Pszichoterápiák – mit keresünk, mit találunk?

Pszichoterápiák – mit keresünk, mit találunk?

Ma már nem pszichológushoz megyünk, csak úgy általában, hanem válogatunk a különböző terápiás módszerek közül, és kulcsfontosságú, hogy jól válasszunk. De mi alapján tájékozódhatunk? Cikkünkben áttekintést adunk a legfontosabb terápiás irányzatokról és módszerekről.

A terápiás módszerek különbözőségét nem csupán a különböző élethelyzetek és problémák hívták elő, hanem az a felismerés is, hogy más-más személyiségtípusoknak más-más módszer fog kedvezni, más megközelítéssel könnyebben meg tud valaki nyílni. Segíthet a választásban, ha megpróbáljuk magunkat elképzelni a helyzetben, és megfigyeljük, hogy az kifejezett ellenérzést vagy kíváncsiságot ébreszt bennünk, ez mindkettő jelezheti, hogy a módszer meg tud majd mozdítani bennünk valamit, de ha semlegesek vagyunk az elképzelt szituációval szemben, akkor azt valószínűleg nem nekünk találták ki. Azon túl, hogy magunk keresgélünk módszereket, bízhatunk abban is, hogy a szakemberek, a terapeuták is jó érzékkel el tudják dönteni, jó helyen vagyunk-e, magunk és a problémánk szerint megfelelő terápiában.

Analitikus terápia – hosszú utazás

Az analitikusan orientált pszichoterápia felvállalja a problémák legmélyebb megértését, keresi az összefüggéseket nemcsak a páciens múltjából, családjából, élettörténetéből származó mintázatokkal, hanem a tudattalannal is. Ha sikerül a probléma mélyében gyökerező lelki összetevőket is megismerni, megérteni és újra átélni, a megoldás könnyebben megtalálható.
Az analitikusan orientált rövid terápia egy témára fókuszálva általában 15-40 ülést vesz igénybe, a hosszú terápia hatására több probléma is oldódhat, az egész személyiség formálódik, ám ezek a folyamatok több évig tartó pszichoterápiás munkát is igényelhetnek.

Kognitív terápia – a gondolat ereje

A kognitív terápia abból indul ki, hogy születésünktől kezdve bizonyos attitűdök, vagyis az emberi élet jelenségeihez való „hozzáállások”, „viszonyulási módok” alakulnak ki bennünk neveltetésünk, tapasztalataink során.. Ennek érdekébe azonosítja a diszfunkcionális hiedelmeket, azokat a rosszul beidegződött gondolatokat, amik nehezítik a mindennapokban a megküzdés. Célja a korrekció, vagyis hatékonyabb, jobb, alkalmazkodóbb gondolkodási mechanizmus és viselkedésforma kialakítása és rögzítése.
A terápia során a kliens aktuális problémáinak megoldását segíti a szakember úgy, hogy közben a célszerűtlen, helytelen gondolkodás és viselkedés megváltozzon. Lényege a hibás kognitív sémák „átírása”. A folyamat végére pozitív irányú személyiségváltozás következik be, amit követ a hangulat és magatartás kedvező irányú változása is. Éppen ezért gyakran kombinálják viselkedésterápiával.

Viselkedés terápia – csináljuk másképp!

A terápia lényege, hogy az emberi problémák döntő többsége hibásan tanult viselkedésekben nyilvánul meg. Ártalmatlan ingerekre szorongással válaszolni tulajdonképpen egy hibás viselkedés. Ma a viselkedést már tágabban értelmezzük, nem egyszerűen a cselekvéssel azonosítjuk, hanem a testi-vegetatív reakciókat és a gondolkodást is beleértjük, hiszen ezek is a viselkedés részei. A hibás viselkedés fakadhat tévesen elsajátított reakciókból, ilyen az indokolatlan szorongás és a szorongást keltő helyek, dolgok, személyek kerülése (pl. fóbiák), bizonyos rossz szokások felvétele (pl. kényszeres tünetek kialakulása), ill. fakadhat hiányzó helyzetmegoldó technikákból. Aki pl. nem tudja, hogyan kell bemutatkozni, vagy tévedését nyilvánosan beismerni, vagy a heves szívdobogására reagálni, az ilyen helyzetekben mindig szorongani kezd, és egyre több negatív tapasztalatot gyűjt ilyen helyzetekről. A viselkedésterápia egyfelől a hibás viselkedési elemeket tárja fel, és ezeket korrigálja, másrészt a hiányzó helyzetmegoldási képességeket tanítja meg.

Autogén tréning – arelaxáció magasiskolája

A stressz korra, nemre való tekintet nélkül mindenkit érint. A tartós és kezeletlen stressz pszichés problémák (szorongás, depresszió stb.) és pszichoszomatikus tünetek (migrén, emésztési nehézségek, gyomorfekély, szív- és érrendszeri problémák) forrásai lehetnek.
Az autogén tréning egy olyan relaxációs eljárás, amivel a testi működések szabályozása révén pszichés harmónia érhető el.
A 12-15 alkalomból  álló tréningen a módszer elsajátítható és a rendszeres gyakorlás révén nagyon eredményes a gyorsabb regenerációban, a tűrőképesség fokozásában, a koncentráció javításában, és a testi funkciók szabályozhatóvá válnak.

Hipnoterápia – a tudattalan hatalma

A hipnózis sajátosan módosult tudatállapot melynek során védett, biztonságos környezetben történik a kezelés. A hipnózis alapja egy relaxációs technika, amely az izmok ellazításán nyugszik, szóbeli irányítással „alvás szerű”, megváltozott tudatállapotot hozunk létre. A befolyásolás mindig segítő szándékkal történik. Célja a gyógyítás. Ez a módszer megkönnyíti a múltban átélt traumatikus élmények felszínre hozását, valamint azok feldolgozását, ezáltal csökkentjük, illetve megszüntetjük azok negatív hatását jelenlegi életünkre.

Tánc és mozgásterápia – az egészséges testtudat

A terápia a testtudati gyakorlatokkal, a mozgásimprovizációval dolgozik, táncban rejlő alkotó és gyógyító, továbbá meditatív lehetőségeket kihasználva. A módszer különösen alkalmas a téves önképből fakadó problémák kezelésére, egy reális testtudat kialakítására, az önismeret és az önkifejezés mélyítésére. Maga a csoportos terápia jelleg hozzásegít a kommunikációs, kapcsolatteremtési nehézségek oldásához.

Művészetterápia – az alkotás csodája

A művészetterápiában nem csak beszélgetés zajlik, hanem valamilyen alkotás is születik művészeti eszközök segítségével. Az itt készült művek felfedezésére és értelmezésére tesz kísérletet az órán a terapeuta és páciens, de nem egy kívülről bevitt személetmód vagy rendszer alapján, hanem a páciens világában és szimbólum rendszerében a terápia anyagával és a terápiás kapcsolattal összefüggésben. Az módszer a nonverbális, képi kommunikáció jellegzetességeit és a pszichoanalitikus modell elméletét és módszerét alkalmazza, rejtett jelzések, tudattalan folyamatok feltárására is lehetőséget nyújt.

Párterápia – kéz a lézben

A terapeuták a párral együtt dolgoznak, általában 5-10 alkalommal, kéthetente 90 perces üléseken.  A beszélgetésekkel és a családterápia változatos technikáinak használatával a  pár kapcsolati működésének jellegzetességeit igyekeznek közösen megismerni. Előtérbe kerülnek a pár tagjait érintő kommunikációs gondok, mélyebben megérthetők a konfliktusok, kifejezhetők az érzések és  sajátos egyéni igények.
A párterápiás munkában foglalkoznak a kapcsolat történetével, a származási családokból hozott kapcsolati mintákkal, a gyermekkori családokban megélt élményekkel, a pár tagjait formáló hatásokkal, női és férfi, valamint a szülői szerepek jellegzetességeivel. Lehetőség nyílik annak kölcsönös megértésére, hogyan jelennek meg ezek a hatások az aktuális helyzetükben, konfliktusaik kezelésében, az adott életciklus problémáinak megoldásában.

Családterápia – kölcsönhatások

Olyan terápiás irányzat, amelynek alapfeltevése, hogy egy család tagjai kölcsönösen  hatással vannak  egymásra, közösen tartják fenn a család, mint rendszer működését.  Ebből következik az a feltételezés, hogy sok esetben egy egyéni probléma mögött (különösen gyermekek esetében) a családi rendszer működési zavarai húzódhatnak meg és ezért a sikeres megoldáshoz a család kezelése is szükséges.
A találkozások során közösen igyekeznek megfejteni, hogy milyen lelki és kapcsolati tényezők, családi működési és kommunikációs jellegzetességek állhatnak összefüggésben a hozott problémával. A munka során a családtagokat olyan változtatások kidolgozásához segítik hozzá, amelyek segítségével egy egészségesebb családi egyensúly jöhet létre.

Pszichodráma – az élet játéka

A pszichodráma egy olyan módszer ahol a szavak helyett a mozgásé, a gesztusoké, a cselekvésé a vezető szerep. A csoporttagok a csoportvezetők segítségével és egymás közreműködésével játékban jelenítik meg az őket foglalkoztató kérdéseket, újra játsszák azokat. A dramatikus játék során a résztvevőknek lehetőségük nyílik arra, hogy kockázatmentesen próbáljanak ki különféle szerepeket, régi és új viselkedésmódokat és ez által közelebb kerüljenek a saját és mások indítékainak, érzéseinek, belső valóságának megértéséhez.

Annyit kapunk, amennyit bele tudunk tenni

Bármely módszerrel is keressük a megoldást problémáinkra, vagy akarunk elmélyülni az önismeretben, a terápia záloga, hogy számunkra hiteles segítőt, terapeutát találjunk, illetve ne tévesszük szem elől azt a szabályt, hogy éppen annyi haszon vehető ki egy terápiából, amennyi munkát abba bele tudunk rakni. Tudnunk kell, hogy az önmagunkkal való találkozás, magunkba elmerülés nem fájdalommentes folyamat, de felszabadító felismerésekhez juthatunk általa.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .