Panaszok a fogamzásgátló abbahagyása után

fogamzásgátló

A nők igen nagy százaléka fogamzásgátló tabletták szedésével védekezik a nem kívánt terhesség ellen. Azonban mihelyst abbahagyják a gyógyszer szedését, nem várt tüneteket tapasztalhatnak. Hogy melyek a leggyakoribb panaszok ekkor, és hogy mik állhatnak ezek hátterében, arról dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.

Vérzészavar

A legtöbb nő a fogamzásgátló tabletta letétele után vérzészavarral küzd. Általában a menstruáció kimaradását, vagy meglepően hosszú ciklust tapasztalnak ekkor, ami anovulációra utalhat. A vérzészavar oka, hogy bár a mai készítmények igen kis hormonmennyiséget tartalmaznak, ám a szervezetnek egy kis időbe telhet visszaállnia a normál működésbe. Szerencsére a probléma csak 1-2 ciklus erejéig szokott tartani, utána a panasz rendszerint megszűnik (max. fél éven belül). Ha mégsem, akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, ugyanis a fogamzásgátlók olyan betegségeket nyomhatnak el, mint pl. a PCOS, és sokan csak a készítmény letétele után szembesülnek az állapot meglétével.

A fogamzásgátló gyakran elrejti a PCOS-t

Hajhullás, zsíros, pattanásos bőr

Sok, pubertáskorban lévő lánynak írnak fel bőrproblémáira fogamzásgátló tablettát, ami eltűnteti a zavaró pattanásokat. Ennek oka, hogy a benne található hormonoknak köszönhetően csökkenti a bőr zsírosságát, ami hozzájárul az aknék kialakulásához. Azonban, ha valaki hosszú idő után abbahagyja a tabletta szedését, akkor ismét előjöhetnek a pattanások, és akár fél évbe telhet, míg a bőr állapota ismét helyreáll. Érdemes tudni, hogy a túl sok tesztoszteron és a már említett PCOS szintén okozhat bőrproblémákat, így célszerű panasz esetén ezek irányba is vizsgálatokat végezni!

Mennyi idő alatt ürül ki a fogamzásgátló a szervezetből?

Fogyás

Bizonyára sokak számára igen kedvező mellékhatással is lehet számolni a fogamzásgátló letétele után – ez pedig a fogyás. Viszont ez rendszerint nem a zsír leadása, hanem csupán az ödéma megszűnése (néhány tabletta ödémát generálhat). Ez azonban jó lökést adhat arra, hogy az illető az esetleges súlyfeleslegétől is megszabaduljon – mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Érzékeny mellek

Amikor valaki fogamzásgátlót szed, úgy nem megy végbe normál peteérés, így nincs sem ovulációs fájdalom, sem pedig PMS (premenstruációs szindróma). Ebből következik, hogy az abbahagyása után ezek bizony visszatérhetnek, főleg a mellek érzékenysége – jellemzően tüszőrepedés és menzesz előtt. A mell mirigyes szerkezete ugyanis reagál a végbemenő hormonváltozásra. Az ösztrogén ugyanis a mirigyek megnagyobbodását, míg a progeszteron a zsírszövet ödémáját eredményezi.

Mit tegyek, ha rendszertelen a ciklusom a fogamzásgátló letétele után?

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Erről a témáról még a Családtervezés rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .