Szoptatás gyakorisága, igény szerinti szoptatás

Valódi élethelyzetek, valódi problémák. Olvasóink kérdéseire Gitidiszné Gyetván Kriszta védőnő, IBCLC szoptatási tanácsadó válaszol


Kérdés:

Kislányom 3560 g-mal és 51 cm-rel született a 38.hétre, fájásgyengeség miatt vákuum segítségével. A kórházban visszaesett a súlya, de utána rögtön gyarapodni kezdett, 3350-nel jöttünk haza! Már a kórházban sem az ott megszokott módon evett, mert 2 naposan volt, hogy 5-6 órát aludt, akkor azt mondták, ezt ne hagyjam, ébresszem fel. 3. naptól rendszeresen szopizott, akkor még mindkét mellből 15-20 percet, de akkor is 4 óránként! 4. naptól váltott mellből szopizik, kb. 20 percet, bár néha ezt is két részletben büfi vagy kaki miatt. Egyik kérdésem az lenne, hogy normális-e, ha egy 10 napos baba „csak” 4 óra múltán ébred szopizni napközben, az éjszakai szopira pedig van, hogy csak 5-6 óra elteltével? Vagy tényleg óra szerint ébresztenem kellene? Ha igen, milyen gyakran?
A másik kérdés már a fejéssel kapcsolatos. Sok tejem van, illetve az elején nagyon sok volt, néha kicsit fejnem is kellett két szopi között, mert nagyon megkeményedett, becsomósodott a mellem. A kérdésem az lenne, hogy azt olvastam, szopi után fejéssel mindig ki kellene űríteni az aktuális mellet. Én ezt nem tettem, lehet, hogy emiatt kevesebb lett a tejem? Illetve, ha most beállt a tejtermelés Timi igényei szerint, mi lesz, ha valami miatt több tejcsire lesz szüksége?
A harmadik kérdés az ébrenlét időszakával kapcsolatos. Egy ilyen idős babának kb. mennyit kellene ébren lennie? Timi nagyon sokat alszik, néha már a szopiba bealszik, egy két szopi van, ami után, esetleg egy kis bóbiskolást követően fent van úgy 45 percet.
A negyedik a fürdetés idejére vonatkozik. Még nem álltunk be a szopival állandó időpontokra, ami viszont a fürdés csúszását is eredményezi. Mikorra kell valamilyen állandó napirendnek kialakulnia?

Válasz: igény szerinti szoptatás
Igény szerinti szoptatás azt jelenti, hogy a gyermek szabályozza a szopás mennyiségét és gyakoriságát. Így ha szépen fejlődik, akkor nincs jelentősége, hogy hány óra múlva ébred. Sajnos tapasztalat, hogy ha ritkábban szopik, akkor egy idő után csökken a tej mennyisége! És akkor már a második kérdéshez is megyünk. Tehát ha igény szerint szopik a gyermek, akkor valójában nincs szükség a fejésre, de ha sok idő telik el a szoptatások közben, illetve ha túltelítődést érzünk, akkor érdemes addig fejni, amíg lazul a mell. Ha több tejcsire van szükség, akkor Timi gyakrabban fogja kérni a cicit és Ő maga fogja megemelni! Fejéssel bármikor emelhető a tej mennyisége! Kereslet-kínálat egy idő után be fog állni.
Természetes, hogy ha egészséges csecsemő annyit alszik, amennyit akar, azzal a feltétellel, hogy megfelelő módon fejlődjön, és ébreszthető legyen.
Napirend később fog kialakulni, de ez függ Önöktől és Tőle is! Lazán érdemes kezelni ezt a kérdést, mert akkor természetesen kialakul az a napirend ami mindenkinek jó.

Bízni kell az anyai ösztönökben és a babában


Kérdés:
Az én bébim 3000 gr-mal született, most 2 hónapos, a súlya 4700gr. Ha általában nappal kb. 3-óránként eszik, mennyinek kellene lenni az adagjának  egy evésre? Most 100-120ml-t eszik, az elég neki?

Válasz:
Ilyen súlyfejlődés mellett teljesen mindegy,hogy mennyit eszik egy alkalommal! Ha megfelelően fejlődik, akkor annyit eszik, amennyit ő szeretne. Igény szerinti szoptatásnál nem mérünk egyszeri adagokat, ugyanis nincs jelentősége. Napi mennyiség adhat felvilágosítást, de inkább a csecsemő általános állapotát figyeljük


Kérdés:
34.hetes kismama vagyok és azzal a kérdésel szeretnék Önhöz fordulni, hogy hogyan szoptassam a kisbabámat? Az anyósom 2 gyermek édesanyja és ő azt tanácsolta, hogy 3 óránként szoptassam a babát, de közben adjak neki teát is, mert a tej „betúrósodhat” a pocijában és hasfájós lesz. Másoktól viszont azt hallom, hogy a babát akkor szoptassam, amikor éhes. Amikor igényli. Kérem segítsen mit tegyek?

Válasz:
Néhány évtizede még az volt a természetes, hogy akkor tették a gyermeket a mellre, amikor éhes volt. Sajnos az elmúlt években tudományosan kiszámolták mikor és mennyivel kell megetetni egy csecsemőt, és minél hamarabb javasoltak valami más táplálékot is. Én inkább visszatérnék az igény szerinti szoptatáshoz, mert a babának ez a legjobb. Az igény szerinti szoptatás azt jelenti, hogy a babát mindig mellre tesszük, ahányszor szopizni szeretne, függetlenül attól, hogy mennyi idő telt el az előző szopizás óta. Vagyis a babát nézzük, nem az órát. 6 hónapos koráig sem, teára sem más folyadékra nincs szüksége egy csecsemőnek! Ha nem elegendő az anyatej, akkor női tejet vagy tápszert kell adni nem, pedig mást! Szívére hallgasson, figyelje a babáját, és tudni fogja mit kell csinálnia! Babája segíteni fog ebben, bízzon benne.

A sikeres szoptatás 7 alapelve


Kérdés:
Az én kisfiam 2,5 hetes, 3380 grammal született, és ennyivel is hagytuk el a kórházat, sárgasága kezelése után. Már akkor is sokat aludt, de mióta itthon vagyunk, még többet alszik. Éjszaka van, hogy 5 óra elteltével sem kel fel magától, úgy kell felébreszteni, hogy meg tudjam szoptatni. Ezt a védőnőm és a házi gyermekorvosom is tanácsolta, azt mondták, hogy ha nem eszik minimum 5 óránként, akkor leeshet a vércukorszintje. Én a tanácsodat szeretném kérni az éjszakai keltésben, mert sok kismama ismerősöm szerint alvó babát nem szabad felkelteni, felkel ő magától is, ha éhes.

Válasz:
Ahhoz, hogy a sárgaság minél hamarabb megszűnjön, és a babád megerősödjön ahhoz a gyakori etetés az egyik megoldás. Ugyanis vannak olyan esetek, amikor nem alkalmazhatjuk az igény szerinti szoptatást, hanem nekünk kell befolyásolnunk azt, hogy hányszor egyen a baba. Ennek legjobb példái az aluszékony újszülöttek. Ilyenkor muszáj a babákat minimum 3 óránként fölébreszteni, de ha a pelusok száma, illetve a gyarapodás így sem megfelelő, akkor akár gyakrabban is. Egészséges újszülöttet se hagyjunk egyszerre 5 óránál többet aludni az első hetekben . Én úgy gondolom, hogy inkább az orvosodra és védőnődre kellene hallgatni és én is teljesen egyetértek velük.


Kérdés:
Két kislányom van, a nagy két éves, Őt 3 óránként szoptattam, mert elhittem a sok jóakarónak, hogy ez a helyes. Szerencsére így is 15 hónapos koráig szopizott. A kicsi 2,5 hónapos, Őt igény szerint szopiztatom. A kérdésem az lenne, hogy ebben a nagy melegben adjak neki vizet, vagy ilyenkor is elég a gyakori szoptatás? Kb. óránként cicizik.

Válasz:
Igény szerint szoptatott babáknak nincs szüksége plusz folyadékra. Ha szüksége van folyadékra, akkor gyakrabban szopik. Bátran kínáld fel gyakrabban. Ha szomjas lesz, szopni fog. Lehet, hogy csak pár kortyot de az elég lesz számára.


Kérdés:
Kislányom 10 hetes és eddig nappal 3 óránként szopott, éjjel már nem evett, csak hajnal fél 5 felé ébred fel. Így egy nap mindig 6-szor szoptattam, hasonló időpontokban. Szeretném megkérdezni, hogy hány hónapos kortól lehet 4 óránként eteni vagy csökkenteni az etetések számát (nálunk 5-re). Úgy tűnik, hogy a kislányom már bírja 4 óráig is, van , hogy olyan nagyot alszik nappal, hogy már a 3 óránként etetés túl sűrűnek tűnik, mindig fel kellene ébreszteni éppen, hogy csak elaludt. De ilyenkor még álmos, és nem kér enni vagy hamar bealszik és alig szopik. Sosem sír még akkor sem, hogy éhes, mikor 4-4,5 óra eltelik az etetések között. Nem túl korai, hogy már csak 5-ször szopizik 2,5 hónaposan? Esetleg nem fog csökkeni a tej mennyisége, ha nem szívja ki olyan gyakran? Még egy dologban szeretnék tanácsot kérni. Szinte percre pontosan fél 5-kor ébred fel hajnalban. Nem tudom, hogy éhes-e vagy csak megszokásból ébred ennyire pontosan. Persze, ha megszoptatom, akkor ügyesen megeszi az adagját, de volt már, hogy vissza tudtam altatni egy kis teával is.

Válasz:
Nem tudom, Neked megmondani, hogy mikor hány óránként kell enni a te pici babádnak. Ezt Ti ketten tudjátok, inkább ajánlanám az igény szerinti szoptatást. Ami azt jelenti, hogy a babát mindig mellre tesszük, ahányszor szopizni szeretne, függetlenül attól, hogy mennyi idő telt el az előző szopizás óta. Vagyis a babát nézzük, nem az órát Az igény szerinti szoptatás a mama és a baba pszichéje szempontjából is fontos. Ha a baba azt tapasztalja meg, hogy megfelelő választ kap az igényeire, a környezet mindig reagál a jelzéseire, akkor az lesz az alapélménye, hogy ebben a világban élni alapvetően kellemes dolog. Tapasztalati tény, hogy az igény szerint szoptatott babák is egy idő után kialakítanak egy számukra megfelelő ritmust. Nagyon sok idő telik el a szoptatások között, akkor érdemes fejni, ha úgy érzed, hogy csökken a tej mennyisége. Éjszaka én inkább megszoptatnám és aludnék vele tovább, ugyanis nincs szüksége egy 2,5 hónapos babának teára. Ha felkelt, akkor éhes, így csak időhúzásra alkalmas a tea!

Gitidiszné Gyetván Kriszta védőnő, IBCLC szoptatási tanácsadó


Kérdés:
Kislányunk három és fél hetes. 3200 grammal született, 2980 g-mal hoztuk haza a kórházból, részben sárgasága miatt súlya másfél hetes korára 2810 g-re csökkent. Azóta 16 nap alatt kb. 150 g-ot hízott, inkább a második hétben. Igény szerint mindig kap enni, sőt sárgasága miatt legkésőbb 3 óránként ébresztjük (éjszaka kivételével). Az evés gyakran elhúzódik, van, hogy 45 perc alatt 30 g-ot eszik. Ezután még 10-20 g lefejhető (csak az egyik mellből történő szoptatás esetén), ez alapján úgy gondoljuk, hogy lenne még mit ennie, mégsem teszi, és nem gyarapszik megfelelően. Mit tudnánk tenni, hogy szép gömbölyű kisbabánk legyen? 🙂

Válasz:
Nagyon sokat esett a súlya, így az ő esetében nincs igény szerinti szoptatás, őt 2-3 óránként éjjel nappal ébreszteni , szoptatni és mérni kellene. Két mellből való szoptatást javasolnék. Ha nagyon elfárad, akkor a lefejt tejet odaadnám fecskendőből, pohárból vagy SNS–ből. Mindenképpen a tej mennyiségét fejéssel növelném. A váltott fejést javasolnám, azaz az egyik mellet el kellene kezdeni fejni kb.5-6 perc, majd a másik melle,t és így váltva és csökkentve az időt /6-6,5-5,4-4,3-3,2-2/. Naponta többször fejni és minden lefejt tejet odaadni.

Gitidiszné Gyetván Kriszta védőnő, IBCLC szoptatási tanácsadó

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkIngeborg Stadelmann: A bába válaszol
Következő cikkGyors súlygyarapodás, túletetés

8 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Jó napot kívánok.kérdésem az lenne hogyan tudnám vissza hozni az anyatejet?kislányom két és fél hónapos és csak az egyik ciciből hajlandó szopízni a másikat meg érzem hogy apad el.mit tegyek?

  2. Szép napot!
    Kisfiam 5 hetes és kezdeti sárgaság miatt igény szerint szoptattam, és ezt azóta is tartjuk. Nappal eszik ha felébred és mielőtt lefekszik, közte általában 2-3 óra telik el, este inkább 3-4. 10-20 perc alatt végez, de mivel van tejem egy mellet általában 2 adagban szív ki (figyelünk, hogy ki is ürüljön). A gyermekorvos azt tanácsolta ne etessem ilyen gyakran, adjak teát de nem szeretném, csak ha tényleg gond ha akár óránként is eszik. Éjjel amúgy 4-5 órát alszik egyszerre, utána kevesebbeket 2-3 órákat. Egy nap összesen 13-16 órát alszik, többre nem hajlandó (éjszaka van hogy csak 8-9 órát összesen, nappal 2×2 órát). Gyarapszik rendesen (3100g hazaérkezéses súlyról 4700 g lett mára), széklete (napi 1 híg, nagy adag), pisis pelenkája rendesen van.
    A kérdésem, hogy kell-e ennél nagyobb rendszert teremteni az étkezéseiben, alvásában? Lehet, hogy attól hasfájós, mert túl sokat eszik egy ébrenlét alatt? Köszönöm a választ!

  3. Sziasztok, egy fontos kérdésem lenne…Babám most lesz 8 hetes. Igen sok bajunk volt eddig a szopizással, minden héten valami más, két hétig sírt a cicin, túl sok volt a tejem. De ezt lefejéssel tudtam orvosolni. Most pár napja nap közben 2 óránként szopizik, de csak 5 percet. Sehogy sem tudom rávenni, hogy többet egyen! A cicin elalszik, megbüfiztetem és ha felkel akkor ismét megkinálom, de akkor nyammog egy kicsit a cicin kiköpi és nyöszörög hogy valahogy másképp szórakoztassam, ha nem alszik el. Ahogy olvasom a posztokat, látom egy 2 hónapos baba átlag szopi ideje 10 perc, nem tudom mit lehet ez ellen tenni, félek a tej mennyisége is csökkeni fog.. Talán várjam meg hogy elmúljon 3 óra két szoptatás között,de én az igény szerinti etetés híve vagyok… Köszönöm előre is a válaszát …

  4. 6hónapos a kislányom,és még csak szopik.Tejadó vagyok születése óta napi 6-8dl tejet visznek el.1-2 hete észrevettem mintha kevesebb lenne a tejem amit letudok fejni.Reggelente szétdurran a cickóm lefejek 150-160ml 1 mellből a másika babámé,ha fejés utánn 20-30perc mulva akarok fejni nemjön a tej akármeddig kinlódok a tejadó refleksz nemindul be.Napközbe ha fejek óránként akkoris 60ml jön le 1ciciből eddig eljött 100ml.Mitől lehet ez?a babám többet szopna?vagy én nemtudok annyi tejet termelni mint eddig,végülis a kislányomnak elég sőt fele mindig kijön belölle csak a másikbabának nemelég.Hát nemrég énbiztattam mindenkit hogy sokszor szoptasson ha úgyérzi nincs teje,énis ezt teszem de akkorsincs több + ba.Lehet abbakéne hagynom a tejadást?Előre is köszönöm válaszát.

  5. Az én kislányom most 11 napos az itthon töltött első napon rájöttünk hogy nincs elég tejem mert mindig éhes maradt akárhányszor próbálkoztam egész éjszaka a cicimen volt.Ezért a gyerekorvos javaslatára kipótoltuk tápszerrel 30 ml az én 30ml anyatejemet így elkezdett növekedni a súlya.Én szerettem volna növelni a tej mennyiséget ezért elkezdtem fejni amitől remélem több tejem lesz.Így kiderült hogy még volt benne 30ml viszont most már 90 ml az igénye, de ő még most is csak 30 ml eszik a két cicimből a másik 30ml kapja a lefejt anyatejből plusz 30 ml tápszerből.És így nyugodt ha nem adnék neki akkor csak sír egyfolytában.Hogy tudnám elérni hogy többet egyen a cicimből?Illetve minden etetésnél fejem le a tejet, vagy csak reggel és este?

  6. Szép napot! Következő kérdéseim lennének! van egy 10 napos kisfiam, aki elég nehezen jött a világra, sőt első nap már volt 1 here műtétje is, 2 napig nem volt mellettem, aztán 5 napra kijöhetünk a korházbol. Tejem van, igény szerint szoptatom, habár van hogy 3 ora után felköltöm, már amennyire tudom, mert elég sokat alszik, szopizni max 10 percet szopik (bealszik), 50-70 ml között, de van hogy30 ml, igaz ilyenkor 1 ora múlva kéri, 4000 grammal született, a korházbol 3880 jöttünk haza 5 naposan, és 9 naposan 3990 volt! Kérdésem elég ez a tejmennyiség neki? A tejem sok, fejnem kell, igaz 2 napja inkább csak reggel, és egyik mellemben jóval kevesebb a tej miért?? Köszönöm válaszát egy aggodó anyuka

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .