A pénz, az idő és a baba

pénz-idő-baba-300x199.jpg

Az előző cikkemben már olvastál arról, hogy a mai nők sokszor érzik úgy, hogy elvesznek a család-munka-háztartás Bermuda-háromszögében, de a család-munka-háztartás-kutya mátrixban sem olyan jó mozogni, ha nem Te vagy Neo női reinkarnációja. Saját tapasztalataimból okulva a XXI. századhoz igazítottam ezt a fajta mozgásteret, és ebből lett a pénz-idő-gyerek háromsága. De miért pont ezek? Miért nem volt jó, ami eddig volt, a család-munka-háztartás?

Mert ez ma már nem működik. Helyesebben mondva működik, csak rosszul. Ezért érzi minden nő, aki ennek akar megfelelni, hogy el van veszve benne. Ezért is neveztem ezt a hármas alakzatot Bermuda-háromszögnek, mert ebben csak eltűnni, köddé válni lehet. A személyiséged legalábbis hosszabb távon biztos, hogy felszívódna benne. Monoton, unalmas, kimerítő. Én majdnem biztos vagyok benne, hogy ezt a fajta hármas tagolást valami férfi szociológus állította fel, aki kb. ennyiben látta a nők önmegvalósítását. A tipikus női szerepek felől közelített ugyanis: legyél feleség/partner, anya (ez a család), jó alkalmazott (munka), és tartsd rendben az életed fizikai környezetét (háztartás, kert).  Jó. De ma már azt is mondják a szociológusok, még a férfiak is, hogy kell a nőnek is a kikapcsolódás, a magára fordított idő, ami megnyilvánulhat önképzésben, hobbiban, de akár masszázsban is. Ezeket melyik kategóriába szuszakolja bele bármelyik szociológus???

A család-munka-háztartás-kutya mátrixot ugyanezért nem éreztem használhatónak, annyiban viszont mindenképpen lelombozónak, hogy mindez egy anyatársam kombinációja volt. Tehát még a nők is hajlamosak a saját életük rossz értelmezésére…

Szóval igen gondolkodóba estem. Végiggondoltam, hogy 35 évesen mennyivel tudatosabban készültem a gyereknevelésre, de azt is, hogy hol csináltam irgalmatlan szarvashibákat. Aztán mindebből leszűrődött a pénz-idő-baba hármasa.

A pénzről órákat tudnék beszélni, ezt nézd el, szakmai ártalom: pénzügyi neveléssel foglalkozom játékosan, úgyhogy a téma kapcsán még itt is fogsz játékba botlani, ráadásul olyanokba, amit a gyerekkel és a pároddal együtt is játszhattok, és ráadásul még tanulni is lehet belőle egyet s mást a pénzről. (Ha bővebben is érdekel majd a téma, akkor katt a www.eznemjatek.com-ra, Magyarország első családi online pénzügyi vidámparkjában ugyanis több, mint elég játékot fogsz találni ehhez.)

A másik, amiért a pénzről sokat fogok beszélni, szintén szakmai ártalom: pénzügyi életvezetési coach is vagyok, tehát megvan bennem az az elég elszánt küldetéstudat, hogy megtanítsak bánni a pénzzel mindenkit, aki csak hagyja magát. (Ha érdekel egy pénzügyeid kezelését, a pénzhez való hozzáállásodat helyre rakó coaching, akkor jelentkezz az info kukac eznemjatek pont com email-címen!)

És akkor a lényeg: miért a pénz, az idő és a baba?

Mert ez a három dolog fogja a leginkább meghatározni az önállóságodat! Vagyis a pénz-idő-baba (később család) modell nem a hagyományos, vagy nem annyira hagyományos női szerepek felől közelíti meg az életed, hanem a női önállóságod, függetlenséged felől! De menjünk bele egy kicsit a részletekbe is!

Azért a pénz, mert…

  • az Életed minden területének minőségét meghatározza, mennyi pénzed van, és azokból milyen célokat tudsz megvalósítani;
  • így aztán a baba életének minőségét is meg fogja határozni, hogy Te (meg a párod) milyen anyagi hátteret tudtok neki biztosítani;
  • bármit eltervezel, hogy mi mindent akarsz majd csinálni, annak mindnek van anyagi vonzata (már csak annak a ténynek is, hogy a gyereket megszülöd);
  • ha megjön a baba, úgy fel fogja forgatni az Életed, hogy egészen új szemszögből fogsz látni sok mindent, pl. a saját anyagi lehetőségeidet, ill. magát a pénzt is.

Azért az idő, mert…

  • az idő egyszeri és megismételhetetlen, akárcsak Te – ez az, ami a legdrágább kincsed, mert sosem lesz belőle több, mindig csak kevesebb… ;
  • az idő ilyen szörnyen kevés, a babának (meg úgy általában bárkinek) az a legnagyobb ajándék, ha ebből a kevés, de annál drágább kincsből áldozol rá a lehető legtöbbet (hidd el, busásan megtérül!);
  • az idő, akárcsak a pénz, “folyékony” – állandóan mozgásban van, úgyhogy ha nem figyelsz, állva hagynak, és nem lesz egyikből sem…
  • az idő, akárcsak a pénz, akkor lesz elég, ha Te állapítod meg a mozgásuk szabályait. Ehhez nem árt néhány dolgot megtanulni róluk, ebben fogok segíteni.

Azért a baba, mert…

  • különösen az első időkben úgyis körülötte fog forogni minden – így pl. az, amit neki anyagiakban adni tudsz, az, hogy mennyi időt kell majd vele töltened, stb.
  • ha már megszületett, attól a pillanattól fogva egészen addig, amíg önálló életet nem kezd élni (de legtöbbször még utána is), az lesz a meghatározó a pénzügyeid és az időbeosztásod terén, hogy ő van, hogy fel kell nevelni, hogy holnap délután négykor karateedzés 1.500 forint/óráért, holnapután délután háromkor meg matek különóra 1000 forint/45 percért – amit Neked kell fizetni (pénz), és ahová Neked kell vinni (idő), plusz gyűjthetsz az egyetemre, az első lakására, az unoka érkezésére…

Szóval úgy néz ki az ábra, mint egy nagy hegy, amit Neked kéne kiskanalanként elhordanod. Pedig nem kell. Lehet, hogy ott van a hegy, de nem kell elhordani. Elég, ha csak felmászol rá, utána meg le. Akkor is a hegy túloldalára jutsz. És kevésbé fárasztó.

Igaz, meg is kerülhetnéd a hegyet. (Elmenekülsz a feladat elől, vagy ügyeskedésre játszol, és kiskapukat keresel.) De akkor oda a győzelmi élmény, amit a hegytetőn állva, a panorámát nézve érezhetnél…

Himer Csilla pénzügyi coach, pénzügyi nevelő | Kérdezd szakértőnket>>

Fotó: Freedigitalphotos.net

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .