Lesz hely a bölcsődében vagy nem?

bölcsőde

A legtöbb 3 év alatti gyermeket nevelő családban hamar felmerül a bölcsődekérdés, amennyiben az a szülő, amelyik otthon maradt a gyerekkel, szeretne visszamenni dolgozni. Ilyen esetben hamar szembesülni fognak vele, hogy nem lesz könnyű megfelelő bölcsődét találni. A területileg illetékes intézmények sok esetben helyhiánnyal küzdenek: ezért már a kisbaba néhány hónapos korában jelentkezni kell, hogy legyen hely. Ha pedig valaki ezt elmulasztja, és nem győzi kivárni a várólistát, marad a magánbölcsőde, az viszont több mint havi százezres kiadást is jelenthet a családnak.

Nincsenek könnyű helyzetben azok a családok, akik 3 év alatti gyereket nevelnek: ha az apa mellett az anya is visszamenne dolgozni, még a gyerek óvodai életkora elérése előtt, nem lesz könnyű megfelelő állami intézményt találni. Kevés ugyanis a bölcsőde és sok a gyerek. Tavaly 2879 gyereket utasítottak el férőhely hiányában – derül ki a KSH gyermekek napközbeni ellátásáról szóló kiadványából.

2017-ben a 4 bölcsődei (állami bölcsőde, mini bölcsőde, családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde) valamint a napközbeni gyermekfelügyeleti ellátási formában a beíratott gyermekek száma elérte a 44 896 főt.

Bölcsődei férőhelyek
Bölcsődei férőhelyek 2000-2016 között

Általában harc megy a bölcsődei helyekért

– mondta a Pénzcentrumnak egy lassan 3 éves kislányt nevelő anyuka. Én egy évvel korábban jelentkeztem, mint a beszoktatás kezdete, a bölcsi egyébként 170 férőhelyes – mondta. Ők a területileg illetékes állami intézménybe nyertek felvételt úgy, hogy az anyukának volt arról igazolása, hogy a munkáltató mielőbb várja vissza. Emellett szükség volt jövedelemigazolásra is, mind a két szülő részéről.
A bölcsődei ellátásért fizetni kell a szülőknek. Azt, hogy mennyit, a fenntartó állapítja meg. A neve elhallgatását kérő anyukáék havonta 20 ezer forintot fizetnek, 10 ezer az úgynevezett gondozási díj, 10 ezer az étkezési hozzájárulás. Az összeget az egy főre jutó jövedelem alapján számolta ki az intézmény. Szociális alapon egyébként.

Szociális alapon elutasított a területileg illetékes intézmény, így magánbölcsődét kellett keresnünk

– mondta ezt a Pénzcentrumnak egy apuka. A család végül egy közeli településen talált magánintézményt, ahová felvették a kisfiukat. Négy évvel ezelőtt havonta 55-60 ezret kellett fizetni, színvonalas volt az ellátás, szuper a környezet – mesélte az apuka.

Még több bölcsödei és óvodai férőhely lesz

Nyolc hónapos volt a kislányom, amikor a területileg illetékes bölcsődébe jelentkeztünk. Azt szerettük volna, ha 1 éves korától járhatna az intézménybe, de férőhelyhiányra hivatkozva, szociális alapon elutasítottak bennünket-  mesélte egy másik apuka. Az interneten több, a lakóhelyükhöz viszonylag közel található magánintézményt is találtak, 2-3 helyre el is mentek. Nem volt jelentős különbség a szolgáltatásokat tekintve a legolcsóbb és a valamivel drágább magánbölcsőde között, úgyhogy mi az előbbit választottuk. Most havonta 65 ezer forintot fizetünk – mesélte az apuka, hozzátéve, a drágább anyagilag sem érte volna meg nekik, hiszen a felesége fizetésének nagy részét be kellett volna fizetniük azért, hogy a neje dolgozhasson.

A családi napközik és magánbölcsik maguk határozhatják meg, hogy milyen napi- és étkeztetési díjjal vállalják a gyermekfelügyeletet.

Ha a tavalyi adatokat nézzük, a KSH kiadványából kiderül, hogy 2017. május 31-én összesen 754 bölcsőde, 50 mini bölcsőde, 941 családi bölcsőde és 7 munkahelyi bölcsőde üzemelt az országban, összesen 46 487 férőhellyel.

Mélyen a zsebébe kell nyúlnia, aki magánbölcsődébe járatja a gyereket

Ha beírjuk a keresőbe, hogy magánbölcsőde, több mint 15 ezer találatot kapunk. Ha a „magánbölcsőde árak” keresőkifejezést használjuk, több mint 190 ezer találat az eredmény, a különböző intézmények honlapja mellett rengeteg blog és fórum foglalkozik a témával. Az már néhány órás kutatómunka után is jól látszik, hogy hatalmas a szórás a magánbölcsődék árai közt:n 61, 65, 74, 120, de 164 ezer forintos havidíj is elképzelhető a fővárosban.
A gondozási díj mellett azonban sok helyen még fizetni kell a 900 forintos napi étkezési díjat is. Ugyanakkor találni olyan helyet is, ahol havonta 65 ezer forintért heti 5 napon, reggel 8-tól délután 4-ig vigyáznak a gyerekekre és az étkezést is biztosítják, azért nem kell külön fizetni.

Így kezeld a bölcsődei, óvodai beszoktatás nehézségeit!

Vidéken a gondozási díj a pestiekhez képest valamivel olcsóbb. Sopronban találtunk olyan intézményt, ahol a gondozási díj havonta 40 ezer forintba kerül, de ehhez még hozzájön a napi 900 forintos érkezési díj is, vagyis ha a gyerek idén januárban minden hétköznap megy bölcsődébe, akkor az még plusz 19.800 forint. Győrben is találtunk olyan magánintézményt, ahol a gondozási díj teljes hónapra 58.500 forint, de itt is számolni kell még a 900 forintos étkezési díjjal. Debrecenben is több magánintézmény üzemel, van, ahol a havidíj 50.000 forint, és naponta 800 forint az étkezési díj.

Minden magánbölcsődében van azonban lehetőség arra is, hogy csak néhány napot, vagy minden nap fél napot töltsön a gyerek az intézményben. Ha a szülők ebéd után haza tudják vinni a gyereket, van, ahol 55, máshol 85 ezer, megint máshol 100 ezer, de találtunk olyan helyet is, ahol fél napra 110.700 forint a gondozási díj, és utóbbi intézményben még ehhez jön az étkezési díj. Ha az anyuka vagy az apuka csak részmunkaidőben tér vissza dolgozni, megoldást jelenthet a 3, illetve 4 napos bölcsődei ellátás is, de ez sem olcsó. 3 napot már 45 ezer forintból megúszhatunk, de van, ahol ezért is 81.600 forintot kell fizetni. A gondozási díjat egyébként általában hó elején, előre fizeti a szülő, míg az étkezési díjakat utólag, a havi jelenlét alapján kell kifizetni.

Nem csupán az árak, de a bölcsődei szolgáltatások is nagyon különbözőek

Sószoba egyébként szinte mindenhol van, ahogy angol oktatást is vállal a legtöbb intézmény. A drágább intézményekben természetesen vannak extra szolgáltatások, van, ahol például biztosítanak fejlesztő pedagógusi szűrést és konzultációt, doktornői és védőnői vizsgálatokat, máshol a havidíjban benne van valamilyen sportfoglalkozás, úszás vagy lovaglás például.

Ha késünk, fizethetünk

Az, hogy mettől meddig vannak nyitva a magánintézmények, az árakhoz hasonlóan változatos képet mutat: van, amelyik fél 8-tól délután 5 óráig, máshol reggel 8-tól délután 4 óráig, megint máshol reggel 8-tól délután 5 óráig tartanak nyitva. Persze ez nem azt jelenti, hogy délután 4 vagy 5 órakor utcára teszik a gyereket, de ha a szülő késik, úgynevezett ügyeleti díjat kell fizetnie. Ez az egyik bölcsődében 600 forint fél órára, de van, ahol 700 forintot kérnek, ha a szülők egy órát késnének.

Harc a bölcsődei helyekért

Kíváncsiak voltunk, mennyire nehéz a szülőknek helyet találni a különböző magánbölcsődékben. Hiába kerestünk meg azonban több intézményt, mindössze ketten válaszoltak kérdéseinkre.

Jelenleg 57 gyerek jár hozzánk, két bölcsődés és két óvodás csoportunk van – mondta Varga Tímea, a Csodavilág Gyermekbirodalom Magánóvoda és Magánbölcsőde tulajdonosa és létrehozója. A túljelentkezéssel kapcsolatban megjegyezte, időben lépni kell a szülőknek, de igyekszenek minden jelentkezőnek helyet biztosítani: Ha más nem úgy, hogy egy helyre két gyermeket veszünk fel olyan formában, hogy az egyik gyerek heti 2, a másik heti 3 alkalommal jöhet az intézménybe. – jegyezte meg. A túljelentkezés náluk egyébként inkább tavasszal jellemző, de szeptemberre azért megüresedik néhány hely, hiszen a nagyok elballagnak.

Egy másik intézmény, amelynek munkatársa kérte, névvel ne szerepeljenek a cikkben, annyit árult el, hogy náluk két bölcsődés csoport működik, mindkettőbe 7 gyerek jár. Azt írták, van náluk is túljelentkezés, de arra a kérdésre, hogy mégis mennyi a várakozási idő, úgy válaszoltak, ez nem határozható meg.

Munkahelyi bölcsődékkel bővül a paletta

Segíthet a munkáltató is

Egyre terjed a gyakorlat, hogy a munkáltató a cafeteria rendszerének kínálatában szerepelteti az óvodai, bölcsődei költségek térítésének lehetőségét – mondta megkeresésünkre Fata László, cafeteriaszakértő, aki hozzátette, a munkáltató a nevére szóló számla alapján térítheti az óvodai, bölcsődei szolgáltatás és ellátás díját. Vagyis, ha a gondozói díj 100 ezer forint havonta, akár ez az összeg is téríthető adómentes juttatásként. Érdemes tehát utánajárni, van-e ilyesmire lehetőség a munkahelyünkön, hiszen néhány tízezer forintos juttatás is sokat segíthet a családoknak.

forrás: Veres Dóra – penzcentrum.hu

Erről a témáról még a Bölcsőde rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkVárandós Új-Zéland miniszterelnöknője
Következő cikkTej nélkül anyatej sem lesz?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .