Székrekedés csecsemő és kisgyermekkorban

Székrekedés csecsemő és kisgyermekkorban

Székrekedésről akkor beszélünk, ha kemény a széklet és fájdalmas a székletürítés, függetlenül a széklet gyakoriságától. Csecsemők esetében nagyon változó a székletürítés gyakorisága. Vannak babák, akik naponta többször is kakilnak, míg mások csak 2-3, vagy esetleg éppen 10 naponta.

Ez addig nem tekinthető kórosnak, amíg a székletürítés gond nélkül történik.

A székrekedés tünetei lehetnek:

  • újszülött esetében (0-6 hetes kor) napi egynél kevesebb széklet, és a székletürítés nehéz, erőlködéssel jár,
  • száraz kemény széklet, amelyet nehezen ürít a baba,
  • kemény, kavicsszerű széklet, a baba a bélmozgások idején erőlködik, hasához húzza a lábát, nyögdécsel, és kivörösödik az arca,
  • a széklet felszínén kevés friss vér észlelhető (mivel az erőlködéstől kis sérülések keletkeznek a végbélben),
  • hasi fájdalmak és ritka, kemény széklet.

Krónikus székrekedésre jellemző még a rossz közérzet, étvágytalanság, és a súlygyarapodás lassulása vagy hiánya. Krónikus székrekedéssel feltétlenül orvoshoz kell fordulni! A kivizsgálást a sebészeti ambulancián kell kezdeni, itt nem csak egy lehetséges alapbetegség meglétét vizsgálják ki, hanem a belek aktuális állapotát is. A széklet felhalmozódása és pangása a vastagbélben ugyanis a bélfal elvékonyodását okozhatja, amelyen keresztül így könnyen átjuthatnak a bélbaktériumok toxinjai, ami súlyos fertőzést okozhat.

A székrekedés okai

Ahogyan béltartalom a belekben előrehalad, a szervezet vizet és ásványi anyagokat vesz fel belőle. Normál állagú széklet kialakulásához elegendő víznek kell maradnia a székletben. Ehhez fontos, hogy legyenek a béltartalomban vízmegkötő anyagok (pl. rostok). Valamint az is, hogy a béltartalom előrehaladását a belek ritmikus összehúzódása és elernyedése segítse, mivel ha lassú az előrehaladás, több idő jut a víz visszaszívására.

A székrekedés, a fájdalmas székletürítés ördögi kört indíthat el: a gyermek visszatartja a székletét a fájdalom miatt, amely így még keményebb lesz, és ürítése még több fájdalommal jár, különösen ha berepedések is keletkeznek a végbél környékén.

A székrekedést kiválthatja:

  • váltás az anyatejes táplálásról tápszerre,
  • egyes új ételek bevezetése, de a hozzátáplálás megkezdése önmagában is okozhat székrekedést néhány hétig, amíg a bélrendszer hozzászokik az új feladatokhoz,

Hozzátáplálás, de mikor is kezdjem?

  • alacsony folyadék és/vagy rostfogyasztás
  • pszichológiai okok, érzelmi stressz, lehangoltság – ezek az állapotok a bélműködést is befolyásolják, gondoljunk csak a lámpaláz okozta hasmenésre vagy székrekedésre,
  • túl korán kezdődött a szobatisztaságra szoktatás.

5 kérdés a szobatisztaságra szoktatásról

A székrekedés kezelése

A legtöbb esetben a székrekedés az étrend megváltoztatásával orvosolható. Ehhez egyaránt fontos a megfelelő mennyiségű folyadék és a megfelelő rostbevitel. A rostok a székletben vizet tartanak vissza, így biztosítják, hogy ne száradjon ki. A megnövelt folyadékbevitel pedig fedezi a szervezet egyéb folyadékszükségleteit, így nem a székletből kell vissza szívnia.

Ha gyermekünknél székrekedés alakul ki, igyekezzünk több folyadékot itatni vele, elsősorban vizet, és kevés rostos levet. A rostos leveket frissen készítsük (mivel a készen kaphatók sok hozzáadott cukrot tartalmazna), és ¼ rostos lé : ¾ víz arányban hígítsuk. Ha még pépes ételeket kap, akkor készítsük azokat minél hígabbra.

A rostbevitel növelésére adjunk rostban gazdag ételeket, azaz gyümölcsöket, zöldségeket, reggeli pelyhet, müzlit, és teljes kiőrlésű liszttel készült kenyeret, péksüteményt. Ahol lehet, a gyümölcsöt a héjával együtt adjuk, mivel az több vitamint és rostot tartalmaz, mint a gyümölcs húsa.

Mit egyen és mit igyon a csecsemő?

Az őszibarack, a meggy, a sütőtök kifejezett székletlazító hatású, ezért érdemes ezeket az étrendbe minél hamarabb bevezetni. Később meg lehet próbálkozni a körtével, sárgabarackkal és szilvával is, melyek szintén hajtanak.

Ha székrekedésre hajlamos gyermekünk, akkor minden nap kapjon a gyümölcs mellett főzeléket is. A főzelékekbe tehetünk egy kevés olívaolajat, ez is lágyítja a székletet.

Vannak ételek, melyek súlyosbítják a székrekedést. Ilyen a fehér rizs, a banán, a tej, az almaszósz és a sárgarépa. Ezeknek az ételeknek a mennyiségét korlátozzuk, vagy teljesen hagyjuk el őket az étrendből. Ugyanez vonatkozik bármely más olyan ételre, amelyre gyanakszunk, hogy székrekedést okozhatott gyermekünknél.

Ha a székrekedést a tápszerre való áttérés okozhatta, akkor próbáljunk ki többféle tápszert is, hátha találunk olyat, amelyet könnyebben emészt meg a kicsi. Adjunk inkább többször kevesebbet a babának, mivel a kisebb adagok kevésbé megterhelőek emésztőrendszere számára.

Nagyobb gyermekeknél a torna, vagy más rendszeres mozgás is segíthet, mivel a mozgás a bélműködést is stimulálja. Kisebbeknél a has rendszeres masszírozása és a tornáztatás lehet jótékony hatású. A hasat körkörös mozdulatokkal, a baba jobb oldalától felfele majd balra lefele haladva simítsuk végig, majd fentről lefele simogassuk. Erőteljesen nyomkodni tilos! A széklet ürítését a lábak hashoz közelítésével, majd nyújtásával ill. felhúzott állapotban való körzésével is segíthetjük.

Ha a diéta nem segít, akkor székletlágyítóra lehet szükség, pl. laktulózt tartalmazó szirupra. A laktulóz a bélben helyileg ható, vízvisszatartó anyag, amely a víz megkötésével lágyítja a székletet. Nem szívódik fel, a szervezettel kölcsönhatásba nem kerül, így huzamosabb ideig is adható. Krónikus székrekedésnél ajánlott a fenntartó adagot alkalmazni, mindaddig, míg nem rendeződik a probléma. Ha a szirup adása mellett már hosszabb ideje van normális széklet, meg lehet próbálni elhagyni 1-2 napra, de ha ezalatt nincs széklet, akkor folytassuk az adagolást.

Végső esetben, ha valamilyen okból előfordul, hogy fájdalmas székletürítés várható, látjuk, hogy gyermekünk erőlködik, szenved, glicerin kúppal segíthetjük a széklet kiürülését. A glicerin helyben, a végbélben lágyít és síkosít, így megkönnyíti a széklet kicsusszanását. A kúpot helyezzük fel, majd szorítsuk össze a baba fenekét pár percig. A kúpot ne alkalmazzuk rendszeresen, mivel hozzászokhat a szervezet, és később sem tud majd segítség nélkül kakilni a baba, de vészhelyzetben jó megoldás a fájdalom enyhítésére. Hőmérővel, tollal vagy bármilyen hasonló tárggyal ne akarjuk segíteni a széklet ürülését, mert sérüléseket, repedéseket okozhatunk a végbélen, és itt is fennáll a hozzászokás veszélye.

Amennyiben több napig nincs a gyermeknek széklete, és egyik sem használ a fenti módszerek közül, puffadt a hasa, görcsöl, fájlalja, keressük fel a sebészeti ambulanciát vagy ügyeletet, ahol beöntést kaphat, ill. ahol a korábban említett kivizsgálást megkezdhetik, amennyiben szükséges.

Ha a szobatisztaságra nevelés során alakul ki székrekedés, akkor várjunk még egy ideig a bilire szoktatással, térjünk vissza a pelenkához. Ha pszichés okok állnak a háttérben, akkor az okokat kell elsősorban megszüntetni, feldolgozni, ám a fenti kezelési módok addig is jó szolgálatot tehetnek.

fotó: Photoduet/Freepik

Erről a témáról a Betegségek rovatban olvashatsz többet!

 

hirdetés

197 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Doktorno!

    Vajdasagbol irok. Mi is nagy problemaval kuzdunk. Kislanyom 2 eves mult, es nagyon fel a kakilastol (tobbszor verzett is neki egy kicsit).Mar lassan 5 honapos kora ota szenvedunk-kisebb megszakitasokkal…Etrendjet probalom alakitani, fozeleket nem eszik, de gyumolcsot, muzlit,gabonapelyheket, kompotot napi szinten kap, levesben fott zoldsegfeleket is, es meg mindig szopik, tejet ritkan kap.
    Kb 4 naponta volt szeklete, ha volt. Az eleje kemeny, utana viszont puhasabb allagu volt.
    Mar tobbszor beontest is kapott, teljesen visszaszoritja akar 12 napig is.

    Lassan 2 hete hogy voltunk szakorvosnal :Laktuloz szirupot naponta 20ml kap, emellett helyi erzestelenitest (vegbelre), folyekony kupot 3-4-et kellett volna de mar lassan ket hete rakom neki. A doktorno azt mondta, ha nem javul, befektet minket komolyabb kivizsgalasra.

    A kerdesem igazabol az lenne, hogy mennyi ideig varhatok, mivel kuppal kakil, az nelkul viszont semmi- habar 2 naptol tobbet nem vartam( harmadik nap mar adtam kupot). 13 nap alatt 8 kupot hasznaltunk el… Felek,hogy hozzaszokik vagy esetleg maris hozzaszokhatott? Latszolag pillanatnyilag jo a kaki allaga is- relativ laza.

    Nem tudok nagyon kit kerdezni, mivel 100 km-re van a szakorvos…..
    Elore is koszonom a valaszat!

    • Kedves Ildikó!

      A doktornő mit mondott,mikor kell visszamenniük felülvizsgálatra? Mivel írta, hogy ha nem javul, akkor befekteti Önöket – mondott intervallumot is, hogy mennyi időn belül kellene a helyzetnek javulnia?

      üdv, Hajnal

  2. Tisztelt Doktornő!
    Kisfiam 6 hónapos.Kb.1 hónapos kora óta tápszeres.amíg anyatejes volt,minden szopi után kakilt,elég híg volt neki.A kórházban születése után 3.napra besárgult.Amikor hazahoztuk még mindig sárga volt,de a vérértéke már jó volt.Hetente egyszer vittük vissza vérvételre.Mivel nem akart múlni a sárgasága,az érték pedig jó volt,javasolták a tápszerezést,azóta szenvedünk a kakival.Mivel a kórházban besárgult ,és nem akart múlni neki.Eleinte Bebát kapott,de most 1 hónapja áttértem a Milupa tápszerre.Hozzátáplálást 4,5 hónapos korában kezdtem el.Azóta ezeket eszi tápszer mellett:őszibarack-,szilva-,sárgabarack desszert,tejpépből eleinte tejmenteset kapott most sárgabarack ízűt naponta 1*,valamint őszibarack pulykahússal,sütőtökpüré,sütőtökpűré csirkehússal,vegyes zöldség egy kis sütőtökkel.Valamint ezek variációit.Mind üveges.Most hogy betöltötte a 6 hónapot,kóstóltatom vele a húsleves levét egy kis sárgarépával(turmixolt).Nagyon keveset iszik,már próbáltam azt is ,hogy kispohárból itatom.A gond az,hogy annyira kemény a kakija,hogy nagyon sír amikor kakilnia kell.Olyan,mintha kisebb lenne a végbélnyílása,mint a kaki nagysága.Adom neki a laveloc szirupot is,de nem nagyon segít,néha egy icipicit lágyabb,de akkor is szenved.Volt amikor a kaki végén egy kis vérpöttyöt is észrevettem már.A kérdésem az,hogy mitől lehet ez,miért szenved ennyire?Köszönöm válaszát!

    • Kedves Ottilia!

      Konzultálniuk kellene a gyermek orvosával, és át kellene gondolni első körben a tápszer váltást. A vérpötty lehetett az erőlködéstől is, de lehet tejallergia jele is,akkor pedig hipoallergén tápszert kellene kapnia.
      Gasztroenterologiai kivizsgálás is szóba jöhet az allergia kizárására.

      üdv, Hajnal

  3. Kedves Doktornő!
    Az én kisfiam 3 éves és lassan egy hete nem kakilt.Mi lehet az ok?Nagy gond ez?Egyébként semmi különöset nem vette észre rajta,eszik-iszik rendesen,kedve jó stb.
    Előre is köszönöm válaszát.

    • Kedves Krisztina!

      Sajnos interneten keresztül nem tudok arra a kérdésre válaszolni, hogy mi lehet ennek az oka. Érdemes lenne neki hajtó ételeket adni, pl.szilvát,paradicsomot, mert egy hét széklet nélkül elég hosszú idő, és félő, hogy nagyon nehezen tudja majd kinyomni. Ha a hajtó étel kevésnek bizonyul, hashajtót és/vagy glicerin kúpot is meg lehet majd próbálni. Sajnos ha még napokig fennáll ez az állapot,lehet, hogy csak beöntéssel lehet majd kivarázsolni a kakit.

      üdv, Hajnal

  4. „Nagyon szépen köszönöm!Most kezdett kicsit nyügösebb lenni a megszokottnál!Tudok neki valahogy segíteni?Vagy most párnapig mig újra normalizálodik a helyzett csak anyatejet adok neki?
    Köszönöm a kedvességét!”

    Kedves Diána!

    Jó ötlet néhány napig csak anyatejet adni neki. Ha nyűgös,és nagyon nem jön ki a kaki, glicerinkúpot lehet neki adni. Az csak síkosabbá teszi a székletet, és segít, hogy könnyebben ki tudjon csúszni.

    üdv, Hajnal

  5. Kedves Doktornő!

    A kislányom,kedden lesz fél éves!Körübelül 2hete kap ebédre negyed-fél üveg hipp bébi ételt!Reggel anyatej,ebédre hipp és anyatej,délután egy kevés anyatej és vacsorára anyatej!Nagyon jó kis baba,születéseóta 2 naponata volt székelete!De múlthéten pénteken,ezen a héten hétfőn,és azóta semmi!Aggódom,sírni nem sír jó kedvű,tornásztatom a lábát,simogatom a pocoját,ingereltem hómérövel de semmi!Mit tudok tenni?mi lehet a probléma?És ez normális,hogy már 4.napja semmi széklet?
    Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelettel: Zentai Diána

    • Kedves Diána!

      Ameddig őt nem zavarja, jókedvű,nem fájlalja a hasát,addig nincs nagy gond. A hőmérővel való ingerlést nagyon nem javaslom, mert tönkreteszi egy idő után a végbél természetes reflexeit. Meg lehetne próbálni kevesebb szilárd ételt adni neki,csak 1-2 kiskanállal, mert ebben az életkorban még nem az a cél, hogy azzal lakjon jól, hanem az,hogy ismerkedjen az ízekkel.Lehet, hogy még egyszerűen túl sok az emésztőrendszerének a szilárd étel.

      Az sem mindegy, milyen bébiételt kap. Milyen zöldségek-gyümölcsök vannak benne?

      üdv, Hajnal

      • Kedves Doktornő!
        Válaszát köszönöm szépen!Hipp baby ételböl figyelem,hogy csak biót kapjon(bár nem tudom mennyire bió a bió)Váltogatom,de többnyire krumpli,répa,marhahús,csirke hús,lazac!a gyümölcsökböl alma,banán,barack(sárga és őszi),körte!Az eper tényleg okozhat allergiát?Mert a nagymama vett milupának az epres joghurtját(délutáni uzsonna),de ezt nem merem adni neki!
        Köszönöm:Diána

        • Kedves Diána!

          Ez túlságosan sokféle étel, mikor kezdték a hozzátáplálást? Ha két hete, akkor a harmadik fajta bevezetett ételnél kellene még csak tartaniuk maximum, amiből pár kiskanállal kaphatna a baba ebédre.

          Húst semmiképpen sem kaphatna még, főleg nem marhahúst. A fehér (szárnyas húsok) bevezetése sem ajánlott rögtön az elején.

          Kérem, hogy olvassa át ezt a cikket arról, hogy milyen sorrendben és ütemben javasolt bevezetni az ételeket:
          https://babafalva.hu/hozzataplalas-menete-a-dietetikus-tanacsai

          Itt is talál még pár gyakorlatias cikket az oldal alján:
          https://babafalva.hu/rovat/babak/hozzataplalas/page/3/

          Ezeken felül pedig itt a fenti cikkben megtalálja, hogy mely ételek fognak (pl. répa, banán, rizs).

          Véleményem szerint nagyon megterhelte a baba emésztőrendszerét ez a sokféle étel, sajnos nagyon megtévesztő,amit a bébiételeken írnak, hogy hány hónapos kortól adhatók,mert az nem azt jelenti, hogy mindenféle „bevezetés” nélkül adhatjuk a babának, de ez nem derül ki a címkékről.

          Azt javaslom, hogy kezdjék elölről a dolgot: néhány napig kapjon pár kanál reszelt almát (nem baj, ha nem bio), majd lehet egy kis főtt krumplit adni stb., és így lépésről lépésre építsék fel újra.

          Epret és más aprómagvas gyümölcsöket másfél éves koráig nem kaphat a baba, mert allergizálnak, joghurtot pedig 8-9 hónapos korig nem ehet.

          Itt talál táblázatot arról, hogy melyik ételt mikortóllehet bevezetni:
          https://babafalva.hu/download/Hozzataplalas.pdf

          Ne ijedjenek meg, semmi visszafordíthatatlan nem történt, ha kicsit tehermentesítik a fentiek szerint a baba emésztőrendszerét, a székrekedés is meg fog oldódni.

          Sok sikert kívánok.

          üdv, Hajnal

          • Kedves Doktornő!

            Nagyon szépen köszönöm!Most kezdett kicsit nyügösebb lenni a megszokottnál!Tudok neki valahogy segíteni?Vagy most párnapig mig újra normalizálodik a helyzett csak anyatejet adok neki?
            Köszönöm a kedvességét!
            Üdvözlettel Diána

  6. Tisztelt Hajnal!

    A kislányom 2 hetes múlt, és tápszárt illetve anyatejet is kap. A tejem kevés ,így csak azt egyszer tudom adni neki,amit le fejek.Milumil tápszert kapja, amit a kórházban írtak , és a háziorvosa is ezt írta. A hasa fáj, a kakilás meg nem megy neki.Erőlködik,sír, a kicsi feje az erőlködéstől piros lesz. Óvatosan,csak hőmérővel tudtam neki segíteni eddig. Meg a BioGaia Protectis csepet adom neki hasfájás ellen.Igaz a cseppnek ,hasfogó tulajdonsága is van, de írja ,hogy székrekedésre is jó. Hadjam el a cseppet? Vagy a tejemet ne adjam neki? Mecsek teát adok neki pluszba ízesítés nélkül. Mit tehetek,hogy ne szenvedjen a pindur?

    • Kedves Gabriella!

      Első körben a tápszerváltást kell megpróbálni, a háziorvosukkal egyeztetve. Az anyatejtől biztosan nincs székrekedése, sőt, abban sokkal több bioaktív anyag van, mint a cseppekben.:)

      Ha a tápszerváltás nem segít, akkor egy kivizsgálás nem árt majd, de ennyire ne szaladjunk előre.

      üdv, Hajnal

  7. Kedves Doktornő,

    Kislányom márciusban lesz két éves. 3-4 hete székelési problémánk adódott.Eddig naponta volt székletünk,majd eltelt 3 nap és semmi. Természetesen felkerestem a gyermekorvosunkat, szedjük is a Laevolac-laktulózt,de ezt sem tudom mindig megitatni vele, van hogy a tejbe csempészem bele, de sajna nem segít, annak ellenére, hogy emelték az adagját, így már napi 7,5 ml éhgyomorra. Itatok vele még kamilla teát is (szintén a doktornő javaslatára),amit kénytelen vagyok valamilyen gyümölcslével hígítani, hogy egyáltalán igyon belőle, de ez sem segít. Eltelik 2-3 nap is mire nagyon nehezen 1-2 kis meggy nagyságú gombócot sikerül neki kinyomnia. Már nem is meri szerintem. Kakálás előtt totyog, mint egy kis kacsa, meg van görnyedve. Sokszor órákig sír előtte, kéri, hogy segítsek, de hogyan? Még a glicerines kúpot ajánlotta a doktornő, de csak végszükség esetén, viszont nem engedi beadni.
    Tisztában vagyok azzal is mit és hogyan kellene ennie, de sajnos nagyon válogatós is lett, egyre kevesebb folyadékot iszik, gyümölcsöt is kevesebbet fogyaszt, s természetesen azokat az ételeket szereti, amik a tiltó listán vannak.Az utóbbi időben étvágya is alig van, mindig csak tejet kér. Hiába próbálkozom, teszek elé bármit is nem hajlandó megenni.Mi tévő legyek?
    Nem küldik el kivizsgálásra sem, mert még nem telt el elegendő idő ahhoz, hogy indokolt legyen. Én viszont nap, mint nap látom mennyire szenved a kislányom.
    Kérem segítsen.
    Köszönettel: Horváth Márta

    • Kedves Márta!

      Sajnos nem tudok semmi okosat javasolni. Valószínűleg az étkezési szokások megváltozása okozza a gondot, ha kevés folyadékot iszik, kevés rostot eszik és sok tejet iszik a kislány. A túl sok tej sajnos megfoghatja a pociját, 3-5 dl-nél több nem javasolt egy napra.
      Meg lehetne esetleg próbálni más tejterméket adni neki, pl. savanyított terméket (kefír, joghurt, gyümölcsjoghurt), probiotikumos joghurtitalt, tejes-gyümölcsös turmixokat. A maci kávé is hajt (a kakaó viszont fog).
      Gyümölcsjoghurtot lehet házilag is készíteni, leturmixolt gyümölccsel, de megpróbálhatja szilvalekvárral is összekeverni a joghurtot, vagy magában a szilvalekvárt.
      A tiltólistát ételeket pedig le kellene csökkenteni, amennyire lehet. Ennek egy jó módja, ha csak az van otthon, amit ő is ehet – az önmérséklet még évekig nem várható el, de ha nincs otthon, akkor könnyebben elfogadja, hogy valami mást egyen.
      Gyerekeknél ebben a korban változó az étvágy, és gyakori, hogy „rákattannak” egy-egy fajta ételre egy időre, de azért ez el szokott múlni előbb-utóbb.
      üdvözlettel,
      Hajnal

  8. Kedves Doktornő!

    Az én kisfiam 7 hetes,és már kb. 4 hete nagyon nehezen tudunk kakilni. A hasa is nagyon fáj, folyamatosan huzza és megfeszíti magát. Most már 3. napja szenvedünk és semmi nem jön neki, a pocija meg állandóan morog. Anyatejesek vagyunk, és már több féle cseppet is kipróbáltunk, de egyik sem használ. Válaszát köszönöm.
    Üdvözlettel Csilla

    • Kedves Csilla!

      Látatlanban sajnos nem tudok semmit tanácsolni, el kellene vinni a háziorvoshoz a kisfiút, esetleg további kivizsgálás is indokolt lehet, pl. sebészeten, hogy nincs-e szervi ok a háttérben, és/vagy gasztroenterológia.

      Sajnálom, hogy nem tudok konkrétabbat mondani.

      üdvözlettel,
      Hajnal

  9. Tisztelt Doktornő!

    Nálunk több probléma is felmerül,áprilisban lesz 3 éves a kislányom. Igazából a tavaly nyáron kezdőttek a problémák. Jött a nagy meleg, amennyit csak bírtunk ittunk. Viszont megmakacsolta magát és nem volt hajlandó szinte semmilyen gyümölcsöt enni. Azóta bölcsit kezdtünk (ahol nem isznak eleget és nem is eszik szerintem rendesen), szobatisztaság indult meg (már csak éjszakára használunk pelust), nem iszik eleget, nagyon nehezen és roszul eszik, nem tudok semmit beletukmálni, közben pszichésen se meri már szerintem kinyomni. A levolacot nem hajlandó meginni, csak a guttalaxot tudom valamibe belecsempészni, hogy megigya. Volt már olyan, hogy 4 napot vártunk és a férjem (mentős) úgy szedte ki kézzel, nem merek addig várni már. Nem tudom mi tévő legyek, el vagyok keseredve.

    Köszönöm: Linda

  10. Kedves Doktornő!
    Az én babám 7 hetes és 2 hete szenvedünk a kakival. Eddig 2-3 naponta volt széklet de most sajnos egy hete semmi. Kapja az Espumisan cseppet meg a védőnő tanácsára a Laevolac szirupot, de semmi. A szirupot étkezés előtt vagy után kell adni? Mi anyatejesek vagyunk!
    üdvözlettel Andrea!

    • Kedves Andrea!

      Ha a baba csak anyatejet kap, jókedvű, szépen gyarapodik, nem fáj a hasa, nem kemény a széklete, akkor nincs ok az aggodalomra. Mivel az anyatejet a szervezet rendkívül jól tudja hasznosítani, viszonylag kevés salakanyag termelődik, így több nap is eltelhet, mire összegyűlik annyi, hogy kikakilja a baba. Akár 10 nap is.

      üdv, Hajnal

Comments are closed.