Sport pocakkal: melyiket válasszam?

sport terhesen

Lehet-e, kell-e, szabad-e sportolni a terhesség alatt? Minden attól függ! Egy biztos: kismamaként a sporttal egyetlen célod legyen: hogy jobban érezd Magad utána! Mert ha a mama jól érzi magát a bőrében, azt a baba – sőt, a papa is – megérzi!

Ha nem esik jól a mozgás – persze, nem úgy, hogy ki sem próbálod, csak rávágod, hogy márpedig Neked nem esik jól – akkor ne erőltesd! Ez is változhat terhességről terhességre, sőt, egyazon terhességen belül is! Az 1. kismamaságom sportos volt (egészen a 7. hónap végéig tornáztam), a másodiknál a hátam közepére sem kívántam a mozgást!

hirdetés

Egy fontos: ne azért mozogj, mert XY azt modta a TV-ben, vagy azért, mert elvárják tőled! Egyetlen célod a saját jól-léted legyen! Azt azért tudd, hogy egy sportos várandósság után nagyobb az esélyed a mihamarabbi „visszarendeződésre” is!

OK, de mégis mit sportolj?

Néhány általános szabály:

  • Ha a teherbe esésed előtt nem Te voltál az a kimondott sportlady – magyarán soha nem sportoltál – NE most akard ezt bepótolni!!! A mozgás nagyon egészséges, de nem a babavárás az ideális időszak egy új sportág elsajátítására.
  • Ha Te mégis eltökélted Magad, hogy nem hagyod kicsúszni a kontrollt a kezedből, menj el szakember (pl. gyógytornász) irányította kismama tornára. Ez nem kíván nagy extrákat Tőled, ám hatása javítja a keringésed és a tartásod. A légzéstechnikák és az intimtorna szintén segítségedre lesznek a szülés során …
  • Ha tudatos vagy, aki előre tervezi a babát, akkor teherbeesés előtt 1 évvel állj rá a mozgásra, és azt tartsd fönt babavárás közben is – különösen, ha netán cukorbeteg vagy, vagy van rá hajlamod…
  • Ha sportos vagy, akkor sem ez a legjobb alkalom, hogy felkészülj a Budapest maratonra. A pocaktorna soha ne a teljesítményről szóljon. Bár egy norvég futónő simán lefutotta a 42 km-es maratont 4 hónapos terhesen, mert fogalma sem volt róla, hogy babát vár. Egészséges kisfiút szült – de azért ez elég extrém, inkább ne próbáld ki!

Nézzük, mely sportágakat űzheted biztonsággal!

  • Az úszás remek, hisz kíméli az ízületeid, a víz nyomásának köszönhetően pedig megindul a folyadékáramlás a kötőszövetektől az erekbe, így csökken az ödéma-képződés rizikója.
  • A szobakerékpározás, kényelmes, „nyugdíjas” tempóban szintén igen barátságos.
  • Sok és nagy séták – jobb nem is kell az ideális keringéshez.
  • És persze Pilates (az egyik leg ízület – és gerinckímélőbb szárazföldi mozgás!), de csak akkor, ha már előtte is végezted! Ne akkor akard elsajátítani a hasizmok fokozott és kontrollált működtetésével járó erőközpontozást, amikor már más is „lakik” a hasadban…

Hallgass tested visszajelzéseire, az edzést kisebb-nagyobb megszakításokkal végezd – ez most az az alkalom, amikor nyugodtan belepihenhetsz…

Mi az, amit felejts el?

  • Kerüld a túlzott terheléssel, megerőltetéssel járó sportágakat. Aerob terhelésed felső határa az életkorod szerinti max. pulzusod 70%-ánál ne legyen magasabb!!!
  • Eszedbe ne jusson vad vízi evezni, küzdősportban, vagy labdajátékban részt venni!
  • Kerülj mindenféle rázkódással, ütődéssel járó sportot (igen, az aerobic és a step is ilyen, de még a futás is), és a hasprés jellegű mozdulatokat!
  • A 6. hónaptól kezdődően ne ejtőzz túl sokat hanyattfekvésben, mert ilyenkor a méh és a magzat súlya összenyomja az alsó testből a vért a szívbe visszaszállítani hivatott vena cava-t (a nagyvérkör fő gyűjtőerét), ami hirtelen vérnyomás eséshez vezethet az anyánál, a babánál pedig a lepény keringésének romlását okozhatja!

Még egy dologra hadd hívjam fel a figyelmed! Ez az egész, amiről fentiekben írtam, akkor vonatkozik rád, ha várandósságod teljesen panaszmentes!!! Bármely probléma esetén – pl. méhnyak elégtelenség, veszélyeztetett terhesség, szívbetegség, fájdalom, vérzés stb. – csakis orvosoddal egyeztetve és szakember felügyelete alatt végezhetsz bármit! Eszedbe ne jusson „partizánkodni”!

Jövő héten megtudhatod, hogy mire kell figyelned, ha a Pilates mellett döntesz, és bemutatok néhány várandósság alatt is végezhető Pilates-gyakorlatot.

Sport pocakkal: terhességi tünetek

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkNem minden dadogás, ami annak tűnik!
Következő cikkGyerektorta kezdő háziasszony módra

9 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Szeretném megkérdezni, hogy 1 cm-re nyitott belső méhszájjal (a 30. hétben) hogyan lehet izmot erősíteni? Szigorú ágynyugalmat rendeltek el, csak pisilni kelhetek fel, de 10 hét fekvéstől le fogok gyengülni…

    • Kedves Dóri,

      Miért szeretnél izmot erősíteni nyitott méhszájjal? Ha az orvos ágynyugalmat írt elő, annak oka van – tartsd be, kérlek!

      Igen, megértem, hogy aggódsz: a 10 hét fekvés valóban soknak tűnik, de ha megszülted az egészséges kisbabád, ne félj, hamar visszanyered az izomerőd!

      Amit javasolni tudok, apró mozdulatok nyújtózások, amelyekkel az ízületeid tudod átmozgatni pl. oldalt fekvő testhelyzetben. Pl.oldalfekvés, a felül lévő karoddal körzések előre-hátra, nyújtózások előre-hátra …

      De ne végezz semmi megerőltetőt, mert nyitott méhszáj esetén az akár beindíthatja a szülést …

      Mindig az legyen a fejedben: a babának annál jobb, minél tovább bent van és tud fejlődni még belül, ahol a helye van ennyi idősen (30 hetesen). Amint kint van és letelt a 6 hét regenerálódási időszak, elkezdheted erősíteni az izmaid :)!

      Kívánok Neked kitartást, sok erőt a helyzet elfogadásához; zökkenőmentes, szép szülést és sok boldogságot az előtted álló izgalmas időszakhoz :)!

      Szeretettel: Ági

      • Köszönöm a válaszod!
        Tényleg attól tartok, hogy mire eljön az ideje a szülésnek, a sok fekvésben annyira legyengülök, hogy az ajtóig se fogok tudni menni, nemhogy vajúdni… császárt meg emiatt nem szeretnék!

  2. Szia.Köszönöm válaszod.Igen most már itt az ideje,hogy menjek és vegyek vitamint!Amúgy a Femibion azért különbözik a többitől mert,sokkal jobban hasznosítható , azon nők esetében is , akiknek a szervezete a folsavat nem tudja biológiailag aktív formájú foláttá alakítani és optimálisan hasznosítani. Másik nagy előnye a DHA (Dokozahexansav) tartalom, ami nélkülözhetetlen a magzat és az újszülött agyállományának növekedéséhez és fejlődéséhez.www.Femibion.hu

  3. Sziasztok.Engem a terhesvitaminok foglalkoztatnak.12.hétben vagyunk és az orvosom figyelmeztetett,hogy ideje a terhesvitamin szedésének!Ö sokat felsorol,de kiemelten a Femibiont ajánlotta a folsav miatt.Van valakinek tapasztalata erről a termékről itt?Szedtek vagy szedtetek ilyet?És tényleg olyan jó mint mondják?
    Üdv

    • Jesszusom, Orsika, még nem szedted??? Irány a gyógyszertár!
      A barátnőimmel épp tegnap ültünk össze és kielemeztünk néhány vitamint. Nem tisztem minősíteni az orvost, de az ÖSSZES terhesvitaminban van folsav!!! Nem értettél félre valamit? Sőt, igazából pont a folsav az a bizonyos „magzatvédő vitamin”, amit anno a Czeizel kezdett szedetni a kismamáival. A velőcsőzáródási rendellenesség („nyitott gerinc”) kialakulását előzi meg, és a baba „szerkezete” már nagyon korán felépül! Amúgy nem tudom, miért nyomják annyira újabban a Femibiont – ahogy láttam, a Gravidában és az Elevitben több dolog van. Azt is hallottam, hogy azért ajánlották a Femibiont, merthogy van benne jód – na, a Gravidában is van.

      Mi azért „túrtuk fel” tegnap a netet, hogy rájöjjünk, hogy a terhesvitaminokban lévő folsav nem túl kevés-e. Merthogy a gyógyszertárban kapható folsav 3 mg-os, míg a vitaminokban általában 0,8 mg van. Na, meg lehet nyugodni: amennyiben a családban nem volt még nyitott gerinc, akkor elég a 0,8! A túl sok folsav sem okoz tragédiát, de csökkenti valamelyik B-vitamin hatását = nem jó túlzásokba esni. De muszáj folsavat szedni!!! A terhesvitaminok meg tkp azért jók, mert a béb kiszippant az anyai szervezetből mindent, amire szüksége van, és a normál emberi működéshez is kellenek nyomelemek meg vitaminok, így a te normál szükségleted plusz az ő szükséglete együttesen több, mint amennyit táplálékkal általában magához vesz manapság az ember.

  4. Sziasztok!
    A héten kérdeztem erről az orvosomat. Abszolút megnyugtatott, hogy a méhszáj nagyon jól „meg van csinálva”, és ha zárt, nyugodtan uszodázzak csak. Ha esetleg ne adj’ Isten elkapnék valami gombás stb fertőzést, az sem baj, mert ki lehet kezelni olyan szerekkel, amelyek egyáltalán nem károsítják a babát. Úgyhogy én hétfőn megyek is úszni 🙂
    Puszi: Manguszta

  5. Kedves Györgyi,

    Zárt méhszáj mellett az úszás az egyik legegészségesebb sport a kismamák számára. Ha egyébként nem vagy érzékeny az uszodában összeszedhető fertőzésekre, akkor várandósan is nyugodtan folytathatod az úszást – a rizikó nem jelentős.

    Jó babavárást!

Comments are closed.