Mindent a tartásdíjról

Mindent a tartásdíjról

Hazánkban manapság a házasságok több, mint fele válással végződik. Az okok közt felsorolható az elhamarkodott döntés, a felek személyiségének megváltozása, a pénz, vagy éppen egy harmadik csábítása. Sorolhatnánk még, de a végeredményen nem változtat. 

A válást, a két félen kívül a gyermekek is rendkívül megsínylik. Akárhogy is döntenek az elhelyezésükről, láthatóságukról, számukra az anyagiak megteremtése mindenképpen közös feladat. Sőt, a magyar jogrendszer védelmet biztosít az édesanyának akkor is, ha már várandóssága idején sem állt mellette az apa.

A válás jogintézményéhez hasonlóan, a gyermektartással kapcsolatban is egyértelműen az a jogalkotó célja, hogy a kiskorú gyermek neveléséhez kellő anyagiak megfelelő mértékben álljanak rendelkezésre. Ez nem mindig megy egyszerűen, rengeteg problémás ügyet szül az, ha az egykori társak nem képesek megegyezni és nem őszinték egymással.

Minden a tartásdíjról

Kiskorú gyermek után járó tartásdíj

Legtöbbünkben ilyen esetben természetesen a tartásdíj összegével, és ennek megállapításával kapcsolatos kérdések merülnek fel. A feleknek lehetőségük van megegyezni az összegről, a vagyonközösség megszüntetése és a gyermekelhelyezés folyamatai során. Ez esetben beszélhetünk peres eljárásról, de azon kívül is lehetséges.

Peres eljárás esetén a megszületett egyezség ítélettel azonos hatályú, ezért nem fizetés esetén végrehajtásnak van helye. Amennyiben peren kívül egyeztek meg a felek és ilyen eset áll fenn, először bírói útra kell vinni a jogvitát és csak utána lehetséges a végrehajtás kezdeményezése.

A tartásdíj bíró általi meghatározása mindig problémás helyzetet szül, mert több tényező figyelembe vétele szükséges ahhoz, hogy olyan megoldás jöjjön létre, mely a gyermek szükségleteinek optimálisan megfelel, de ugyanakkor a fizető fél jövedelmét sem terheli a szükségesnél nagyobb mértékben.

A következőket vizsgálják meg az összeg megállapításakor: a szülők jövedelmi, és vagyoni helyzetét, a gyermek szükségleteit, a szülők által eltartott másik gyermeket, a gyermek (ha van) saját jövedelmét.

Mindent a tartásdíjról

Ezek mindegyikét figyelembe veszik, de az indokoltnál magasabb mértékű gyermektartás nem ítélhető meg. A tartásdíj összege a kötelezett átlagos havi jövedelmének 15-25 %-át teheti ki, de amennyiben több gyermekről van szó, összességében nem haladhatja meg a jövedelme 50 %-át. Természetesen ilyenkor úgy kell megítélni az egyes összegeket, hogy egyik gyermek sem szenvedjen hátrányt.

Mik a gyermek alapszükségletei?

Az gyermek alapszükségletei függnek a korától, egészségi állapotától. A tartásdíjnak fedeznie kell a lakhatására, a ruházkodására, az élelmezésére és a taníttatására szükséges kiadást. A jogszabály csupán a törvényi minimumot határozza meg és természetesen nincs megtiltva az, hogy a szülő ettől többel támogassa gyermekét.

Változtatás lehetősége

A körülmények jelentős változása esetén, a jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy a gyermektartásdíj mértékét megváltoztassák, esetleg megszüntessék azt. Amennyiben bíróság hagyja jóvá az egyezséget, az két éven belül támadható meg, de kizárólag a gyermek érdekeit szem előtt tartva.

Fontos tudni, hogy ha időközben a gyermeket egyedül nevelő szülő kevesebb jövedelemre tud szert tenni, ezzel nehezítve a megélhetésüket, ez alapvetően még nem indokolja a tartásdíj felemelését. A bíróság mindig alaposan megvizsgálja az igény megalapozottságát.

Minden a tartásdíjról

Meddig jár a tartásdíj?

Alapvetően a gyermek nagykorúvá válásáig jár az összeg, tehát 18 éves koráig. Azonban, ha az érettségi után továbbtanul felsőoktatási intézményben, vagy OKJ-s szakképesítés keretein belül szakmát kíván szerezni, úgy a nappali tagozaton történő tanulás végéig, kb. 23-25 éves koráig jár. 

A vonatkozó jogszabály lehetőséget kínál arra, hogy a tartási kötelezettség megszűnjön, ha a gyermek nem alkalmas továbbtanulásra (akár egészségügyi, akár egyéb okokból), a gyermek a kötelezettel szembeni magatartásával érdemtelenné válik a gyermektartásra, a szülő saját megélhetése, vagy kiskorú gyermekének megélhetése kerül veszélybe.

A tartásdíjat visszamenőleg 6 hónapra lehet igényelni, ennél hosszabb időre, visszamenőleg csupán abban az esetben lehetséges, ha a jogosultat nem terheli mulasztás a követelés érvényesítésében.

Fontos kiemelni, hogy érdemes a két félnek a személyes sérelmeket félretenni, és a gyermek/ek érdekeit figyelembe venni.  Legyenek tisztában saját kötelezettségeikkel, hiszen a válás egyébként is számos problémás helyzetet eredményez, melyből a gyermeknek a lehető legkevesebbet kellene megéreznie.

Tartásdíj a sztárvilágban

Minden a tartásdíjról

A nemzetközi sztárvilágban is elég gyakoriak a válások, és egyre több ikonikusnak számító párnak is szétválnak útjaik. Angelina Jolie és Brad Pitt válása és már lassan 2 éve húzódik, nem tudnak megegyezni a felek, melyet feleslegesen, de közvetlenül megsínylenek gyermekeik.

Jelenleg a sztárvilágban Charlie Sheen fizeti a legnagyobb összegű gyermektartást 2 anyukának, 2-2 gyermek után. Exfeleségei Denise Richards és Brooke Mueller havonta fejenként 55 ezer dollárt kapnak Sheentől, mely átszámolva közel 16 millió forintnak felel meg.

Eddie Murphy, az egykori Spice Girl, Melania Brownnak fizet havonta 59 952 dollárt, azaz nagyjából 17 millió forintot, míg Paul McCartney hozzá képest egészen „jól” járt, hiszen ő havonta 1,7 millió forintnak megfelelő összeget, azaz 6000 dollárt fizet volt feleségének, Heather Millsnek a közös lányuk, Beatrice McCartney után.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .