Terhesség hétről-hétre: 31. hét

terhességi hetek - 31.hét

A 31 hetes magzat

A magzat méretei: a 31. hétre a magzat hossza 39 cm, súlya 1600 g.

A magzat fejlődése: A 31. héttől a magzat mozdulatai már néha fájdalmasak lehetnek a mama számára. Bőrét vastag magzatmázréteg borítja. Körmöcskéi már ujjai hegyéig érnek. A baba 30. és 32. hét között a legaktívabb, ekkor már elég fejlett, és még sok helye van a mozgásra.

A terhesség utolsó 4 hónapjában a magzat időnként koordinált mozgást végez, időnként pedig nyugalomban van. Ez a viselkedés a központi idegrendszer egyre növekvő bonyolultságát tükrözi. A terhesség utolsó 9 hetében a magzat agyának tömege megduplázódik. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy megvastagszanak az idegeket  körülvevő mielinhüvelyek. A terhesség végére az agy eléri kifejlett méretének negyedét, és már tartalmazza az összes idegsejtet, amely valaha is lesz neki.

Terhesség hétről-hétre: 31. hét

Terhességi tünetek

Az utolsó hetekben valószínűleg már alig várod, hogy túl legyetek a szülésen és kezedben tarthasd a kisbabádat. Nem csak a kíváncsiság miatt, hanem mert ezekben a hetekben már egyre nehezebb a mozgás növekvő pocakod miatt, és újra előtérbe kerülhetnek a kellemetlen tünetek.

Gyakran jelentkezhetnek lábikragörcsök, különösen éjszaka, vagy reggel, mikor egy jót nyújtózkodsz felkelés előtt. A lábgörcsökön leginkább a mozgás segít, jót tesz a napi séta. Növeld a kalcium-bevitelt is. A legtöbb kalcium a tejtermékekben, a zöld levelű zöldségfélékben, a szójában, a búzacsírában, a narancsban, az aszalt szilvában és a mazsolában található. Ha étrend-kiegészítőt szedsz, akkor figyelj, hogy szerves kötésű kalcium legyen benne, mivel az szívódik fel megfelelően (korall kalcium, kalcium-citrát, kalcium-glükonát).

A haskeményedések is gyakrabban jelentkezhetnek. Pihenj le, amíg elmúlnak, és figyelj arra, hogy általában vegyél vissza a tempóból, ne terheld túl magad. Orvosoddal egyeztetve szedhetsz magnéziumot is, de csak a szülés előtti hatodik hétig, mivel szülés alatt már igencsak szükség lesz a méhizomzat összehúzódására.

Fokozódhat a gyomorégés, a légszomj. Miután a has leszáll, és a baba kevésbé fogja nyomni a gyomrot és a tüdőt, könnyebben lélegzel majd, és a gyomorégés is csökkenhet. Cserébe gyakoribb vizelési inger jelentkezik majd, mivel a baba súlya a hólygodra nehezedik. Az alvás is egyre kényelmetlenebb, és a gyakori vizelési inger miatt többször kelhetsz éjszaka is.

Szervezkedj!

Itt az ideje, hogy előkészülj a szülés utáni hetekre. Először is gondold végig, ki tud neked segíteni az első hetekben (a gyermek apja, leendő nagyszülők, testvérek, barátok stb.), és miben. Kérd a segítségüket és beszéld meg velük, mire lehet szükséged. A legjobb, ha neked csak magaddal és a kisbabáddal kell foglalkoznod. Az összes többi teendőben, mosás, porszívózás, felmosás, vasalás, a többi gyermek ellátása és szállítása, kérd mások segítségét. A legtöbb ember nagyon szívesen segít, és ha többfelé osztjátok el a feladatokat, akkor senkinek sem lesz túlságosan megterhelő.

Készítsd elő a lakást is. Készíts elő polcokat, tárolóhelyeket, hogy mindent a kezed ügyébe, azaz az ágy, a fotel, a pelenkázó illetve a baba fürdőkádja készíthess majd. Találd ki, hol szeretnétek altatni a babát, egy szomszédos szobában, az ágyad közelében, vagy éppen veletek alszik majd az ágyatokban. Szerezz be éjszakai fényt, hogy ne kelljen majd a sötétben botorkálnod éjjel, ha felkelsz a picihez.

Nézd át a lakást, és pakolj el minden „porfogót”, dísztárgyat, mütyürkét, hogy ne kelljen majd a tisztán tartásukkal bajlódnod. Ha kell, szervezd át a tárolóhelyeket. A lényeg, hogy egyszerűsíts, ahol lehet: csak az maradjon elől, amit valóban használtok. Elvégezhetsz egy alaposabb nagytakarítást is, de semmiképpen sem tologass bútorokat, emelgess nehéz tárgyakat, és az ablakmosást is bízd rá másra.

És természetesen magadról se feledkezz meg. Szülés után néhány hétig nem lesz időd se kozmetikushoz, se fodrászhoz elmenni, se szőrteleníteni, intézd hát el ezeket szülés előtt.  Készíttess könnyen kezelhető frizurát. Apróságnak tűnik, de sokat javít az ember közérzetén később, ha ápolt tud maradni.

Termékek a pocakod ápolásához és a babaszobához:

Kismama ápolók ››
Stria ellen ››
Szívhanghallgató ››
Bio olajok ››
Babaszoba ››
Babakocsi ››
Pelenkázás ››
Kiságyak ››

Babakelengye? Összeszedtük, hogy mire lesz szükséged!

Babakelengye lista: a legpraktikusabb dolgok rutinos anyák ajánlásával

Terhesség hétről-hétre: 32. hét

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .