Mérföldkő, mikor kezd el beszélni a gyermek?

Mérföldkő, mikor kezd el beszélni a gyermek?

Egy baba élete első két évében megtanul beszélni. Jóval az első szó kimondása előtt megtanulja azt, hogy a felnőttek miként használják nyelvüket kommunikációra. Először nyelvét, majd a szájpadlását és az időközben növekedő fogakat is belekapcsolja a folyamatba, hogy hangod adhasson ki. Hamarosan a hangokból, gügyögésből szavak lesznek és elhangoznak az első mama, papa kifejezések, hogy (akár már 6 hónapos korában) könnyeket csaljanak a büszke szülők szemeibe.

Innentől kezdve egyre több szót fog átvenni tőled és a családtagoktól, akik körülveszik. Valamikor 18 hónap és 2 éves kora között elkezdi a két és négyszavas mondatok használatát. Amint a csecsemő mentális, érzelmi, magatartásbeli fejlődésen megy keresztül, egyre inkább képes megfogalmazni, amit lát, hall, érzékel, gondol és szeretne.

Az anyaméhben

Sok kutató jutott arra a következtetésre, hogy egy csecsemő már az anyukája pocakjában is elkezdi „tanulni az adott nyelvet”. Ahogy a baba megszokja az édesanyja szívverését, elkezd ráhangolódni az anya hangjára is, és később majd meg is tudja különböztetni másokétól.

Születéstől 3 hónapos korig

Baba, Anya, Csecsemő, Gyermek, Nő, Boldog, Fehér, Öröm

A legelső kommunikációs forma a sírás. A sírásnak pedig kialakulnak majd különféle formái: egy rövidebb síró hang jelentheti az éhséget, a zümmögő sírás pedig a pelenkacserét is. Ahogy növekszik úgy fogja „kitalálni” a sírás mesterségének egész repertoárját, hogy minél több dolgot a környezete tudtára tudjon adni. A nyelv megértésének képességét illetően kezdi felismerni, hogy szavak hangoznak el körülötte, és ezekből mondatok épülnek fel, ám ilyenkor még csupán „csendes megfigyelőként” rögzíti ezeket az aprócska, még egészen távoli gondolatokat.

4-től 6 hónapos korig

Ebben a szakaszban a gyermek elkezd babrálni a hangadással, mássalhangzókat és magánhangzókat kombinál (például „baba” vagy „yaya”). Körülbelül 6 hónapon belül képes reagálni a nevére. Megérkezik az első mama vagy papa, amitől egészen biztosan megolvad a szíved, de még nem tudja ezeket a szavakat veled vagy az apukával társítani, pusztán alkalmazza őket a könnyű kiejtés végett. Összekapcsolni ezen fogalmakat nagyjából 1 éves korára fogja konkrét egyénekkel. A csecsemő beszéd-kísérletei úgy fognak tűnni, mint egy végtelen hosszú monológ egy teljesen más nyelven, szintén végeláthatatlan szavakkal összefűzve. A hangadás egy éneklős játék lesz a babának, amivel a nyelvét, szájpadlását és a fogait „hangszereli”, miközben mindenféle mókás hangot, zajt generál a szájával.

7-től 12 hónapos koráig

Mostanra a tündéri baba gagyogás már úgy fog hangozni, mintha értelme lenne. Ennek az lesz az oka, hogy már olyan hangokat és mintákat is kipróbál, melyeket a szülei használnak. Ezt azzal fokozhatjátok, ha sokat olvastok neki és sokat beszéltek hozzá.

13-tól 18 hónapos korig

A gyermek egy vagy több szót is rendszeresen használ úgy, hogy tudja mit jelentenek. Gyakorolja a hangsúlyt is például egy egy kérdés esetén megemeli a mondat végén a hangját, hogy nyomatékosítsa gondolatának az értelmét. Felismeri a nyelv fontosságát és a kommunikációra való hajlama megnő.

19–től 24 hónapos korig

Most valószínűleg a gyermek körülbelül 50 szót képes kimondani, de ennél már jóval többet ért meg. Minden nap egyre több ragad rá és fokozottan figyeli mások kommunikációját. Összefűz egyszerűbb szavakat és alapmondatokat is használ.

2 éves koráig a gyermeke két vagy négyszavas mondatokat képes összerakni és egyszerű dallamokat el is énekel. Ahogy önérzése növekszik, elkezd arról is beszélni, hogy mit szeret és mit nem, mit gondol vagy éppen mit érez.

Mikulás, Baba, Kisfiú, Kisgyerek, Aranyos, Kisgyermek
pixabay

25-től 36 hónapos koráig

Egy ideig még küzdhet azzal, hogy megtalálja a beszélgetéshez szükséges hangerőt, de hamarosan sikerülni fog neki. Emellett elkezdi alkalmazni a névmásokat is, mint az én vagy a te. 2 és 3 éves kora között bővül a szótára és a legtöbb dolgot, amit mondasz neki, megérti. Összefűzi a főneveket és az igéket, hogy egyszerűbb mondatokat képezzen, mint a „Most megyek.” „Éhes vagyok”. Mire eléri a 3 éves kort a beszéde kifinomultabbá és összetettebbé válik. Képes lesz tartós beszélgetést folytatni és akkor is követni a szülő utasításait, ha egyszerre többet kérnek. Például: „Vedd el az ágyról a könyvet és tedd a könyvespolcra.”

Viszonylag hosszú folyamat lesz a beszédértés és tanulás, de mint mindenben itt is türelmesen bánjunk csemetéinkkel. Idővel el fogja sajátítani a kommunikáció fortélyait, adjunk neki elegendő időt ehhez.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkA bezártság nyitott gondolkodásra nevel – az emberi elme felismerései
Következő cikk11 ismertetőjegye egy egészséges párkapcsolatnak

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .