Az egészséges életmód 3. pillére lehet a hideg-meleg terápia

hideg-meleg terápia

A fizikai aktivitás és a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a szaunázás és a hideg fürdő, a jégkamra lehetnek azok az elemek, amelyek jelentősen hozzájárulnak a gyógyuláshoz, az egészség fenntartásához. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája elmagyarázza, miért.

Miért jó a meleg?

A Mayo Klinika tanulmánya szerint a szaunázás nem csak a relaxálás remek eszköze. A rendszeresen szaunázóknál ugyanis alacsonyabb a magas vérnyomás, a szív-érrendszeri betegségek előfordulása, valamint kisebb arányban küzdenek tüdőbetegségekkel, kognitív- és mentális zavarokkal. Korábbi tanulmányok azt is bizonyították, hogy csökken a gyulladások előfordulása és az immunrendszer is megerősödik az extrém meleg hatás által, japán szakemberek enyhe depresszió kezelésében is használják a szaunát.

A szakemberek szerint a pozitív hatások egyik fő oka, hogy ha rendszeresen (hetente egyszer) 80-100 Celsius fok közti hőmérsékleten tartózkodunk 5-20 percig, a szívverés akár a percenkénti 120-150 ütést is elérheti, hasonlóan egy edzéshez, miközben test többi izma nem aktiválódik. Ugyanakkor érdemes mértékletesnek lenni: akik jelentősen túllépik a heti egyszeri alkalmat, egyes tanulmányok szerint megnövelik a magas vérnyomás és a szívinfarktus rizikóját. Érbetegeknek, szívbetegeknek pedig ajánlott kezelőorvosukkal konzultálniuk a szaunázásról.

Fogyókúra, szauna, szolárium szoptatás alatt

Miért jó a hideg?

A hidegterápia – amely jelentheti akár a szaunázás utáni vagy anélküli hideg zuhanyt, merülő medencét, a jeges vízbe mártózást, úszást vagy akár az ún. krioterápiát – szintén számos előnnyel kecsegtet. Serkenti az immunrendszer működését, gyulladáscsökkentő és ráadásként a fogyást is elősegítheti. Egy, a Nature magazinban publikált tanulmány szerint ugyanis az extrém hidegnek való kitettség a testünkben lévő zsírt egy egészségesebb zsírtípussá képes alakítani, így közvetve  megkönnyíti a testsúlycsökkentést. Más tanulmányok szerint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében is szerepe lehet a hideg terápiának.

Lehet, hogy Te is túlsúlyos vagy?

Miért építsük be az életmódba a hideg-meleg terápiát?

„Az extrém meleggel és a hideggel való „megküzdés” ismert módszer a fitneszben, környezeti kondicionálásnak is hívhatjuk. Ezen a módon növelhető a test rezilienciája, vagyis az a rugalmas ellenállási képessége, amellyel akár egy sokkszerű külső hatáshoz is képes sikeresen alkalmazkodni. Ez az életmódnak egy olyan eleme lehet, amelyet érdemes beépíteni az alapok, vagyis a mozgás és a táplálkozás mellé. Ugyanis akár fogyás, akár az fittség megőrzése, akár gyógyulás a cél, az életmód minden esetben döntő jelentőségű. Ennek kialakításában tud segíteni az életmód orvoslás, ezen belül a mozgásterápia – hangsúlyozza Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ
mozgásterapeutája.- Szerencsére sokaknál tapasztalható, hogy szakszerű vezetés mellett mind a motiváció, mind a hatékonyság megnő a mozgás és a táplálkozás terén is. A speciálisan felépített, felügyelt életmódprogram pedig erősíti a szívizomzatot, segíti a fogyást, javítja a hangulatot, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet.

Bizonyítottan gyógyít. Ha pedig ilyen jól kialakított alapokra építkezve heti rendszerességgel alkalmazzuk a meleg-hideg terápiákat, azzal már óriási lépést tehetünk a gyógyulás, az egészség és a jó kondíció irányába.

Forrás: Életmód Orvosi Központ

Erről a témáról még az Ép testben… rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .