Vashiány gyermekeknél

A kisgyermekeknek a gyors növekedéshez nagy mennyiségű vasra van szükségük. A sápadtság, a gyakori, visszatérő, elhúzódó fertőzések, a gyarapodás, a teljesítmény csökkenése vashiányra utalhatnak. Ennek megállapítása azonban orvosi feladat, nem elég hozzá a tünetek megléte.

Egy 1982-es felmérés adatai szerint Budapesten az egy- és hároméves kor közötti gyerekek közel húsz százaléka volt vashiányos, Borsod megye szegényebb településein pedig kétszer annyian. Az óvodáskorú gyerekek közül pedig minden második küzdött vashiánnyal.

A csecsemők és kisgyermekek vashiánya viselkedésbeli és mozgászavarokkal járhat együtt, fizikai és értelmi fejlődésük lelassulhat. Koncentrációs és tanulási zavarok jelentkeznek, csökken a figyelem és a koordinációs készség. Árulkodó jel lehet a töredezett haj és a repedezett köröm.

Vasra az immunrendszer működéséhez is szükség van, ezért a vashiányos gyermekek fogékonyabbak a fertőzésekre, és ha megbetegszenek, általában lassabban gyógyulnak meg. A közösségbe járás kezdetén is gyakrabban lesznek betegek, mint egészséges társaik.

Mitől alakul ki vashiány gyermekekben?

A vashiány leggyakoribb oka gyerekkorban is a helytelen táplálkozás. Az időre született, egészséges, normál súlyú csecsemő vasraktáraiban lévő vas és az anyatejjel felvett vas fedezi a baba szükségleteit 6 hónapos koráig. A gyors növekedés miatt azonban a vasraktárak 6 hónapos kor körül fogyatkozni kezdenek. Tanácsos ettől kezdve vastartalmú ételeket adni a csecsemőnek, például zöldfőzelékeket, baromfihúst, májat. Mivel a C-vitamin javítja a vas felszívódását, adjunk gyümölcsöket vagy gyümölcsleveket is a vastartalmú ételek mellé.

A sok édesség, chips, fehér kenyér és cukros üdítő fogyasztása is vashiányt okozhat. Egy 2007-es amerikai felmérés az elhízott gyermekek 20 százalékánál mutatott ki vashiányt, míg a normális súlyú gyermekeknek csak 7 százalékánál. A vizsgálatból az is kiderült, hogy a bölcsődébe vagy óvodába járó gyerekek körében ritkábban alakul ki vashiány: ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a gyermekintézményekben a gyerekek egészségesebb, magasabb vastartalmú ételeket kapnak, és kevésbé van alkalmuk üdítőt és egészségtelen nassolnivalókat fogyasztani.

Az egyoldalú táplálkozás is kockázatot jelent, ezért is jellemzőbb a vashiány a szegényebb régiókra, mivel ott a családok nem fogyasztanak elegendő zöldséget, gyümölcsöt, gabonafélét és húst, mert nem tudják megvásárolni a magas tápértékű, egészséges élelmiszereket.

A túlzott tehéntejfogyasztás is vashiányhoz vezethet. Részben mert a tehéntej vastartalma alacsonyabb, mint amennyire a gyerekeknek a fejlődésükhöz szükségük van. Másrészt a tehéntejben lévő vas nem szívódik fel, és nem hasznosul kellőképpen a szervezetben. Ezért nem ajánlott napi 4-5 dl tehéntejnél többet fogyasztani.

Hogyan pótoljuk?

A napi vasszükséglet kiegyensúlyozott táplálkozással fedezhető, és a vashiány kialakulása megelőzhető. Gazdag vasforrások a húsfélék, a halak, a máj és a tojás. A gabonamagvakban, gabonapelyhekben, száraz hüvelyesekben, egyes zöldségekben és gyümölcsökben is jelentős mennyiség található. A növényi élelmiszerekből azonban a vastartalomnak csak kb. 1-5 %-a szívódik fel, így az állati eredetű élelmiszerek jobb vasforrásnak számítanak.

A gyerekeknek szánt, vassal dúsított élelmiszerek azonban nem ajánlottak, mivel ha egészségesen táplálkoznak, és még vastartalmú vitaminkészítményt is kapnak, biztosan túladagoljuk ezt a fontos nyomelemet. Ugyanezért nem ajánlott a multivitamin-készítmények cukorkaszerű fogyasztása sem.

Ha már kialakult a vashiány vagy fokozott szükséglettel járó állapot áll fenn, nem elegendő csak a táplálkozáson változtatni. A vasat valamilyen vastartalmú készítmény alkalmazásával pótolni kell.

A vaskészítményekben két oxidációs állapotban fordulhat elő a vas. A kétértékű vas, jelölése vas(II) 10x jobban hasznosul, mint a háromértékű, ezért mindig ellenőrizzük, hogy milyen vasat tartalmaz a készítmény. Legjobban a fehérjékhez, aminosavakhoz kapcsolt szerves vas szívódik fel, ez nem is okoz székrekedést.

Gyermekek számára a cseppek vagy szirupok a legalkalmasabbak készítmények. A gyümölcslé- és gyógynövény- koncentrátumokkal kombinált vaskészítmények kímélik a gyomornyálkahártyát, és a bennük jelen lévő C-vitamin pedig elősegíti a vas felszívódását.

A vashiány ill. a vashiányos vérszegénység megállapítása orvosi feladat, ehhez egy egyszerű vérvétel szükséges. A vaspótlásra 2 mg vasat javasolt adni naponta és testsúly-kilogrammonként. A vaspótlást legalább 6-8 héten át folytatni kell, majd egyhetes gyógyszerszünet után a vérkép és a szérum vastartalma alapján dönt az orvos a kezelés folytatásáról. Gyermekeknél különösen fontos, hogy mindig orvosi ellenőrzés mellett történjen a kúra. Így arra is fény derülhet, ha valamilyen betegség húzódik meg a vashiány hátterében.

A bakteriális fertőző betegségben szenvedőknek nem tanácsos vasat adagolni, mert a baktériumok szaporodásához sok vasra van szükség. Betegségek, még a legenyhébb nátha esetén is abba kell hagyni a mesterséges vaspótlást a gyógyulás érdekében!

A vaskészítmények gyakori mellékhatása a székrekedés. Sok rostos élelmiszer (zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű termékek) fogyasztásával előzhetjük ezt meg. Fontos a megfelelő mennyiségű folyadék is, melynek egy része lehet rostos ital, akár székletlazító gyümölcsökből, zöldségekből, mint amilyen az őszibarack vagy a szilva.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal szakgyógyszerész | Kérdezd szakértőnket>>

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkMagabiztos gyerekek
Következő cikkŐszi gyümölcspürék 7-8 hónapos kortól

4 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. rácz ibolyá 2016 szeptember 11erdeklödni szeretnek tejes lábor kivázsgáláson vet á kislány reszt szeptember 4diken es sájnos vás hiányt mutátot á lábor eredmenye de sájnos árá nem káptám válászt hogy á szekletben á verzes á váshiánynák á tünete volt 5 álkálomál fordult elö negy álkálomál nem volt látháto á szekletben csák á popsi kendö volt rozsá szinü veres áz ötödik álkálomál már eröseb volt á szekletben is látháto volt de ez egy bizonyos idökent fordult elö nem fojámátosán es semijem se fájt á kislánynák most utolágosán ázert let á vizsgálátok mert álhási görcsei volták es hányásá váshiány gyogyszert nem irták föl csák probáljuk áz etkezesel ámiben vástártálmák vánák szeretnek tánácsot vágy orvosi szákvelemenyt kerni mejet elöre is nágyon szepen köszönök hogy áz etrend eleg lesze ához hogy meg gyogyuljon mert sájnos nem mindent tud meg eni töbek közöt á máját semikepen meg á hálát sem

    • Kedves Ibolya,
      jelenleg azt tudom Önnek tanácsolni, hogy a gyermeke orvosával konzultáljon, beszélje meg, hogy milyen eredményt kaptak a vérvétel után, és bátran kérdezzen rá, hogy mit ehet a gyermeke és mit nem, mivel lehet pótolni azokat az ételeket, amiket nem tud feldolgozni a szervezete.
      Üdvözlettel: Csiszér Éva, főszerkesztő

  2. kis fiamnak sajnos beteg a maja es a kezelo orvosunk egyenlore ugy dontott hogy nem irja neki elo a vas cseppet mert, szedunk 3 fele gyogyszert a majacskara de nagyon gyakran fajditja a fejet sajnos meg csak 10 eves

  3. én csak érdeklödni szeretnék mivel a kislányom vas hiányban szenved és lassan egy éve azzota fojamatosan szedi a vas potlo tabletát és az eredménye most se jo.minden honaban vérvétere járunk.és most pedik tanszövetet akkarnak venni a beliböl..nem tudok döntenni hogy engegyem vagy ne,, választ szeretnék kapni,

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .