Tibay Rózsa, dietetikus, egészségtan tanár, kollégiumi nevelőtanár

Témakörök: táplálékallergiák, táplálkozás terhesség és szoptatás alatt, fogyókúra, hízókúra, hozzátáplálás, gyermektáplálási kérdések, gyermekkori elhízás, inzulinrezisztencia vegetarianizmus

A szakértő elérhetőségei:

e-mail: [email protected]
telefon: 30/560-1328

időpont folgalást: http://www.ismertorvos.hu/rozsa-tibay/dietetikus/kecskemet

Tibay Rózsa vagyok, két kisfiút nevelek. Rajtuk keresztül van tapasztalatom rosszevő és jól evő gyerekekről.

Mielőtt a főiskolán dietetikusnak kezdtem tanulni, gyermekorvosi asszisztensként dolgoztam és főnökömtől megtanultam, hogy szinte minden betegség, baj visszavezethető a nem megfelelő táplálkozásra, táplálásra. A körzetünkben rengeteg táplálék allergiás kisgyermek volt, illetve gondoztuk cukorbeteg és más táplálkozással összefüggő betegségben szenvedő gyerekeket is. Ezért tetszett meg a dietetika és a mai napig szívesen foglalkozom gyerekekkel.

Az életem úgy hozta, hogy 2002-ben, amikor végeztem, mint dietetikus Szegedre kerültem az akkori megyei kórházba, ott felnőttekkel dolgoztam diabetológián. De maradtak a gyerekek is, mert egy vegetáriánus óvodának voltam a dietetikusa.

2004-ben elvégeztem Pécsen az egészségtan tanári szakot,mert úgy éreztem az életem akkor teljes ha taníthatok is majd egyszer, amiben azóta a mindennapokban részem van kollégiumunkban, ahol 27 kamaszlány nevelőtanára, ahogy ők mondják pót anyukája vagyok.

Azt gondolom,hogy az  egészséges nevelésnek és az egészségre nevelésnek már egészen kicsi korban el kell kezdődnie. Hivatásom a prevenció és a kicsit és nagyok oktatása, hogy már a családok szemlétet megváltozzon a szülők egészségre okításán keresztül. Elsősorban prverenciós dietetikusnak tartom magam, olyannak, aki igyekszik hatni a mai felnőttekre és gyerekre egyaránt, ezért szívesen megyek előadni bárhová ahol szívesen, látnak.

Kérdéseiteket táplálék allergiák, egyéb gyermektáplálási kérdésekben várom. Szívesen válaszolok még hozzátáplálássalvárandósság és szoptatás alatti étkezéssel kapcsolatos kérdésekre, táplálkozástani szempontból.

Az elmúlt években sajnos többször találkoztam elhízott gyerekkel, az ő fogyókúrájukkal is foglalkozom. Illetve alternatív táplálási módokkal gyermekkorban: vegetarianizmus különböző formái. Fordulhattok hozzám jó evő és rosszevő gyerekekről szóló kérdésekkel. Saját tapasztalatom és kálváriám van a témában.

Egészségtan tanárként szívesen fogadok felvilágosítással (mikor és hogyan) kapcsolatos,dohányzás, alkohol, prevenciós kérdéseket is. Hiszen vannak kismamák, akiknek kamasz gyerekeik vannak őket is nyomaszthatják kérdések a kis és nagy kamaszok problémáival kapcsolatban.

S számos más témában is melyet most a teljesség igénye nélkül nem említettem.

Kérdezni a HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

hirdetés
Dietetikusnak tanultam de előtte gyermekorvosi asszisztensként dolgoztam. A főnökömtől megtanultam, hogy szinte minden betegség, baj visszavezethető a nem megfelelő táplálkozásra, táplálásra. 2004-ben elvégeztem Pécsen az egészségtan tanári szakot. Kérdéseiteket táplálék allergiák, egyéb gyermektáplálási kérdésekben várom. Szívesen válaszolok hozzátáplálással, várandósság és szoptatás alatti étkezéssel kapcsolatos kérdésekre, táplálkozástani szempontból. Elhízott gyerek fogyókúrájával is foglalkozom. Illetve alternatív táplálási módokkal: pl: gyermekkori vegetarianizmus. Fordulhattok hozzám jó evő és rosszevő gyerekekről szóló kérdésekkel.
Előző cikkGyümölcsös finomságok
Következő cikkTervezgessük a karácsonyt!

241 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Rózsa!
    Két kérdéssel szeretnék Önhöz fordulni.
    Várandós vagyok, még viszonylag az elején. Laktózérzékenységet állapítottak meg nálam 2 évvel ezelőtt, de már korábban is éreztem, hogy nem vagyok jóban a tejtermékekkel. Nem is nagyon hiányoznak, laktózmentes tejfölt szoktam enni, kemény sajtot nagyon ritkán, mást nem, laktózmentes változatban sem. Viszont tudom, hogy a várandósság alatt fontos a megfelelő táplálkozás. Van-e valami alternatíva, illetve bármi, amire érdemes figyelnem, vagy pótolnom a tejtermékek hiányában?
    Másik kérdésem a cukorra vonatkozik. Sok-sok évvel ezelőtt kiiktattam a fehér cukrot az életemből, mert úgy tapasztaltam, nincs jó hatással a szervezetemre. Elhízást sosem okozott, gyomorproblémát, fejfájást annál inkább. Mézet viszont naponta eszek, de nem vagyok teljesen tisztában vele, hogy ez hogy számít szénhidrátnak, az említett problémák a méztől sosem jelentkeztek. Inzulinrezisztenciám nincs. Bár még odébb van, nagyon tartok a terheléses vércukorvizsgálattól. Így, hogy a szervezetem elszokott a cukortól, félek, hogy szó szerint túl nagy terhelés lenne a szervezetemnek és valami problémát okoz.
    Köszönöm szépen a visszajelzést!

    • Kedves Ági!

      Az első kérdésére válaszolva: Laktózintolerancia esetén nem szükséges a tej teljes kiiktatása az étrendből. Kérdés, hogy a fogyasztható tejtermékek mennyire okoznak panaszt. A túró, tejföl, laktózmentes változata a kemény sajtok és a kefir vagyis a savanyított termékek. Várandósság alatt fokozottabb az igény, ehhez kell igazodni ( nem a kettő helyett evéssel) Nem tudom a tejtermékekből mennyi fogy el egy nap. de a 3-4 dl-nek megfelelő mennyiség képes fedezni a megnövekedett igényeket, kiegyensúlyozott és változatos étrend mellett.
      A méz szénhidrát tartalmáról általánosságban elmondható,ohgy 100g termékben kb 81 g szénhidrát van. Ezzel így kell számolni. Szénhidrát tartalma alacsonyabb mint a cukoré. Ugyanúgy oda kel figyelni a mértékre. Amire érdemes még figyelni,hogy ha a családban van pollenallergiás akkor érdemes ( s később majd a baba hozzátáplálásnál is) a egy fajta ( akác, napraforgó, fenyő stb ) mézeket választani a vegyes virágmézzel szemben ( magas pollenszennyezettsége miatt)

      • A méz témát még azzal egészíteném,ki hogy a méz szennyezett lehet Clostridium botulinum nevű baktériummal,mely a botulizmus nevű betegséget.

  2. Kedves Tibay Rózsa!

    6 és fél hónapos a kislányom, 2 hetes kora óta tápszeres baba.
    Azt szeretném kérdezni, hogy a hozzátáplálás után az étrendjébe hogyan adagoljam a tápszert. Régóta naponta ötször étkezik. Amikor adok neki valamilyen ételt, akkor utána adok neki tápszert is, természetesen így összességében kevesebbet eszik belőle. Viszont arra is szüksége van. Hogyan célszerű csinálni?
    Válaszát előre is köszönöm.
    Üdvözlettel:
    Szilvia

    • Kedves Szilvia!

      Tápszeres babáknál is érvényes az ami szopós babáknál. Mindig egy étkezésnél kezdjük a kóstoltatást, az ételek kiváltását a többi étkezés marad a tápszer. Amikor valamilyen ételt kap, akkor utána adunk neki tápszert is,fontos itt is a fokozatosság, a menyiségek idővel csökkenhetnek,hiszen majd jól lakik a baba a szilárd ételekkel. A végére kb 20 hónapos korra be fog állni az,hogy a tápszer lesz a reggeli esti tejes ital.
      Üdv Rózsa

  3. Kedves Rózsa,

    29 hetes kismama vagyok es sajnos terhességi cukrom van, a terheleses eredményem két óra után 8,1 lett. Kb 4 hete dietazom de csak a heten kezdtem el mérni a cukromat minden étkezés után. Elméletileg betartok minden szabályt, de az ebéd utáni értékek megis mindig 7 korul vagy picivel felette vannak (7,3 – 7,4). Ez mennyire probléma? Karos lehet a babára nézve? Esetleg tudok tenni ellene valamit? A többi napi mérések mindig jo szókott lenni.
    Előre is nagyon köszönöm segítséget!

    • Kedves Ági!

      Változott-e diéta hatására valami? A napi többszöri kis étkezés, és a finomított szénhidrátok az étrendből való kiiktatása kezdetben megfelelő. Az étkezés után mért 7 körüli érték adódhat abból is,hogy eltolódott adott étkezéskor a különböző felszívódású szénhidrátok aránya. Ha ez nem gyakori akkor nem jelnet problémát. De törekedni kell az egyensúlyra.

      Üdv Rózsa

  4. Kedves Rózsa!

    Az én problémám elég komplex. 2 éves a kisfiam és az evés nagy probléma nála. Hiába próbálkozom a kanállal, valahogy nem akar enni vele, nagy ritkán egy-egy falatot magától eszik, de utána nem hajlandó többet enni önállóan. Csak a kezébe vehető ételeket eszi szívesen, főleg a kenyérféléket, de a felvágottakat egyáltalán nem fogadja el. Nem eszik gyümölcsöt sem, hiába próbáltam már mindenféle verziót, maximum nagy erölködve megeszi, ha leturmixolom. Most kezdtük a bölcsit, igaz még csak egy hete jár, de az ebédhez hozzá sem nyúl, még úgy sem eszi, hogy én adom neki. Kb tíz féle főtt étel van, amit megeszik, de csak úgy ha én etetem, és akkor is nagyon sokáig kell neki könyörögni, hogy megegye. Azt mondták ismerőseim, hogy ne aggódjak majd a bölcsiben, de én félek, hogy ott sem változik a helyzet. Olyan, mintha az evés (főként kanalas ételek)nem okoznának neki örömöt, nem látom rajta, hogy na ezt nagyon kívánom. Rizst, tésztát szintén nem eszik, szinte csak főzeléket hajlandó, de ha túl darabos, már azt sem! Kérem segítsen, mit tehetnék, hogy javuljon a helyzet?

    Segítségét előre is nagyon köszönöm!

    Üdvözlettel:

    Anikó

  5. Üdvözlöm!
    A tini lányom vegetáriánus lett, ez szépen lassan kb. egy éve alakult ki nála. Mivel ő még egy fejlődő szervezet mire kell nála vigyázni, hogy ne legyen valamiből hiány a szervezetében. Lehet- e valamilyen káros hosszú távú hatása ennek rá nézve. Tejet és tejterméket, tojást még eszik, de ki tudja meddig.
    Köszönettel, várom válaszát

    • Kedves Anyuka!

      Nagyon fontos,ohgy lánya ne hagyja ki az értékes fehérjéket az étrendjéből ezért lenne fontos,ohgy tej, tojás mellett fogyasszon halakat is.

      Fejlődő szervezetről lévén szó egyes ásványi anyagok felszívódása fehérjéhez kötötten sokkal jobb mint más formában.

  6. Kedves Rózsa!

    Extrém koraszülött kisfiamnál hízási problémák merültek fel. Sérült gyermekről van szó. Jelenleg 15 hónapos 670 grammal született most 6,3 kg. 10 hónapos koráig egész jól fejlődött. kórházból 3 hónap után jöhetett haza 2 kg-mal. Azóta 1 év telt el. 200-300 grammokat hízik havonta, és mióta bevezettük a hozzátáplálást még lassúbb a folyamat, persze 1 éves elmúlt, szóval az is egy nézőpont. Kap tejterméket, gyümölcsöt, kekszet,húst, főzeléket. Próbálunk olivaolajat, diót. Napi egyszer Infantrini tápszert.
    2. gyermekem, így a hozzátáplálásnál talán nem hibázunk. Semmi allergiás kiütés nem mutatkozott nála. Kérdésem az lenne, hogy mi a teendő ilyenkor? A háziorvosunk megnyugtat hogy lassan de fejlődik a gyermek. Nagy köszönettel: Csilla

    • Kedves Rózsa!

      A kérdésem az lenne, hogy el lehet-e hagyni a húsfogyasztást (beleértve a halat is, viszont a tejtermékek maradnak) mindenféle külön odafigyelés nélkül?

      • Kedves Szandra!

        Az,hogy a húsfogyasztást kiiktassuk az étrendből egyéni döntés. A kérdés az ki dönt így egy fiatal fejlődő szervezetnek ( gyermek) nem ajánlott. Felnőttnél is lehetnek káros hatásai a huzamosabb idejű egyoldalú táplálkozásnak.

  7. Kedves Rózsa,
    33 éves leszek, anorexia nervosa-ból gyógyulok, a súlyom a normális tartományba került, 170 cm magas vagyok és 52-53 kg. A napi bevitt kalória mennyisége 1500 és 1700 közöttre esik, terápiára is járok, szóval nagyon meg akarok gyógyulni, mert egy éven belül babát szeretnénk. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnék egy tartható étrendet összeállítani, hogy ne legyek farkaséhes estére, mint mostanában rendszerint? A hirtelen, nagy mennyiségben bevitt étel pedig kellemetlen teltségérzetet és gyomorrontásos tüneteket okoz. Ennél a súlynál nem szeretnék már több lenni a terhesség előtt, egyébként is irodai munkát végzek és nem sportolok. Amit nem szoktam enni, az a cukor, a búzalisztes termékek és a tej önmagában, zsíros ételek, napraforgóolaj. esetleg ebben tudna segíteni? Előre is nagyon köszönöm a rám szánt idejét.
    Üdvözlettel,
    Zsuzsi

  8. Kedves Rózsa!

    Két kérdéssel fordulnék Önhöz. Van egy 7 hónapos fiam. Kizárólag anyatejes volt 6 hónapos koráig,már próbáljuk a gyümölcsöket, zöldségeket. A szoptatás miatt ugye puffasztó ételeket nem ettem eddig, és szeretném megtudni hogy meddig nem ehetem őket. Egészen addig míg szoptatom vagy így hogy ő is megkezdte a hozzátáplálást,lassan én is visszavezethetem az étrendembe a borsót,káposztát,gombát stb? Illetve a másik fontos dolog, hogy a kristálycukrot mivel helyettesíthetem? A védőnőm nem ajánlotta a mesterséges édesítőket, így gyümölcscukrot és kristálycukrot használok előbbit gyakrabban.

    Válaszát nagyon köszönöm,

    Üdvözlettel:
    Éva

  9. Kedves Rózsa!

    Segítséget szeretnem kérni abban,hogy hová menjünk vagy mit csináljunk. 11 éves kislányoknak székletproblémái vannak szorulása van, hogy több napig eltart és ha valami székletlágyítóval próbálkozunk akkor pedig nagyon megy. Ez álltál kedvetlen fáradekony étvágytalan……stb.

    Segítséget köszönöm !
    Üdvözlettel:
    Bea

  10. Kedves Rózsa!
    Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy kisfiam július 5-én lesz fél éves, anyatejes. Még csak próbálgatjuk az izeket, mivel igény szerinti szoptatást tartom fontosnak, igy a hozzátáplálásnál is ez a mérv adó. Azonban a problémám, hogy Áron babám érzékeny a tejtermékekre(piros pöttyös lesz az arca), igy amióta szoptatok nem eszem/iszom ezeket. Azonban szeretnék normálisan edzeni és visszatérni-ha csak részben is -a megszokott étrendemhez, amiben beletartozik a fehérjeporok. A kérdésem az lenne, hogy okozhat problémát a babánál?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .