Egy barátom öngyilkosságról beszél – mit tegyek?

Egy barátom öngyilkosságról beszél - mit tegyek?

Az öngyilkosság, mint beszédtéma nagyon sok helyen tabunak számít, pedig úgy gondolom, hogy kellene beszélni róla. Minden emberi élet értékes és mindenki megérdemli, hogy támogatva legyen. Elérhetőek bizonyos támogató telefonszámok, melyeket hívni lehet ilyen végleges gondolat fontolgatása mellett, mint az öngyilkosság. Na de mik lehetnek utaló jelek erre?

Minden ember szomorú, depresszív vagy feszült néha. Különösen az iskolaidő, a hétköznapi nyomás és a kapcsolatokon belüli problémák képesek negatív irányba terelni az ember gondolatait. Ez valamilyen szinten normális és néha igenis szükséges, hogy az ember tapasztalja a mérleg másik oldalát, ahol igenis van rosszkedv. Hiszen ezek emberi érzelmek, a feldolgozásukhoz el kell fogadjuk őket.

Ámde vannak olyan emberek, akiknek olyan mennyiségű és gyakoriságú depresszió, rossz hangulat és stressz kerül az életébe, hogy úgy érzik nem tudnak megbirkózni vele egyedül. Azt érzékelhetik, hogy magukra maradtak a nagyvilágban, nem akar és nem tud segíteni rajtuk senki.

Nagyon sok esetben hallhat az ember olyat a környezetében, hogy valaki azzal fenyegetőzik vagy olyan mondatokat ejt el, hogy öngyilkos akar lenni. Ezt sem szabad komolytalanul kezelni véletlenül sem, mert habár azt mondják sokan, hogy aki beszél róla nem teszi meg, ez még nem zárja ki, hogy végül MEGPRÓBÁLJA vagy MEG IS TEGYE. Viszont az esetek nagyobb többségében (hála az égnek) igaz ez a gondolatmenet és ezen egyének végül nem ártanak maguknak, pusztán figyelemfelkeltés szempontjából mondják, hogy valaki észlelje a környezetükben mennyire nincsenek rendben lelkileg. Azt viszont elfeledni nem szabad, hogy már csak azoknak is szakember segítségére vagy család támogatására lehet szüksége, akik megemlítik ezt.

A fájdalom nem mindig látható fizikailag!

Lány, Mosolygós, Nő, Fiatal, Vonzó, Portré, Boldogság
pixabay

Azok az egyének, akik végül ténylegesen ilyen szomorú és tragikus cselekedetet hajtanak végre, jó eséllyel nem fognak erről szólni senkinek. Ez valami olyasmi, hogy attól, mert valaki mosolyog még nem biztos, hogy boldog. Nem egy, nem kettő példát láthattunk akár a bulvár hírek során, ahol külső szemmel nézve boldog emberek döntöttek végül öngyilkosság mellett. A fájdalom nem mindig látható. A depresszió nem mindig mutatkozik meg a külsőn. Akkor mégis milyen jeleket érdemes figyelni egy adott emberen? Mik azok a szemmel is látható, érzékelhető „tünetek”, amik utalhatnak rá, hogy az illető segítségre szorul?

  • az egyén az öngyilkosságról, halálról beszél, gyakran foglalkoztatja a gondolat
  • az online keresési találatai között öngyilkos módszerek vannak
  • eszközöket vásárol, amivel véghezviheti az öngyilkosságot
  • arról beszél, hogy nem látja értelmét az életnek és teljesen reménytelen, nem lát okot élni
  • önpusztító életmódba kezd: túl sok alkohol, dohányzás, túl gyors vezetés, drogok használata
  • vagdossa magát
  • meglátogat barátokat, rokonokat és búcsúzkodik tőlük
  • elajándékozza a vagyonát

Mit tehetsz ilyenkor?

Kérdezz!

Nő, Szomorú, Depresszió, Fejfájás, Fáj, Emberek
pixabay

Ha van olyan barátod vagy ismerősöd, aki az öngyilkosságról beszél, vagy egyéb figyelemfelkeltő jelek bizonyítják, hogy fontolgat ilyesmit, ne várd meg, hogy vajon idővel jobban érzi-e magát önerőből. Kérdezz rá! Kérdezd meg tőle közvetlenül, hogy vannak-e öngyilkosságról szóló gondolatai. Ha van elég mentális erőd, hogy kommunikálj a barátoddal erről a témáról, megmentheted vele az életét.

Néhány ember (itt nem csak gyerekekről, tizenévesekről vagy felnőttekről beszélek) vonakodik megkérdezni, hogy valaki öngyilkosságra gondolt-e vagy bántalmazza-e magát. Fél attól, hogy ha addig nem is gondolt erre az egyén, de a kérdése majd elülteti az öngyilkosság gondolatát az elméjébe. Ám kutatásokkal bizonyították, hogy ez a gondolatmenet nem igaz. Ha aggódsz valakiért, nyugodtan kérdezz rá.

Nehéz lehet egy ilyen kérdést az való igaz. Az viszont segíthet, ha előtte tudatod, hogy miért kérdezed. Például: „Észrevettem, hogy sokat beszéltél a halálról. Jutott már eszedbe, hogy megpróbáld megölni magad?” Fontos, hogy legyél felkészült a válaszra és amennyiben igenlő válasz érkezik tudd, hogy kinek tudsz szólni erről, legyen az szülő vagy tanár.

Beszélj!

Ha a barátod azt is kéri, hogy tartsd titokban ezeket a dolgokat, tudasd vele, hogy törődsz vele és vezesd rá arra, hogy nagyon lényeges lenne elmondania ezt egy felnőttnek, akiben bíztok. Amennyiben nem hajlik erre, a biztonsága érdekében áruld el te magad egy megbízható embernek, aki majd jobban tudja mi a teendő. Lehet, hogy árulásnak fogod érezni, de ez nem árulás, hanem támogatás.

Amennyiben pedig lelki segélyvonalakat szeretnétek, a KÉK-VONAL hasznos lehet, illetve ezen az oldalon (ide kattintva) is találhattok mentális segítséget egy telefonhívásnyira. SOHA ne félj segítséget kérni!

"Az öngyilkosság
nem vet véget a fájdalomnak,
csupán a megtört túlélőkre
hárítja azt." 
Albert Y. Hsu

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkÍgy etesd a babádat! – Egytől két éves korig
Következő cikkAnyukáktól anyukáknak – cumisüvegre való áttérés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .