Terhesség hétről-hétre: 34. hét

terhességi hetek - 34.hét

A 34 hetes magzat

A magzat méretei: a 34. hétre a magzat hossza 42 cm, súlya 2200 g.

A magzat fejlődése: A 34. hétre a magzat már elég érett ahhoz, hogy ha megszületik, intenzív orvosi ellátás nélkül is életben maradjon. Kialakulnak a léghólyagok a tüdőben, bár a tüdő fejlődése még nem ér véget, az egészen 8 éves korig folytatódik.

Elkezd működni a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom, amely megakadályozza a sav visszafolyását a gyomorból a nyelőcsőbe. Befejeződik a vese fejlődése. Megkezdődik az immunrendszer kifejlődése, de még nagy szüksége van a babának az anyai immunvédelemre.

34. hetes ultrahang

Terhesség hétről-hétre: 34. hét

A szülési fájdalom csillapítása

A szülési fájdalom csillapítására többféle gyógyszeres és gyógyszer nélküli módszer közül választhatsz, ill. kombinálhatod is ezeket a módszereket.

Epidurális érzéstelenítés (EDA): A gerincvelőből kilépő és a szülési fájdalom közvetítésében szerepet játszó idegek közelébe – az idegeket körülvevő kemény hártya (dura mater) körüli térbe (epi- vagy peridurális tér) –  érzéstelenítőt juttatnak. Így a gerincvelőhöz befutó fájdalomingerek átmenetileg nem vezetődnek tovább. Az érzéstelenítő a méh összehúzódásaira nem hat, mivel azok idegi szabályozása az érzéstelenítés helyénél magasabban fekvő gerincvelői szelvényekhez kötődik. Egy adag érzéstelenítő kb. 1,5-2 óráig csillapítja a szülési fájdalmat. A megfelelő hosszúságú fájdalomcsillapításhoz a gyógyszer ismételt adása szükséges.

Az epidurális érzéstelenítés egy változata a sétáló epidurál, amely lehetővé teszi, hogy a vajúdó nő mozogjon. Lényege, hogy olyan kis koncentrációjú érzéstelenítő oldatot adnak be, amely a láb mozgatását, a járást nem zavarja. Az oldathoz kis mennyiségben más fájdalomcsillapítót kevernek, amely a mozgató funkciókat nem befolyásolja, de a fájdalomcsillapító hatását nagy mértékben fokozza.

Spinális érzéstelenítés: Érzéstelenítés céljából helyi érzéstelenítőt fecskendeznek a gerincvelőt körülvevő térbe, a dura (kemény gerincvelőburok) alá. Az epidurális érzéstelenítéssel ellentétben, itt egyetlen adag érzéstelenítőt adnak, utána a tűt kihúzzák, és nem vezetnek be kanült az érzéstelenítő további adagolásához. Egyszerű, gyors eljárás, műtéteknél (pl. császármetszés, fogóműtét) alkalmazható. Hátránya, hogy gyakori a szülés után pár napig tartó, ún. posztpunkciós fejfájás, mely pár nappal később lép fel. A fejfájás megelőzése miatt kell spinális érzéstelenítés után huszonnégy órán keresztül gyakorlatilag vízszintesen feküdni.

Gyógyszer nélküli fájdalomcsillapítás: A gyógyszeres fájdalomcsillapításon kívül sokféle természetes módszer is a rendelkezésedre áll. A gyógyszer nélküli fájdalomcsillapítás alapja a beidegzett félelem – feszültség – fájdalom kör kiküszöbölése, melyet a szüléshez való pozitív hozzáállás kialakításával, a terhesség és szülés folyamatáról történő felvilágosítással, a szülés alatt háborítatlan körülmények megteremtésével lehet elérni.

A háborítatlan szülés legfontosabb feltétele, hogy olyan oldott, intim, tiszteletteljes légkör legyen a szülőszobán, ahol biztonságban érezheted magad. Nagyon fontos, hogy folyamatosan, a vajúdás kezdetétől olyanok vegyenek körül, akik támogatni, bátorítani tudnak, segíteni tudnak a félelmek leküzdésében.

A tágulás elősegíthető a vajúdás folyamán a testhelyzet állandó változtatásával. A guggoló vagy a négykézláb testhelyzetek, a járkálás mind elősegítik a tágulást. Jótékony hatású a vajúdó labda használata is, az aromaterápiás vagy homeopátiás szerek. Segíti a tágulást a meleg víz is, pl. kádban vajúdás, vagy meleg zuhany. Csökkenti a fájdalmat és segít a lazításban a keresztcsont masszírozása: kérd meg a kísérődet, hogy tenyérgyökkel, körkörös mozdulatokkal masszírozza át a keresztcsont területét.

Termékek a pocakod ápolásához és a babaszobához:

Kismama ápolók ›››
Stria elleni készítmények ›››
Szívhanghallgató ›››
Bio olajok ›››
Babaszoba ››
Babakocsi ››
Pelenkázás ››
Kiságyak ››

Babakelengye? Összeszedtük, hogy mire lesz szükséged!

Babakelengye lista: a legpraktikusabb dolgok rutinos anyák ajánlásával

Olvasnivaló

A szülési fájdalom dicsérete ››
Csomóné Lindmayer Katalin dúla, szülésfelkészítő

A szülési fájdalom dicséreteA fájdalom az egyik legintenzívebb élmény, annak is, aki elszenvedi, és azoknak is, akik próbálnak segíteni. Általában mindent megteszünk azért, hogy a fájdalmat megszüntessük, vagy enyhítsük. De hogyan viszonyuljunk a szülési fájdalomhoz? Nincs a fájdalomnak valami mélyebb jelentése? Jó az, ha az orvostudomány eredményeit visszautasítjuk? Míg más esetekben a fájdalom mindig valamilyen betegséget jelez, a szülésnél pozitív alkotó erőként jelentkezik.

A szülési fájdalom természete: hogyan válhat segítőnkké? ››
Dobos Andrea Beáta meditációs és relaxációs tanár, szimbólum és transzlégzés terapeuta

Serdülőkoromban azt hittem, soha sem fogok szülni, mert nem tudom majd elviselni a fájdalmat. Hosszú út és sok testi és lelki gyötrelem vezetett addig, hogy a fájdalmakban barátot, sőt nagy tanítómestert lássak. Azóta három gyermeket is szültem, s egyiknél sem a fájdalom kellemetlensége, hanem segítő ereje vált átélhetővé számomra. Nyugati, én-központú kultúránkban a fájdalom azonnali megszüntetésére törekszünk.

A szülési fájdalom természete: gyakorlatok a fájdalommal ››
Dobos Andrea Beáta meditációs és relaxációs tanár, szimbólum és transzlégzés terapeuta

Szülésfelkészítő csoportokon és a magzati kapcsolattal foglalkozó kiscsoportokban rendszeresen előkerülő kérdés, hogy mit lehet tenni a vajúdás és a szülés alatti fájdalmakkal, hogyan tudunk felkészülni a várható megpróbáltatásokra? Különösen, akinek alacsony a fájdalomküszöbe vagy még nem szült, rettegéssel gondol arra, hogyan fog megbirkózni a mindent elsöprő, heves tágulási izom összehúzódásokkal.

Terhesség hétről-hétre: 35. hét

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkA családi pénzügyi stratégia
Következő cikkTerhesség hétről-hétre: 33. hét

2 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Halyhó! Ezt az oldalt gyorsan elmentem!!! 🙂 6 hét múlva érkezik a kicsifiam és eddig is pozitívan álltam a szüléshez, de ezeket a cikkeket olvasva nagyon megkönnyebbültem!!! Gyakorlatozok, relaxálok, biztos segíteni fog! Köszönöm szépen!
    Üdv.: Xénia

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .