Székrekedés csecsemő és kisgyermekkorban

Székrekedés csecsemő és kisgyermekkorban

Székrekedésről akkor beszélünk, ha kemény a széklet és fájdalmas a székletürítés, függetlenül a széklet gyakoriságától. Csecsemők esetében nagyon változó a székletürítés gyakorisága. Vannak babák, akik naponta többször is kakilnak, míg mások csak 2-3, vagy esetleg éppen 10 naponta.

Ez addig nem tekinthető kórosnak, amíg a székletürítés gond nélkül történik.

A székrekedés tünetei lehetnek:

  • újszülött esetében (0-6 hetes kor) napi egynél kevesebb széklet, és a székletürítés nehéz, erőlködéssel jár,
  • száraz kemény széklet, amelyet nehezen ürít a baba,
  • kemény, kavicsszerű széklet, a baba a bélmozgások idején erőlködik, hasához húzza a lábát, nyögdécsel, és kivörösödik az arca,
  • a széklet felszínén kevés friss vér észlelhető (mivel az erőlködéstől kis sérülések keletkeznek a végbélben),
  • hasi fájdalmak és ritka, kemény széklet.

Krónikus székrekedésre jellemző még a rossz közérzet, étvágytalanság, és a súlygyarapodás lassulása vagy hiánya. Krónikus székrekedéssel feltétlenül orvoshoz kell fordulni! A kivizsgálást a sebészeti ambulancián kell kezdeni, itt nem csak egy lehetséges alapbetegség meglétét vizsgálják ki, hanem a belek aktuális állapotát is. A széklet felhalmozódása és pangása a vastagbélben ugyanis a bélfal elvékonyodását okozhatja, amelyen keresztül így könnyen átjuthatnak a bélbaktériumok toxinjai, ami súlyos fertőzést okozhat.

A székrekedés okai

Ahogyan béltartalom a belekben előrehalad, a szervezet vizet és ásványi anyagokat vesz fel belőle. Normál állagú széklet kialakulásához elegendő víznek kell maradnia a székletben. Ehhez fontos, hogy legyenek a béltartalomban vízmegkötő anyagok (pl. rostok). Valamint az is, hogy a béltartalom előrehaladását a belek ritmikus összehúzódása és elernyedése segítse, mivel ha lassú az előrehaladás, több idő jut a víz visszaszívására.

A székrekedés, a fájdalmas székletürítés ördögi kört indíthat el: a gyermek visszatartja a székletét a fájdalom miatt, amely így még keményebb lesz, és ürítése még több fájdalommal jár, különösen ha berepedések is keletkeznek a végbél környékén.

A székrekedést kiválthatja:

  • váltás az anyatejes táplálásról tápszerre,
  • egyes új ételek bevezetése, de a hozzátáplálás megkezdése önmagában is okozhat székrekedést néhány hétig, amíg a bélrendszer hozzászokik az új feladatokhoz,

Hozzátáplálás, de mikor is kezdjem?

  • alacsony folyadék és/vagy rostfogyasztás
  • pszichológiai okok, érzelmi stressz, lehangoltság – ezek az állapotok a bélműködést is befolyásolják, gondoljunk csak a lámpaláz okozta hasmenésre vagy székrekedésre,
  • túl korán kezdődött a szobatisztaságra szoktatás.

5 kérdés a szobatisztaságra szoktatásról

A székrekedés kezelése

A legtöbb esetben a székrekedés az étrend megváltoztatásával orvosolható. Ehhez egyaránt fontos a megfelelő mennyiségű folyadék és a megfelelő rostbevitel. A rostok a székletben vizet tartanak vissza, így biztosítják, hogy ne száradjon ki. A megnövelt folyadékbevitel pedig fedezi a szervezet egyéb folyadékszükségleteit, így nem a székletből kell vissza szívnia.

Ha gyermekünknél székrekedés alakul ki, igyekezzünk több folyadékot itatni vele, elsősorban vizet, és kevés rostos levet. A rostos leveket frissen készítsük (mivel a készen kaphatók sok hozzáadott cukrot tartalmazna), és ¼ rostos lé : ¾ víz arányban hígítsuk. Ha még pépes ételeket kap, akkor készítsük azokat minél hígabbra.

A rostbevitel növelésére adjunk rostban gazdag ételeket, azaz gyümölcsöket, zöldségeket, reggeli pelyhet, müzlit, és teljes kiőrlésű liszttel készült kenyeret, péksüteményt. Ahol lehet, a gyümölcsöt a héjával együtt adjuk, mivel az több vitamint és rostot tartalmaz, mint a gyümölcs húsa.

Mit egyen és mit igyon a csecsemő?

Az őszibarack, a meggy, a sütőtök kifejezett székletlazító hatású, ezért érdemes ezeket az étrendbe minél hamarabb bevezetni. Később meg lehet próbálkozni a körtével, sárgabarackkal és szilvával is, melyek szintén hajtanak.

Ha székrekedésre hajlamos gyermekünk, akkor minden nap kapjon a gyümölcs mellett főzeléket is. A főzelékekbe tehetünk egy kevés olívaolajat, ez is lágyítja a székletet.

Vannak ételek, melyek súlyosbítják a székrekedést. Ilyen a fehér rizs, a banán, a tej, az almaszósz és a sárgarépa. Ezeknek az ételeknek a mennyiségét korlátozzuk, vagy teljesen hagyjuk el őket az étrendből. Ugyanez vonatkozik bármely más olyan ételre, amelyre gyanakszunk, hogy székrekedést okozhatott gyermekünknél.

Ha a székrekedést a tápszerre való áttérés okozhatta, akkor próbáljunk ki többféle tápszert is, hátha találunk olyat, amelyet könnyebben emészt meg a kicsi. Adjunk inkább többször kevesebbet a babának, mivel a kisebb adagok kevésbé megterhelőek emésztőrendszere számára.

Nagyobb gyermekeknél a torna, vagy más rendszeres mozgás is segíthet, mivel a mozgás a bélműködést is stimulálja. Kisebbeknél a has rendszeres masszírozása és a tornáztatás lehet jótékony hatású. A hasat körkörös mozdulatokkal, a baba jobb oldalától felfele majd balra lefele haladva simítsuk végig, majd fentről lefele simogassuk. Erőteljesen nyomkodni tilos! A széklet ürítését a lábak hashoz közelítésével, majd nyújtásával ill. felhúzott állapotban való körzésével is segíthetjük.

Ha a diéta nem segít, akkor székletlágyítóra lehet szükség, pl. laktulózt tartalmazó szirupra. A laktulóz a bélben helyileg ható, vízvisszatartó anyag, amely a víz megkötésével lágyítja a székletet. Nem szívódik fel, a szervezettel kölcsönhatásba nem kerül, így huzamosabb ideig is adható. Krónikus székrekedésnél ajánlott a fenntartó adagot alkalmazni, mindaddig, míg nem rendeződik a probléma. Ha a szirup adása mellett már hosszabb ideje van normális széklet, meg lehet próbálni elhagyni 1-2 napra, de ha ezalatt nincs széklet, akkor folytassuk az adagolást.

Végső esetben, ha valamilyen okból előfordul, hogy fájdalmas székletürítés várható, látjuk, hogy gyermekünk erőlködik, szenved, glicerin kúppal segíthetjük a széklet kiürülését. A glicerin helyben, a végbélben lágyít és síkosít, így megkönnyíti a széklet kicsusszanását. A kúpot helyezzük fel, majd szorítsuk össze a baba fenekét pár percig. A kúpot ne alkalmazzuk rendszeresen, mivel hozzászokhat a szervezet, és később sem tud majd segítség nélkül kakilni a baba, de vészhelyzetben jó megoldás a fájdalom enyhítésére. Hőmérővel, tollal vagy bármilyen hasonló tárggyal ne akarjuk segíteni a széklet ürülését, mert sérüléseket, repedéseket okozhatunk a végbélen, és itt is fennáll a hozzászokás veszélye.

Amennyiben több napig nincs a gyermeknek széklete, és egyik sem használ a fenti módszerek közül, puffadt a hasa, görcsöl, fájlalja, keressük fel a sebészeti ambulanciát vagy ügyeletet, ahol beöntést kaphat, ill. ahol a korábban említett kivizsgálást megkezdhetik, amennyiben szükséges.

Ha a szobatisztaságra nevelés során alakul ki székrekedés, akkor várjunk még egy ideig a bilire szoktatással, térjünk vissza a pelenkához. Ha pszichés okok állnak a háttérben, akkor az okokat kell elsősorban megszüntetni, feldolgozni, ám a fenti kezelési módok addig is jó szolgálatot tehetnek.

fotó: Photoduet/Freepik

Erről a témáról a Betegségek rovatban olvashatsz többet!

 

hirdetés

197 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Tisztelt doktorno!
    Kisfiunk 2 es fel eves. Kb masfel honapja kuzkodunk sulyos szekrekedessel. Ket het utan fordultunk orvoshoz, teljes kivizsgalas, beontesek…hosszabb a leszallo vastagbel resze a atlagosnal, ez is lehet a problema (eddig nem nagyon volt szekrekedese), es bilire szoktatassal is kuzdottunk az elmult idoszakban. A cseppektol, szirupoktol hasgorcsei voltak, igy inkabb az etkezessel probaljuk helyerehozni, egyelore sikertelenul. Teljesen tanacstalanok vagyunk. Sok viz, sok gyumolcs, levesek, fozelekek….minden, ami ilyenkor segithet. Az eredmeny napi 1 szeklet, kokemeny, rendszerint keves es tobb tiz perces sirasos kinlodas. Ovodaba keszulunk…Esetleg tudna tanacsot adni, mivel probalkozhatnank meg?

    • Kedves Erzsébet!

      Milyen cseppet, szirupot próbáltak eddig?

      Glicerin kúppal rálehet segíteni, hogy könnyebben csússzon ki a széklet, persze ez az óvodában nem alkalmazható, de elég ritkáén szoktak kakilni a gyerekek az óvodában – inkább hazaviszik anyának.:)

      Viszont az óvodakezdés körüli izgalmak ronthatnak a helyzeten, egyébként is hajlamosak a gyerekek ilyenkor székrekedésre pl.

      üdv, Hajnal

      • Dulcopic es Duphalac nevu cseppet, ill. szirupot adtam orvos tanacsara (Romaniaban elunk, nem tudom, hogy ezek a szerek nemzetkozileg is ismertek-e). Beontessel szoktunk segiteni a kicsusszanason, ezt is orvos javasolta, „Micro Clisma” nevezetuvel. Bar ez sem termeszetes es nagyon ellenkezik, az atelt fajdalmak miatt. Gyogynovenyekbol osszeallitott Wormex nevezetu fereghajtorol hallottam, hogy szekletlazito hatasa van, de nem mertem elkezdeni, nehogy rosszabb legyen. Onnek mi a velemenye? Koszonom a valaszat!

  2. Kedves Doktornő!

    2 és fél hónapos kisfiam 5 hetes kora óta csak glicerin kúppal tud kakilni. A háziorvos és a védőnő is mindig mondják hogy ne aggódjak ez normális. Ennek ellenére engem nagyon aggaszt a dolog. Ön szerint is ez így jól van? Lehet valami baja ettől a kisbabámnak?

    Előre is köszönöm a segítségét!

    Üdv.
    Liza

    • Kedves Liza!

      Bár én gyógyszerész vagyok, nem orvos, de szerintem ez egyáltalán nem normális, betegség tünete is lehet és sajnos saját tapasztalatunk is ezt támasztja alá, a második gyermekemnek veleszületett betegsége okozta a folyamatos székrekedést.

      Egy sebészeti kivizsgálás nem ártana. Jobb félni, mint megijedni.

      üdv, Hajnal

  3. Kedves doktornő. Szeretném segítségét kérni, a kisfiam 20 hónapos és még anyatejet eszik. Tehát a napi étkezés hajnalban anyatej , reggeli szalámi v. töpörtő v. rántotta és tehéntej /3 korty/ délelőtt anyatej, délben csak leves esetleg kicsi főzelék, pörkölt, délután szalámi v. pici zsömle, este szintén szalámi tehéntej /3 korty/ késő este anyatej. Tehát nem eszik gyümölcsöt, joghurtot,korpát ,de azért minden nap megkínálom hátha, egész nap 2 dl vizet iszik meg.Már a bébiételes gyümölcspüréket sem eszi meg.Így 5 naponta van széklet, de csak Laevolac-sziruppal és üvöltve sír a fájdalomtól szegény.
    Szeretnék tanácsot kérni hogy mit tegyek a rendszeres széklet érdekében, esetleg valamilyen teát adjak neki. Válaszát előre is köszönöm.

    • Kedves Anikó!

      Mindenképpen a kisfiú étkezési szokásain kell változtatniuk, mégha nem is megy könnyen, mert ez az étrend, amit leírt, nagyon megterhelő egy másfél-kétéves gyermek számára, nem csoda, ha székrekedése van. Ráadásul elég egyoldalú is ez az étrend.

      Úgy gondolom, hogy ebben a korban még a szülőknek kell meghatározniuk, hogy mit eszik a gyermek, hiszen a kicsitől még évekig nem várható el, hogy tudja, megértse mi a jó neki. Így nekünk, szülőknek kell szigorúbbaknak lennünk. Vagy éppen kreatívabbaknak és kitalálni, hogy milyen formában fogadja el mégis a gyümölcsöt, zöldséget.

      Mivel szerencsére még kap anyatejet a kicsi, teljesen el kellene hagyniuk a tehéntejet, nincs szükség rá, és meg lehetne próbálni pl. 100% gyümölcsleveket adni helyette.

      Gyümölcsös ételekből érdemes próbálgatni a következőket, hátha megtetszik neki: gyümölcsjoghurt, probiotikumos joghurtital, tejes-gyümölcsös vagy vizes-gyümölcsös turmixok, kompót, gyümölcsös túró. Gyümölcsjoghurtot vagy gyümölcsös túrót lehet házilag is készíteni, leturmixolt gyümölccsel. Meg lehetne kínálni szilvalekvárral is, mivel az kifejezetten hajt.

      Pékáruból kaphatna teljes kiőrlésűt, abban több a rostanyag, mint a sima fehér kenyérben, zsömlében.

      Zöldségfélékkel kapcsolatban ki lehet próbálni a különböző zöldségkrémeket reggelire, vacsorára, meg lehet próbálni falatkákra vágni a zöldséget, katonákat készíteni stb. Az ebédbe lehet még belecsempészni zöldségeket: rakott ételekbe, rizsköretbe, rizses húshoz, tésztaételekhez hozzáadni. Ki kellene próbálni többféle zöldséget is, lehet, hogy találnak olyat, amit kifejezetten szeret a kisfiú. (Nekem a nagyobbik fiam nem valami nagy zöldségbarát, de a brokkolit bármikor bármilyen formában szívesen megeszi.)

      Gyerekeknél ebben a korban változó az étvágy, és gyakori, hogy “rákattannak” egy-egy fajta ételre egy időre, de azért ez szokott változni előbb-utóbb.

      üdvözlettel,
      Hajnal

  4. 2 eves kislanyom van aki mar lassan tobb mint egy hete nagyon kemenyeket kakil..sokszor csak 2 naponta, es valamikor kisebb kômeretûeket valamikor egesz nagy darabokat urît de kemenyeket. Elofordult mar regebben is hogy 1-2 nap nem kakilt de mindig megoldottuk plusz rostbevitellel es folyadekkal. Sajnos most semmi sem segit pedig sok gyumolcsot es zoldseget eszik, folyadek 3 x 180ml tej es napkozben egy kis gyumolcsle illetve asvanyviz ( nalunk a csapvizet nem lehet meginni). Kerdesem az lenne, tudom meg -e esetleg segiteni valamivel vagy mar forduljak orvoshoz ( gondoltam meg varok egy hetet ).
    Illetve meg hozza kell tennem hogy, kanikula van ezekben a napokban, illetve minor kakil mindig mondja es kicsit nyoszorog hozza. Eddig sosem szolt ha kakilt csak ment a pelusba.

    Koszonom szives segitseget a kerdesben.
    Elore is koszonom valaszat!

    Zsuszanna.

    • Kedves Zsuzsanna!

      Szabadságon voltam, ezért csak most láttam a kérdését. Lehet, hogy azóta már meg is oldódott a probléma. Ha nem, a tejmennyiségét kellene csökkenteni, és meg kellene próbálni kifejezetten hajtóételeket adni, pl. szilvalekvárt, őszibarackot, de ha az sem használ, akkor a Laevolac vagy más, gyermekeknek való hashajtó szirupot javaslom.

      üdv,Hajnal

  5. Kedves Doktornő

    Kisfiam 4 hetes és székrekedés problémával küzdünk tudna e segíteni probáltuk a tápszer váltást édeskömény teát és nem vált be tudna e javasolni valamit?

    Előre is köszönöm.

  6. Tisztelt Doktor nő!

    Kislányom másfél éves lesz, és kb. 1 éve küzd székrekedéssel. Laevolac szirupot kap minden nap, ami ugyan használ, de àltalában napi 6-szor van tőle széklete, amit nem tartok normálisnak.
    Viszont ha nem adok neki, akkor iszonyú székrekedése lesz. Szó szerint nekem kell segítenem kiszedni belőle.. Ilyenkor ètvàgytalan, nyűgös, és sokszor azt veszem észre, fél is a kakilástól.
    Mindent megeszik, vélemènyem szerint eleget iszik, és már nem tudom miként segíthetnék neki, mert nagyon szenved szèkletürítéskor.
    Meddig állhat fenn ez az állapot? Kinőheti még? Vagy még évekig gyógyszereznem kell? Forduljunk esetleg belgyógyászhoz?

    Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

  7. Kedves Doktornő!
    Az én kisfiam 9 hetes (csak anyatejes) és rendszeresen 3-4 naponta van széklete! Büfizni minden evés után tud és a szelek is gyakoriak. A széklete híg és nem erőlködik. Most írták fel a Biogaia cseppeket, azt 2 napja szedjük.
    Ha lázmérőzöm akkor sem mindig jön valami.

    • Kedves Éva!

      Az anyatejet rendkívül jól hasznosítja a babák szervezete, nem sok salakanyag marad, ezért teljesen normális, ha több, akár 10 napig sincs széklet. Ha nem erőlködik, nem fáj a hasa, akkor ez nem székrekedés. Az, hogy a lázmérővel sem jön ki semmi, szintén azt támasztja alá, hogy nincs minek kijönnie. A lázmérő használata egyébként ellenjavalt, mert tönkreteheti a végbélzáróizom reflexes működését, ha gyakran használják.

      üdvözlettel,
      Hajnal

  8. Kedves Doktornő!

    9 hónapos kishölgy, mióta „megszilárdult” a széklete, folyamatosan kis-nagy bogyós, nagyon kemény, fájdalmasan nyomja ki. Próbáltuk szilvával, barackot ilyen-olyan formában minden nap kap, Laevolac-sziruppal is, hatására van hogy a szokásos 1-2 nap helyett csak a 3. napon van széklete. Van még valamilyen vény nélküli gyógyszer, házi praktika, vagy forduljunk orvoshoz?

    Válaszát előre is köszönöm!

      • Kedves Doktornő!

        3-kor 180ml tápszer,6-7-kor reggelire tápszer vagy tejpép (tejpép 150ml vízzel), utána valami felnőttes, pépesített krumpli/tészta/hús/répa/rizs/ vagy üveges bébiétel, délután 1 banán almával és 2 db babapiskótával pépesítve, vagy alma szilva keksz, barack alma piskóta, ezek váltakoznak, estére tápszert. Naponta 2x 130ml gyömülcslé, megfelelően higítva, általában barack. Leforrázott ánizsmag-féle teát, naponta 1-1.2 litert iszik a gyümölcslé mellett.

        • Kedves Barbara!

          A banán, a répa és a rizs kifejezetten fognak, így először meg kellene próbálni kiiktatni őket az étrendből egy darabig, és inkább barackot, szilvát, előtérbe helyezni. Szerencsére most éppen szezonja van az őszibaracknak.

          Az ánizsmag teát szerencsésebb lenne, ha nem egész napra elosztva inná a kicsi, hanem napi 1-2x 2 dl-t egyben. (1 teáskanál ánizsmagot leforrázni 2 dl vízzel és 10 percig állni hagyni,majd leszűrni.) Jobban érvényesül a hatása, ha egyszerre több jut be a hatóanyagból, mintha egész napra elosztva egyszerre kevesebb.

          üdv, Hajnal

  9. iker lányaim 5 hósak, nagyon kemény bogyós a székletük és az egyikük sír mikor erőlködik, anyatej + pótlásként tápszert kapnak, nemrég a hozzátáplálást elkezdtük, 2 napja van ez mikor almát meg répát kaptak. Hogy segítsek hogy visszatérjen a normál székletürítés?

    • Kedves Andrea!

      A hozzátáplálást nagyon kis mennyiségekkel kell elkezdeni, és egyszerre egyféle étellel. Ez leggyakrabban a reszelt alma szokott lenni, amiből elegendő napi egyszer 1-2 kiskanállal adni a babának. 4-5nap múlva, ha nincs semmi probléma, lehet újabb ételt bevezetni, de a mennyiséget csak nagyon lassan növeljék, mert hozzá kell szoknia a nagyobb megterheléshez az emésztőrendszernek.

      A répát pedig egyelőre teljesen hagyják el, mert annak kifejezetten székletfogó hatása van. Alma, barack, burgonya lehetnek az első kezdőételek.

      Üdvözlettel, Hajnal

  10. KEDVES DOKTORNŐ!

    A KIS FIAM 11 HETES ÉS KÉTMAPONTA TUD SZÉKLETELNI DE AKKOR IS CSAK HA LÁZMÉRŐVEL RÁ SEGITEK Ő TÁPSZERREL TÁPLÁLKOZIK MIT TEGYEK ? ÜDV KLEMENTINA

    • Kedves Vadászi Jánosné!

      Elnézést kérek, csak most vettem észre a kérdését. Meg lehet próbálni a tápszerváltást, de ha nem segít indokolt a kisfiú sebészeti és gasztroenterológiai kivizsgálása.

      üdv, Hajnal

    • Kedves Doktornő!

      Kislányom 2 éves és rendszeres székrekrdése van próbálkoztunk több fajta hashajtóval kúp-szirup s nem használtak. A gyümölcs rost lék rendszeresek a mellett mindenféle főtt ételt megeszik.
      Nálunk ez a probléma fenn áll 5 hónapos korától tápszerektől is problémák voltak.
      És a múlt héten sor került már a beöntésre is.

Comments are closed.