Családi adókedvezmény szabályai, igénylése

családi-adókedvezmény-300x270.jpg

2011. január elsejétől életbe lépett a családi adózás Magyarországon. A személyi jövedelemadózás új rendszerében már az első gyermek után is adókedvezmény jár a szülőknek, méghozzá jövedelemkorláttól mentesen – hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A családok egy és két gyermek esetén gyermekenként havi 62.500 forint, míg 3 gyermek vállalásától gyermekenként havi 206.250 forint kedvezményt számolhatnak el a jövedelmükkel szemben.

Az intézkedés hatására, egy átlagos munkabérrel rendelkező, gyermeket nevelő szülő eddigi nettó fizetésénél akár 10-20 százalékkal is többet kaphat fizetéskor, illetve a többgyermekes családok többsége teljes mértékben mentesül a személyi jövedelemadó fizetése alól. A kormány célja, hogy a családok kiemelt támogatásával húsz év alatt egymillió gyermek születését segítse elő – közölte a tárca.

Ki után jár adókedvezmény?

A kedvezményezett eltartottak után lehet elszámolni az adókedvezményt, ebbe a körbe elsősorban azok tartoznak, aki után a családi pótlék is igénybe vehető. A gyermekeken kívül ide sorolhatók a rokkantsági járadékban részesülők, illetve a fogantatást követő 91 nappal a magzat, a világra jöttéig.

Bár az eltartottak után nem jár kedvezmény, de a kedvezmény összegének kiszámításakor figyelembe kell venni. Ilyen eset, ha a családban az első, felsőfokú alapképzésben résztvevő húszas éveiben járó gyerek van. Ha tehát két gimnazista gyermek mellett egy egyetemista is van, akkor három gyerek után számítható a családi adókedvezmény, de csak a két gyerek után járó 33.000-33.000 forint adó vonható le havonta.

Letölthető családi adókedvezmény nyilatkozatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján megjelentek az adóelőleg‑nyilatkozatok javasolt mintái. Ezeket a nyilatkozatokat annak kell kitöltenie, és a munkáltatónak átadnia, aki az adóelőleg megállapítása során a családi kedvezményt, az adójóváírást, vagy a súlyos fogyatékosság után járó személyi kedvezményt igénybe kívánja venni.

A felsorolt kedvezményeket a munkáltató csak abban az esetben veheti figyelembe a személyi jövedelemadó előlegének megállapítása során, ha a munkavállaló az adóelőleg-nyilatkozatot megteszi. Ilyen nyilatkozat hiányában a fenti kedvezményeket a magánszemély csak a bevallásában, 2012 első felében érvényesítheti.

Ez például azt jelenti, hogy amennyiben egy munkavállaló bruttó 150 ezer forint havi fizetéséből tartja el egy kiskorú gyermekét, és nem teszi meg a családi kedvezményről és az adójóváírásról szóló adóelőleg‑nyilatkozatokat, akkor a fizetéséből a munkáltató 22 100 forinttal több adót von le, mint amennyit ténylegesen fizetnie kellene. Ebben az esetben a magánszemély akár egy évet meghaladó időszakban is „hitelezni” fog a magyar államnak.

Az adóelőleg-nyilatkozatokat a bérszámfejtést megelőzően – akár január 20-ai határidőig – kell a munkáltató számára átadni két példányban. A családi kedvezmény érvényesítéséről szóló adóelőleg-nyilatkozat megtételével különösen érdemes sietni, mivel azt közös háztartásban nevelt gyermek(ek) esetén mindkét házastársnak, közös gyermek(ek) esetén mindkét élettársnak, illetve mindkét szülő munkáltatójának is alá kell írnia.

hirdetés

39 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Azt szeretném kérdezni,hogy a családi adókedvezményt 3 gyermekünk után tavaly a férjem igényelte az érdekelne,hogy ha ő az egész adókedvezményt nem tudta kihasználni a maradékot én az adóbevallásnál visszaigényelhetem -e?Köszönöm. Edit

  2. AZT SZERETNÉM KÉRDEZNI HOGY AKINEK ÉLETTÁRSA VAN ÉS KÉT GYEREKET NEVELNEK ÉS AZOK NEM KÖZÖSEK AKKOR IS JÁR AZ A CSALÁDI ADÓ KEDVEZMÉNY .MERT A PÁROMMAL KITÖLTÖTTÜK AZ IGÉNYLŐ LAPOT,AZ ELSŐ 2 HÓNAPBAN MEG IS KAPTUK .DE AZT MONDTÁK HOGY CSAK A HÁZASTÁRSAKNAK JÁR:NEM VOLTUNK ÖSSZEHÁZASODVA AZ ELSŐ KÉT HÓNAPBAN SEM.hogy van ez?köszi ancsa

  3. Azt szeretném megkérdezni, hogy a 90. napot betöltött magzat után már igénybe vehető adókedvezményt, utólagosan is téritik-e, vagy csak a bejelentést követően? Jelenleg épp próbaidőmet töltöm, és ennek lejártáig nem szeretném bejelenteni a munkahelyemen az állapotomat, mivel azonban a hónap első napjától leszek ténylegesen dolgozó (remélhetőleg) így előre nem tudom júniusra leadni a kedvezményes papírt. A júliusi fizetéssel elképzelhjető, hogy visszamenőleg júniusra is megkapom majd a kedvezményt, vagy csak júliustól (a 90. napon már túl vagyunk)?
    Köszönettel!

  4. én egyedülálló anyaként emelt családi pótlékot kapok két ikergyerek után,gyesen vagyok,de a férjem,voltférjem,fizetéséböl tiltják a tartásdijat,ö kérheti a gyerekek után az adókedvezményt?

  5. Azt szeretném megkérdezni,hogy EU tagállamban lakom,de Magyarországon dolgozom és adózom,és van két gyermekem.Nekem jár a családi adókedvezmény???A munkáltató azt mondta,hogy még nem tudják,majd csak később megmondani!

  6. jó napot
    Azt szeretném megkérdezni,hogy EU tagállamban lakom,de Magyarországon dolgozom és adózom,és van két gyermekem.Nekem jár a családi adókedvezmény???A munkáltató azt mondta,hogy még nem tudják,majd csak később megmondani!

  7. Szeretném megkérdezni hozzá értö embertöl ha keresek havi brutto 115.000 ezret
    és van 3 gyermekem igénybe vehetek-e családi kedvezményt ha igen mennyit , ugyan is a munkahelyemen azt mondták hogy nem pedig kitöltöttem a papirokat is hozzá de nem tudom mennyit irtak rá .
    Várom mielöbbi választ . Esetleg ha jár akkor utolag meg kaphatom – e visszamenöleg.

    KÖSZÖNÖM

  8. sziasztok!két gyermekemet egyedül nevelem.A gyerekek édesapjával élettársi viszonyba voltunk mielőtt, útjaink elváltak: a nyomtatványt neki is alá kell iratni a munkáltatójánál, ha én veszem igénybe? vagy nem kell vele felvenni a kapcsolatot mivel a csp.is nekem érkezik,és gyakorlatilag „semmi” közünk egymáshoz!!

  9. Sziasztok lenne néhány kérdésem:

    1. A feleségem most 11. hetes az első gyermekünkkel. Ez ugye 77. nap. A törvény szerint 91. naptól lehet ezt az adókedvezményt igénybe venni. Akkor most mi a teendő? Amikor elértük a 91. napot akkor igényelhetjük és havi szinten megkapjuk? Vagy majd jövőre egybe időarányosan?

    2. Ezt az adókedvezményt mind a két szülő igényelheti, vagy csak az egyik? Ha az egyik akkor az szabadon választható, vagy csak az anya igényelheti?

    • Szia!
      A 90. naptól igényelhetitek.
      Az adókedvezmény megosztható. Ha az egyik szülő nem tudja maradéktalanul kimeríteni, akkor nyilatkozhattok úgy, hogy egy meghatározott összegig az egyikőtök, a többit pedig a másikótok veszi igénybe.
      (Csak adóköteles jövedelemnél van értelme a nyilatkozatnak.)
      1 gyerek után gyakorlatilag kb. 10eFt-ot tudtok levonni havonta az adóból.

      • Szia Erika!

        Csatlakozva a fenti témához azt hallottam, hogy élettársi kapcsolat esetén a gyermek megszületéséig csak az anya igényelheti a családi adókedvezményt. Mi igaz ebből?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .