és Kanadában már betiltották. A polikarbonát cumisüvegekből biszfenol A oldódik ki, mely megzavarja a szervezet hormonrendszerét, növeli a rák kockázatát, fejlődési rendellenességeket okozhat, sőt hozzájárulhat az elhízáshoz és a cukorbetegség kialakulásához is.

Az unió 2007 óta érvényben lévő vegyianyag-rendelete sem tiltja meg a gyártóknak, hogy a szervezetre bizonyítottan káros anyagokat alkalmazhassanak a gyártás során. A szabályozás arra sem kötelezi őket, hogy a termékek címkéin feltüntessék a veszélyes vegyületeket. Így esélyük sincs a fogyasztóknak, hogy a káros anyagokat tartalmazó termékeke helyett egészségesebb megoldásokat válasszanak. Ez ellen tiltakozik a Greenpeace és a Levegő Munkacsoport, amely Szegeden, Győrben, Pécsett és zárásként a budapesti Sportszigeten kampányol az elkövetkező hetekben. A lakosság tájékoztatásán túl, arra kérik az európai döntéshozókat és a magyar európai parlamenti képviselőket, hogy kezdeményezzék és támogassák, hogy az EU is korlátozza a biszfenol A-t (BpA) tartalmazó cumisüvegeket.

Amerikai mérések a csecsemők vérében a felnőtt átlagnál 10-szer magasabb BpA koncentrációt mértek 2009 tavaszán. A Harvard Egyetem 2009 májusában publikált tanulmánya szerint a gyermekek vizeletében a 2/3-val megnövekedett a BpA mennyisége, miután csupán egy héten keresztül biszfenol A-t tartalmazó cumisüvegből ittak hideg italokat. Kutatások bizonyították már azt is, hogy a forró folyadékoktól 55-ször gyorsabban kijut a cumisüveg anyagából a BpA.

2008-ban először Kanadában, majd az Egyesült Államokban is kivonták forgalomból a veszélyes cumisüvegeket. Amerikai lista a BpA-t tartalmazó polikarbonát cumisüvegekről>>

Az amerikai példát Nyugat-Európában is követte a legtöbb cég, ám Magyarországon sajnos a mai napi a legtöbb cumisüveg alapanyaga a polikarbonát („törhetetlen üveg”), melyben megtalálható a biszfenol A. A polikarbonát cumisüvegek olcsóbbak a hagyományos üvegeknél, ezért választják sokan ezeket a termékeket.

Melyik biztonságos?

A környezetvédők több olyan listát is ismertettek, amelyek a biztonsággal használható cumisüvegekről készültek. A francia lista szerint az ADIRI, BORN-FREE, DODIE Initiation et Evolution, EVENFLO, GREEN TO GROW, MAM Care, MEDELA, Philips AVENT polipropilán, és a THINKBABY termékek használhatók biztonsággal. Az amerikai listákat pedig itt böngészhetjük: www.zrecsguide.com, www.squidoo.com.

Kapcsolódó link: http://vegyi.blog.hu/, a kampány blogja

hirdetés

28 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Szia Zita! Én bementem a Brendonba és megkérdeztem ezzel kapcsolatban az eladókat, és ők kaptak egy körlevelet, amiben az állt, hogy a náluk forgalmazott cumisüvegeket folyamatosan bevizsgálják és a határértéken belül vannak vagy nem is oldódik ki belőle BPA. Ezután megnéztem, hogy milyen jelzésű NUK-os cumisüvegeket forgalmaznak és a következőket találtam: üres háromszög alatta PC, 7-es a háromszögben alatta other felirat és üres háromszög alatta PP (erre rá is volt írva, hogy BPA free)Mivel nekem is ilyen típusú cumisüvegeim vannak így megnyugodtam.

  2. Sziasztok!

    Látom más is kérdezte már hogy mi a helyzet a NUK-os cumisüvegekről. Ha esetleg valaki azóta megtudott valamit erről a márkáról írjon legyen szíves mert még mindig nem írnak a tájékoztatóban semit arról miből van.
    Előre is köszönöm!

  3. Most voltam boltban..a régi NUKon még semmi irás nincs,az újakon már rajta van h polopropilénből van.
    A medela mellszivókhoz való is polipropilénes.

  4. Szia!

    Én is csak a MAM termékeiről tudom, hogy BPA mentes. Személyesen fel is hívtam a MAM céget, és elmondták nekem, hogy a kicsi és nagy cumisüvegektől kezdve, a csőrős poharakon át a műanyag kanálig, tányérig minden polipropilénből készül és BPA mentes.

    A NUK üvegeknél csak az BPA mentes, ami a Brendonban kapható? Más üzletekben nem? Azért kérdezem, mert nagyobik gyermekemnél még NUK-ot használtunk, akkor még nem szóltak a hírek arról,hogy mérgező a műanyag, és ezért nem is nézett szinte senki utána, akinek pici babája volt, és mi szerettük a NUK termékeket. A jelenleg forgalomban lévő NUK termékekhez van tájékoztató, amin szerepel, hogy az BPA mentes-e vagy sem? A választ nagyon megköszönném.

  5. Csőrős itató ügyben:
    lehet kapni Nuk BPA Free szilikoncsőrős itatót (Brendon). Egy a gond, hogy csak 125 ml-es. Sebaj Avent kihajítva, ezt meg inkább sűrűbben töltögetem.
    A Tommee Tippe csőrős itatója NEM BPA mentes!!!
    (Csak mint ahogy már írtátok az új generációs cumisüvegük. Sajnos mi még a régit használtuk 🙁
    Ha valamelyikőtök tud kis hazánkban BPA mentes csőrős itatót, akkor kérem írja meg. Köszönöm.

  6. A MAM cumisüvegei és csőrös poharaiból a Magyarországon kaphatóak is jók!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Minden műanyag üvegnél és csőrös poharnál van használati utasítás, abban leírják feketén-fehéren, hogy a MAM üvegek polipropilénből készülnek, tehát BPA mentesek.

    Kicsit elérhetőbbek, mint a Tommie Tippe, vagy hogy kell leírni, mert a MAM üvegeket majdnem minden üzletben lehet kapni, de Tommie- T-t nem sűrűn látom.

  7. A Tommee Tippee kijott egy uj sorozattal, ami mar jo, az elozo generacios meg nem jo!!!!

    Az a jo aminek a neveben benne van a PP.

    Tommee Tippee CTN PP cumisüveg
    Az új Tommee Tippee cumisüveg különlegessége, hogy BPA (Bispenol A) mentes műanyagból készült.
    Többféle méretben és kiszerelésben kapható.

    En is azt hittem, hogy jo uveget adok a gyerekemnek, mert utana olvastam, hogy a Tommee Tippee jo, de kiderult, hogy csak azok voltak jok amik az angol piacon voltak kaphatok, az itteniek nem voltak jok. TOK IDEGES VAGYOK, a miatt, hogy miert arultak itt az olcsobb mergezo verziot, minden fele info nelkul.

    DE MOST MAR vegre megjelent az uj es a jo verzio!!!

    Tegnap le is csereltem az uvegeket.

  8. Sziasztok!

    A nagy port kavart hír után a mérgező cumisüvegekről egy jó hír: a MAM cumisüvegek után a széles szájú NUK cumisüvegek is polipropilénből készülnek, tehát elvileg azt is biztonsággal adhatjuk babáinknak. :))))

  9. MINDENKI FIGYELMÉBE AJÁNLOM:

    Utána néztem, csak a MAM cumisüvegek azok Magyarországon, amelyek polipropilént tartalmaznak és ezáltaln nem mérgezőek. Az összes többi hazánkban bolti forgalomban lévő műanyag cumisüveg polikarbonáttal készült, ezáltal mérgező, még az AVENT is!!!!

    Ne adjatok Avent cumisüvegből sem semmit babáitoknak, ha jót akartok neki!

    Szerintem fél éves korig még nem dobálja egyik baba sem az üvegeket, addig nyugodt szívvel adható üveg cumisüvegből is a tea, vagy tápszer, aki azt használja. 6 hónapos kortól, amikor a baba már ülni tud, és könnyebben kiejthet kezéből dolgokat, pedig át lehet térni a műanyag, de biztonságos MAM cumisüvegekre és csőrös poharakra.

    Amitől lehet óvjuk gyermekeinket!
    Én ezek után biztos, hogy nem fogok AVENT-et venni!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .