Terhesség télen: 5 tanács a jó közérzetért

terhesség_télen.jpg

Terhesség alatt szervezetünk fokozottan érzékeny a hidegre, ám néhány tanács megfogadásával télen is jól érezhetjük magunkat a bőrünkben. Öltözzünk melegen, védjük a bőrünket, erősítsük az immunrendszerünket, és máris kellemesebben telnek a téli hónapok is.

Öltözzünk melegen és kényelmesen

A szeszélyes időjárás, a növekvő pocak és a trendek változása miatt a felsőruha megválasztása nem könnyű, de törekednünk kell rá, hogy mindenképpen védje a derekat és a csípőt. Mivel kismamaként könnyen kimelegszünk, érdemes rétegesen öltözködni, így szükség szerint tudunk le- vagy felvenni egy-egy réteget.

A ruhaneműk anyagának körültekintő megválasztása is rendkívül fontos. Kizárólag természetes alapanyagból készült, kényelmes fehérneműt, és alsóruhát viseljünk, amely nem szorít, jól szellőzik, jól szívja a nedvességet és melegen tartja a testet. Ne hordjunk gumírozott szárú zoknit, testhez simuló, szoros nadrágot, mert gátolja a vénás keringést, és elősegítheti akár a trombózis kialakulását is.

Csúszós utak, biztonságos lábbelik

Nem érdemes a lábbelik divatját sem követni, hiszen a lapos talpú cipő harántsüllyedésre és gerincbántalomra hajlamosít, a magas sarkú cipő balesetveszélyes. A téli lábbelink legyen meleg, tartsa jól a bokánkat, a talpa pedig ne legyen csúszós.

Ha mégis elcsúsznánk, minél hamarabb forduljunk orvoshoz, hogy megerősítse, nem történt nagyobb baj. Ha pedig erős fájdalmat, összehúzódásokat érzünk, azonnal hívjunk mentőt!

Védjük a bőrünket!

A várandóság ideje alatt a bőr általában szárazabb, különösen télen, a hideg és a fokozott verejtékezés miatt. Érdemes természetes alapú, illatszermentes hidratáló arckrémet, és testápolót használni rendszeresen, meggátolva a terhességi csíkok kialakulását, és a kellemetlen viszkető érzést.

Bármennyire is csábító is télen, kerüljük a meleg és forró fürdőket és a szaunát, mert alhasi vérbőséget és vetélést okozhatnak.

A megváltozott hormonháztartás hatására a szövetek vérbősége a nyálkahártyákat is érinti, különösen az orr-fül-gége nyálkahártyáit, ez okozhatja a gyakori orrdugulás érzését. A hideg téli levegő a nyálkahártyák kiszárításável fokozhatja ezt a kellemetlen érzést. A levegő párásításával enyhíthetünk rajta, akár úgy, hogy egy edényben vizet teszünk a radiátorra, akár párásítókészüléket használva. Nagyon fontos, hogy a párásító edényt vagy készüléket rendszeresen tisztítsuk, hogy ne telepedjenek meg benne baktériumok.

Erősítsük immunrendszerünket!

A rendszeres mozgás erősíti az ellenállóképességünket és hangulatunkat is javítja. Ezért ha ingadozik a hangulatunk, lehetőleg ne csokoládéval pótoljuk a „boldogsághormont”, helyette naponta tegyünk legalább egy félórányi sétát tiszta levegőjű, szabad területen. Eközben ügyeljünk a testtartásra, a hátra, és a légzésre.

Hasznos, ha mindennap végzünk tornagyakorlatokat is, amely kitűnő ér- és izommasszázs, javítja keringést, megelőzi a rossz testtartás, hátfájás és a depresszió kialakulását, csökkenti a visszérgyulladás és trombózis esélyét. A lassú, tempós síelést is megkockáztathatjuk, ha az orvos engedélyezi, de mivel terheség alatt az oxigénhiányra fokozottan érzékenyek vagyunk, ezért ne magas hegyeket válasszuk úti célul..

Törekedjünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Ha rendszeresen rostokban, és gyümölcsben gazdagon reggelizünk, megelőzzük a vércukorszint ingadozását. Rostokban, és összetett szénhidrátban gazdag táplálék fogyasztásával elősegíthetjük a megfelelő bélműködést, erősíthetjük az immunrendszert, lassíthatjuk az egyidejűleg fogyasztott cukrok felszívódását is, ezáltal elkerülhetjük a farkaséhség kialakulását. A vitaminok pótlására választhatunk étrendkiegészítőt is, de bevihetjük az idényzöldségeket, gyümölcsök fogyasztásával is.

Ha mégis megfázunk vagy influenzásak vagyunk, fontos, hogy kizárólag az orvos javaslatát kövessük, se önállóan, se laikus tanácsára ne vegyünk be gyógyszerkészítményt, ne használjunk ismeretlen összetételű gyógyteát.

Ne feledjük a folyadékot télen sem!

Napi másfél-két liter víz elfogyasztásával biztosítjuk a szervezet méregtelenítését, és a húgyutak működését is, ezt a mennyiséget akkor is fontos elfogyasztani, ha vízvisszatartást észlelünk. Étkezés közben és közvetlenül étkezés után ne igyunk. Mindenképpen kerülni kell az alkoholtartalmú ételek és italok fogyasztását, de legyünk körültekintőek és mértékletesek a  fekete teák fogyasztásával is, mert a tea meggátolja a vas felszívódását. Folyadékigényünket főleg vízzel, ásványvízzel, friss gyümölcslevekkel, gyógyteákkal fedezzük.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .