Elges Renáta logopédus

Babafalva.hu - baba-mama-gyerek portál

Kedves Olvasók! 2010. november 1.-től új logopédus szakértőnk áll rendelkezésetekre, mivel Renáta nem tudta tovább vállalni a szakértői tevékenységet:

Kiss Gy. Zsófia logopédus


Elges Renáta bemutatkozása

Nagyon sokszor tapasztaltam már, hogy ha valahol kiderül, mi a foglalkozásom, rögtön előkerülnek kérdések – hiszen a kommunikáció átszövi az életünket, és akár írott, akár beszélt formában, de mindenütt jelen van. Ha ez valami miatt akadozik, akkor szükség lehet egy logopédusra.

Kisiskolás korom óta érdekel a szép magyar beszéd, ezért mondhatom, hogy érettségi után egyenes út vezetett a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola logopédia szakára. 1994-ben végeztem oligofrénpedagógia-logopédia szakon. Dolgoztam megkésett és akadályozott beszédfejlődésű gyermekek speciális óvodai csoportjában, közben elvégeztem a Brunszvik Teréz Óvóképző Főiskolát is. 1997-ben logopédiai osztály mellé kerültem, ahol olvasás-és írásproblémákkal küzdő iskolás gyermekek terápiájával foglalkoztam. 2003-ban speciális pedagógia szakos egyetemi diplomát szereztem az ELTE-n. 2004 tavasza óta a gyermeki beszédfejlődés témakörét tanulmányozom egyre mélyebben – itthon, két kislány és egy kisfiú édesanyjaként.

Szeretem a hivatásomat, és tudom, hogy szépen beszélni, helyesen ejteni a hangokat, elsajátítani az írást-olvasást nem mindig egyszerű feladat egy kisgyermek számára. Örömmel várok minden kérdést, ami ezekkel kapcsolatos. Beszélgessünk!

A szakértő cikkei>>

hirdetés

99 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Még annyit szerettem volna hozzáfűzni, hogy az öcsém is állítólag nagyon sokáig halandzsázott, és saját szavakat talált ki. Azt sajnos nem tudom, ő mikor kezdett el beszélni. Lehetséges, hogy öröklődik az ilyesmi?

  2. Kedves Renáta!

    Kislányom most januárban 2 és fél éves. Egy kissé aggódunk a beszédfejlődése miatt. Rengeteget beszél, egész nap csacsog, de még mindig rengeteg benne a halandzsa. Decemberig cumizott, most januárban elvettük tőle, azóta mintha bővült volna szókincse. Alapszavakat mond, apa, anya, baba, szia ilyesmiket. Az állatokat nagyon szereti, azokat is mostanság már meg tudja nevezni, bár nem ejti tisztán a szavakat, és van, amikor másképpen nevezi el a dolgokat, pl. az elefántra azt mondja, hogy pá (ez lehet, hogy fá akar lenni), a repülőre azt mondja, hogy pű. Szavakat egymás mellé rakosgat, de nem ragozza azokat, de mint írtam, egyébként egyfolytában beszél, hangsúlyoz, mintha rendes beszédet hallanék, csak idegen nyelven. Ősszel óvódába készül, és aggódunk, nem – e lesz ez probléma. Vagy a nyáron alakulhat még a dolog? Vagy a közösség hatására? A hallásával szerintem nincsen gond. Mindent megért, amit mondunk neki. Mozgásfejlődése is kicsit nehézkes volt, a mozgásformákat össze – vissza csinálta, először felállt, de például csak 10 – 11 hónaposan tudott hasra fordulni és akkortájt kezdett el mászni is. Szóval semmiben nem követte a nagykönyvet. A kúszás teljesen ki is maradt nála.
    Kórosan le van maradva a beszédfejlődése, forduljunk szakemberhez vagy várjunk még?

    Válaszát előre is köszönöm! Szné Enikő

  3. Kedves Renáta!
    Kisfiam 12.31-én volt 2 éves. Nagyon minimális a beszéde. Csak pár szó van amit kimond, azt is kicsit sejpítve. Házi gyermekorvosunk türelemre intett, hogy várjak még fél évet. 2 hónapja járunk bölcsibe, sok gyerek már mondatokban beszél.
    Várjak még vagy mégis forduljak inkább szkorvoshoz?

    • Kedves Réka!
      Amikor a gyermekünk valamiben kicsit más, mint a többiek, azt nagyon nehéz elfogadni. Ezt nem csak akkor éljük át, amikor bölcsibe megy a gyermek és sokan már mondatokban beszélnek. Egy anya, ha több gyereke van, őket is hasonlítgatja egymáshoz, vagy a játszótéren az anyukák szívesen beszélik meg, kinek hol tart a gyereke. Lehet szó a mozgásfejlődésről, a fogak kibújásáról vagy a beszédfejlődésről…Minden gyermek más, más ütemben fejlődik, de amíg ez nem kóros, addig nagyon fontos a türelem. Tudom, hogy ez nem egyszerű.
      Egyetértek a háziorvosukkal: várhatnak még fél évet, az nagyon hosszú idő egy ekkora gyermek életében, rengeteget fejlődhet alatta! Ha bölcsibe jár a kisfiú, ott is sokat fog tanulni. Azt viszont ne várja el tőle, hogy rögtön tökéletesen mondja ki a hangokat, öt éves korig teljesen normális, hogy a nehezen ejthető hangokat egyes gyermekek selypítve ejtik.
      Ha nyárig nem történik látható fejlődés, ha akkor még mindig úgy látja, hogy elmarad a kisfiú beszédfejlődése az átlagostól, akkor kérje szakember tanácsát. Ne szakorvoshoz menjen, keresse fel a lakóhelyéhez közeli logopédiai intézet vagy nevelési tanácsadó logopédusát, ő tud majd segíteni önöknek.
      Üdvözlettel,
      Renáta

  4. Kedves Renáta,

    Kisfiam 30 hónapos és még nem beszél. Hangokat ad ugyan, de ha ki is csúszik egy-két szó, soha nem ismétli azokat. Kb. másfél éves koráig talán 10 szót, ha mondott, aztán azokat is elhagyta, és sokáig egy szót sem ejtett ki, még csak véletlenül sem. Áprilisban született kistestvére, de azt mondták, hogy ez nem lehet oka, hogy abbamaradt a beszéd nála. Nagyon értelmes kisfiú, mindent megért, végrehajtja amit kérünk tőle. Nem volt különösebb gond a mozgásfejlődésével, minden szakaszon átestünk. Csak ez a beszéd nem akar menni, és aggaszt, hogy miért. Kezdettől fogva beszéltünk hozzá, magyaráztuk, hogy mit miért csinálunk, stb. Ön szerint mi okozhatja az elmaradást?

    Válaszát előre is köszönöm.
    Tisztelettel: N. Judit

    • Kedves Judit!
      A kérdése nagyon nehéz…a megkésett beszédfejlődés hátterében nagyon sok ok állhat, amit akkor tudunk kideríteni, ha részletesen kikérdezzük az édesanyát a családról, a várandósság és a szülés körülményeiről, a gyermek fejlődéséről. Előfordul, hogy még ezek után sem találunk teljesen kielégítő magyarázatot.
      A kisfiú most 30 hónapos, tehát nyáron lesz három éves. Ez az az életkor, amikor javasolni szoktuk, hogy a nem, vagy alig beszélő kisgyermekkel forduljanak logopédushoz. Ismerve a kollégák beosztását és a várakozási időket, azt javaslom, hogy most kérjenek időpontot egy logopédushoz. Még ebben a tanévben sor kerülhet a kisgyermek vizsgálatára és a részletes anamnézis felvételére. Amennyiben a logopédus úgy látja, hogy a kisfiúnak szüksége van a logopédiai terápiára, a beszéd fejlesztésére, akkor előjegyzésbe veszik, és már ősszel elkezdődhetnek a foglalkozások. Addig pedig tanácsot adhat Önöknek, hogyan segítsék a kisfiút a beszédtanulásban.
      Üdvözlettel,
      Renáta

    • Kedves Csagi!

      Egy szóval nehéz válaszolni erre a kérdésre, nem mondhatom sem azt, hogy igaz, de azt sem, hogy nem igaz. A téma ennél árnyaltabb…

      A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kétnyelvű környezetben élő kisgyermekeknél gyakrabban fordul elő a megkésett beszédfejlődés, és ezen belül is nagyobb arányban jelentkezik a kisfiúk esetében. A kétnyelvűség – érthető okok miatt – megnehezítheti a beszédtanulás folyamatát. Ezek a gyermekek kortársaiknál kicsit később kezdhetnek szavakat mondani, és jellemzően mind a két nyelvből a könnyebben ejthető szavakat mondják ki először, tehát keveredik a két nyelv(pl. az angol door szót használja a gyermek, nem a magyar ajtót, de a kutya va-va hangon ugat, és nem gaff-gaff-ot mond) A következő szakaszban egy mondaton belül használják mindkét nyelv szavait, keverve. (Mama, komm ide!) A harmadik szakaszban elkülönül a két nyelv, megtanulják, kihez melyiken szóljanak. Iskolás korukra általában mindkét nyelvet tökéletesen birtokolják.

      Nagyon fontos, hogy a két szülő következetesen használja az anyanyelvét a gyermekkel való párbeszédben! Ez megkönnyíti és segíti a nyelvtanulást, beszédfejlődést. Ha az anya anyanyelve magyar, akkor se szóljon a gyermekhez németül, ha a német anyanyelvű apa is jelen van, és a német anyanyelvű apa ne törje a magyart, ha a kicsihez beszél.

      Üdvözlettel,
      Renáta

      • Hová érdemes fordulni kétnyelvű gyerek esetében? Bármelyik kerületi logopedus ért hozzá vagy egy bizonyos helyre érdemes vinni a gyereket?
        Köszönöm a választ előre is

        • Kedves Geest!
          Kétnyelvű gyermek esetén, ha a probléma a beszédfejlődés késése, érdemes a kerületben megkeresni azt a logopédust, aki alaposabban foglalkozik a megkésett, akadályozott beszédfejlődés témakörével. A logopédusok általában mindegyik beszédhiba felismerésében és kezelésében jártasak, de a mi szakmánkon belül is van némi specializálódás egy-egy logopédusi közösségben. Vannak olyanok, akik több dadogó gyermeket látnak el, mások a diszlexia megelőzésében mélyülnek el, megint mások a legkisebbeket, a megkésett beszédfejlődésű gyermekeket vizsgálják és kezelik. A kerületi munkaközösség vezetője meg tudja, mondani Önnek, kihez forduljon.
          Üdvözlettel,
          Renáta

  5. Kedves Renáta!

    28 hónapos kislányom, aki már szinte mindig folyamatosan, egész mondatokban beszél, 23.-án elkezdte ismételni a „Valika, valami, valaki” szavak első szótagját, de már ma észrevettem, hogy a „van” szónál is „va-van”-t mondott. Egyébkén korán kezdett el beszélni és eddig semmi problémánk nem volt. Így nem tudom mi lehet most a probléma. Én is kicsit utánaolvastam és talán a testvérek közötti konfliktusra tudok gondolni, -mivel van egy 4 és fél éves nővére és nem túl jó közöttük a viszony(pl.: az egyiknek mindig az a játék kell mint a másiknak, mindig egyszerre akarnak mindent csinálni)-, vagy az ünnepek körüli feszültebb hangulatra tudok gondolni( tartott a Mikulástól), illetve szeptemberben álltam vissza dolgozni. De bölcsibe nagyon szeret járni, sok mondókát, éneket tanulnak, és szépen el is mondja. Egyébkén elég hisztis, ugye ez igazából az a korszak és ezt próbálom valamelyest kordában tartani. Lehet hogy ez is gond lehet? Nagyon szeretnék segíteni neki! Előre is köszönöm a válaszát!

    • Kedves Éva!
      Sok mindent felsorol, ami Ön szerint előidézhette a dadogást a kislánynál – én mégis, az Önök esetében sokkal fontosabbnak tartom a kislány életkorát. 28 hónapos, éppen abban az életkorban van, amikor a gyerekek gondolatai előbbre járnak annál, ahogy azt szavakban ki tudják fejezni. Az első szótagok ismételgetésével időt nyernek. Ez teljesen természetes jelenség ebben az életkorban, nincs vele különösebb teendő. Türelemmel kell odafordulni a kislányhoz, nem mondani neki, hogy ne dadogjon, feszültségek nélkül együtt lenni, énekelni, mondókázni – és viszonylag hamar elmúlik az ismételgetés. Kérem, hogy olvasson vissza alább, a hozzászólások között, a régi szakértői topikomban, valamint a cikkeim között, sok hasznos információt fog találni erről a témáról, amit úgy hívunk, hogy a nem folyamatos beszéd korszaka.
      Üdvözlettel,
      Renáta

  6. Kedvea Renáta!
    A kislányunk 27 hónapos és egy-két hete figyeltem fel a beszédében olyan tünetekre mintha dadogna. Szépen fejlődött hamar el kezdett beszéni.A mondatokban az első szónak az első 1 vagy 2 hangját ismételi.Nagyon érzékeny gyerek meg szokott környezetében vagy ha feloldódott egy számára ismeretlen helyen csacsog, barátkozik.Mitévő legyek,keressek szakembert vagy idővel el fogja hagyni? Köszönettel:Marianna

    A kislányunk 27 hónapos és egy-két hete figyeltem fel a beszédében olyan tünetekre mintha dadogna. Szépen fejlődött hamar el kezdett beszéni.A mondatokban az első szónak az első 1 vagy 2 hangját ismételi.Nagyon érzékeny gyerek meg szokott környezetében vagy ha feloldódott egy számára ismeretlen helyen csacsog, barátkozik.Mitévő legyek,keressek szakembert vagy ki

    • Kedves Marianna!
      A kislány éppen elmúlt két éves, már szépen beszél, de hirtelen „dadogni” kezd. Idézőjelesen írtam, mert ez NEM dadogás! Ebben az életkorban jelentkezhet a nem folyamatos beszéd korszaka. A gyermek gondolatai gyorsabbak, mint amit az aktuális szókincsével ki tud fejezni, ezért a szavak ismétlésével időt nyer, addig gondolkodik. Ezt a jelenséget nem szoktuk kezelni, a gyermek „kinövi”, de van néhány dolog, amire oda kell figyelni. Türelem, odafigyelés, és az, hogy ne kezeljük őt dadogóként – ezek a kulcsszavak.
      Kérem, hogy olvasson vissza az előző topikomban, az itteni kérdésekben, és keresse meg azt a két cikkemet, ami a dadogásról szól. A nevem mellett megtalálja a cikkek linkjeit. Ezekben részletesen olvashat erről a jelenségről, és sok-sok tanácsot arról, olyan viselkedjünk ilyen helyzetben.
      Ne aggódjon, ha a kért dolgokat betartja és türelmesen vár, a mostani nem folyamatos beszédből igen kicsi eséllyel lesz igazi dadogás.
      Üdvözlettel,
      Renáta

  7. Ercsy,
    neked pedig továbbra is azt tudom mondani, hogy ha megtalálod a megfelelő segítséget, akkor a dadogás javítható. De ami évek óta tart, az nem fog elmúlni néhány hét alatt…Kemény munka lesz, sokat kell gyakorolnod, foglalkoznod azzal, amit a terápiában kérnek tőled.
    Kitartást kívánok,
    Renáta

  8. Kedves Norbi!
    Ne haragudj, de valamilyen hiba miatt nem kaptam értesítést levélben a kérdésedről, ezért késett a válaszom.
    Neked is ugyanazokat tudom tanácsolni, mint Ercsynek: keress szakembert, aki segít neked, de ne orvost. Fordulj pszichológushoz vagy logopédushoz, vagy egyszerre mindkettőjükhöz, segíthet az iskolapszichológus is, vagy a helyi Nevelési Tanácsadó. Te is kaphatsz segítséget a Démoszthenész Egyesülettől, akiknek az oldalát Ercsynek belinkeltem.
    Azt pedig nem hiszem, hogy azért kezdtél dadogni, mert a pöszeséged miatt logopédushoz kezdtél járni…A dadogás ennél sokkal összetettebb beszédhiba.
    Üdvözlettel,
    Renáta

  9. szia
    anyumék elváltak, de az nem viselt meg, hanem sejpités végett logopédushoz jártam kb. azota dadogok:S

Comments are closed.