Zombi anyu születik – az internetes anyacsoportok tanulságai 2. rész

internetes anyacsoportok tanulságai

Mindig öröm számunkra, ha egy olvasónk ragad tollat – billentyűzetet -, és leírja gondolatait, tapasztalatait. Most Kovács Magdolna, tanácsadó szakpszichológus mutatja meg, hogy miért is van szükség az internetes anyacsoportokra, mit kaphatsz tőlük, illetve ír arról is, hogy milyen veszélyekkel kell számolnod, ha segítségül hívod őket.

A cikk első részét itt olvashatod el! 

Zombi anyu születik – az internetes anyacsoportok tanulságai 1. rész

Veszélyek, amelyek előfordulhatnak:

  • Elbagatellizálás: az általunk problémának vagy fontosnak tartott dolog a másik szemében nem probléma.
  • Intellektualizálás: önjelölt szakértők kezdenek el vitatkozni, ami által megtévesztő információk terjedhetnek el.
  • Fogalmak helytelen definiálása, kutatási eredmények nem körültekintő értelmezése, szövegkörnyezetből való kiragadás.
  • Anya és szakember mint tag: ha egészségügyi dolgozó, akkor valóban adhat hiteles információt, ha pszichológus akkor kényesebb a helyet. Nehéz csak anyaként megnyilvánulni, olyan témáknál, ahol feszegetik a pszichológia határát és a tagok felől érkezhet némi igény-nyomás a pszichológus anya megnyilvánulására. Mégis hiba, ha a pszichológus végzettség hangsúlyozásával tanács hangzik el, vagy pszichopatológia vázolása, diagnosztizálás történik. A pszichológus ebben a helyzetben elsősorban anya, akinek egyébként van pszichológus végzettsége, de jelen pillanatban nem dolgozik, hiszen a pszichológiai tanácsadásnak meghatározott téri, időbeli és anyagi feltételei vannak, szükséges a szerződéskötés.
  • Konfliktus adódhat, ez és ennek következménye ellen nincs védelem egy vezető és a tagok előzetes kiválasztása nélkül. A közösségi hálón lévő anyacsoport hasonlatos egy arénához, ahová fáradt és frusztrált anyákat terelnek ezrével, és a próba-szerencse elvén alapul az, hogy az összetalálkozott taggal kellemes vagy kellemetlen interakció alakul ki.
  • Nincs vezető, aki segítene a fogalmak tisztázásában, konszenzusok kialakításában.
  • Nincs koncepció, ami alapján haladnánk A pontból B pont felé, nincs terv vagy problémafókusz.
  • Nincs titoktartási kötelezettség, pedig a legintimebb magánéletünket tárjuk fel azzal, hogy mikor és hogy szoptatunk, hogyan alszunk otthon,és hogy bírjuk ezt cérnával.
  • Nincs szó érzelemkifejezésről, non-verbális és metakommunikációról, ami által kevésbé érthető az üzenet, ez meglehetősen ront a hatékonyságon az élő önsegítő csoportokhoz képest vagy a csoportos tanácsadáshoz képest
  • Az egyéni tanácsadástól eltérően nincsenek előzetes adatok a tagokról, holott a családi állapot, életkor, lakóhely, foglalkozás, iskolai végzettség, a terhesség és szülés hatásai a babára-mamára jobban árnyalnák a képet egy tag problémája kapcsán. Bármely csoportos tanácsadási formánál a bemutatkozás nem elhagyható szakasz. A csoportdinamika élő csoportnál létrejön, táv formában ez kérdéses.
  • Egyéni pszichés zavar diagnosztizálására, kezelésére nem alkalmas.internetes anyacsoportok tanulságai

Érdemes lenne tehát például az alvással kapcsolatos témakörön belül kategóriánként létrehozni ténylegesen zárt csoportokat kis és fix létszámmal, előzetes interjúval és jól felépített koncepcióval, amely szakmailag a csoportos tanácsadás felépítését követné, bár tény, hogy a pszichológus az élő kapcsolatokra lett kiképezve elsősorban. Tényleges igény mutatkozik a közösségi hálón át történő problémamegoldásra, de a fórumos direkt tanácsot adó stílus helyett a pszichológia szakmai és etikai elveinek megfelelően biztonságos, védett légkört teremtve a tagok számára és nagyobb hatékonyságot nyújtva a probléma megoldásában. A problémák széles spektrumot ölelnek át: kezdve az újszülött altatásán át a 4-5 évig húzódó éjszakai felébredésekig vagy a szoptatási nehézségtől a „nem tudok leállni” problémákig. A tagokat tehát a hasonló probléma mentén lehet csoportosítani.

Az információ és a segítség éhsége

Általánosságban elmondható, hogy az anyák kialakítanak egy ún. női társas mátrixot, azaz leginkább női családtagoktól, rokonoktól, barátokból és régi vagy új ismerősökből szerveznek maguk köré kismamaként egy olyan közegeket, amely információ és érzelem szempontjából is támaszt nyújt ebben az érzékeny és embert próbáló időszakban. A fentiek alapján ez a társas támasz a netre is kiterjedhet, adott esetben pótolni igyekszik a személyes kapcsolatokat például földrajzi távolságok miatt.

Hasznos megküzdési stratégia minden preventív megoldás (a fórumokról, netes csoportokból kapott praktikák szolgálhat alapjául), ám sajnos mindenre nem lehet felkészülni, ezért a gyors és rugalmas alkalmazkodás valamint a problémamegoldás is szükségesek a baba gondozása és nevelése során. A stresszel való sikeres megküzdés feltétele egy reális kognitív értékelés – ez az, amit a fáradtság befolyásolhat és az internetes csoportoknál nincs teljesen biztosítva működéséből adódóan – valamint a meglévő képességeink sikeres mozgósítása a probléma megoldása érdekében. Más anyukák sikeres stesszkezelő technikájának modellezése hasznos lehet. Minél nagyobb a megküzdő repertoárunk, annál nagyobb eséllyel jutunk túl a nehézségeken.

Bizonyos kutatási eredményekkel kapcsolatban ne legyenek túlzott illúzióink (annak ellenére mondom ezt, hogy a pozitív illúzió is lehet sikeres stratégia stresszhelyzetekkel való megbirkózás esetén), mert például az anyatej jótékony hatása vitathatatlan, de ne várjuk azt, hogy ettől még megúszhatjuk a gyerekbetegségeket. Az igény szerinti szoptatás nem mindenki számára járható út, ahogyan „a nem hagyom sírni a babát” sem, mert a család élethelyzete, kultúrája, lehetőségei és korlátai nagyban befolyásolják, mi lesz a baba és a család részére a leghelyesebb stratégia.

Összességében tehát rajtunk múlik, hol húzzuk meg a határt az internetnek és a közösségi oldalaknak, mennyi időt és energiát vesz el az életünkből, a problémáinkat mennyire szeretnénk ezen a téren megoldani. Amennyiben mégis itt szeretnénk ezt megtenni, úgy nagyon körültekintően kell eljárnunk. Bízom abban, hogy a jövőben olyan internetes csoportok fognak létrejönni, amelyek biztonságosabbak és hatékonyabbak lesznek. Az éjszaka átalvásával kapcsolatos elvárások realizálása alapvető fontosságú a családok számára ugyanúgy, mint az igény szerinti szoptatásnál az a baba igényének tisztázása. Ezek kényes kérdések, ezért alaposabb körbejárást igényelnek. A cél az, hogy a családok ne merüljenek ki teljesen.

Szerző: Kovács Magdolna
fotó: Freepik

Te is írnál nekünk? Bármilyen témát, mely az anyaságot, gyermeknevelést érinti szívesen fogadunk. Ne halogasd, pötyögd be és küldd el nekünk a [email protected] címre!

 

Erről a témáról a Psziché rovatban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .