
A szoptatás természetes és csodálatos dolog. A szülés után ez lesz az első igazán intim kapcsolatod az újszülött babáddal, mely jó esetben már a szülőszobában megtörténik. Segítünk eligazodni a szoptatás első pár napján felmerülő bizonytalanságok és kérdések tengerében.
Mikor indul be a tejtermelés?
A várandóság elejétől kezdve érlelődik az a fajta változás a mellekben – a tejmirigyekben -, melyek később lehetővé teszik, hogy anyatejet termelhessenek. A hormonális változások sok esetben már a várandósság ideje alatt is előidézhetnek pár csepp – ritka esetben nagyobb mennyiségű – előtejet, másnéven kolosztrumot. Ez azonban nem befolyásolja, hogy a későbbiekben lesz-e, és mennyi anyateje a kismamának.
Az anyatej termelésében szerepe van az oxitocin, a laktogén és a prolaktin hormonoknak, a későbbiekben pedig az anya életritmusának és táplálkozásának is.
Az előtej
Az anyatej elődjeként említhetjük, mielőtt belövellne az „igazi”, ezt fogja a babád enni. Az előtej lehet opálosan áttetsző, de leggyakrabban sárgás színű. Fontos, hogy nem szabad elkezdeni fejni a mellet! Az újszülött gyomra nagyon pici, épp, hogy cseresznyemag méretű. Egy teáskanálnyi tej még bőven elegendő a számára egy szoptatáskor. Így bőven elegendő az első pár napban az előtej mennyisége.
A kolosztrumnak nagyon fontos szerepe van, mivel többek közt rengeteg antitestet tartalmaz, ezzel erősítve a pici immunrendszerét. Ám, a bélműködést is fokozza, így segítve a magzatszurok kiürülését –az újszülött első székletét. Ne ijedj meg, ez rendkívül sötét színű és szurok állagú, de 1-2 nap alatt távozik.
Mielőbbi mellretétel
Amennyiben a szülés után lehetséges, az aranyórában feltétlen próbálkozz a szoptatással.
Az újszülött szopó-reflexének köszönhetően, mellretételekor egyből elkezd majd szopizni – vannak esetek, mikor kicsit ösztönözni kell, de ebben segíteni fog Neked a csecsemős nővér. Ahogy a babádat elkezded szoptatni, nálad is észrevehetővé válik egy reflex, méghozzá a tejleadó- vagy oxitocin-reflex. Ez a hormon felel a méhösszehúzódásokért is – ezért szokták a szülés előrehaladtával mesterségesen is adagolni, és ezért érezhetsz szoptatás közben enyhe görcsöket az alhasadban -, ám ez serkenti a mell izmainak összehúzódását is, segítve a tejtermelést. Ilyenkor a melled megfeszül, és bizsergető érzés fut át rajta. Hatására előfordulhat, hogy szoptatás közben a másik mellből is folyni kezd a tej vagy még csak az előtej.
Tejbelövellés
A szülést követő 2-5. napra szokott belövellni a tej, azaz beindul a tényleges tejtermelés. Érdekes kifejezés, ám igen találó, hiszen derült égből villámcsapásként éri a friss anyukát: a mellek megfeszülnek, keményekké válnak, sőt, fájhatnak, gyakran apró nyomás hatására is szivárogni kezd belőlük az anyatej. Ilyenkor gyakori a hőemelkedést, mely teljesen normális – a láz azonban gyulladást jelezhet. Amennyiben az újszülött nem tudja teljesen kiszívni a mellekben lévő anyatejet, úgy kézi vagy gépi fejéssel kell ezt megtenned, hogy elkerüld a mellgyulladást és fokozd a tejtermelést – ezt le is fagyaszthatod. A tejbelövellés révén hirtelen nagy mennyiségű anyatej termelődik, de ez pár nap alatt beáll a baba igényeinek megfelelően.
A tejbelövellést serkentheted azzal, hogy:
- a babádat a lehető legtöbbször – felváltva – teszed mellre (egy újszülött napi 8-12 alkalommal is szopizhat!)
- több szoptatási pozíciót is alkalmazol
- nyugodt maradsz és nem stresszelsz akkor sem, ha előtej híján a babádnak tápszeres kiegészítést javasolnak. Ebben az esetben etetés előtt mindig próbálkozzatok a szoptatással!
- meleg borogatást teszel a melleidre
- a lehető legtöbbet pihensz és alszol akkor, amikor a babád is ezt teszi– ez persze nehéz lehet a kórházban, amikor többen vagytok egy szobába
- fejed a melledet – amennyiben nincs lehetőség a szoptatásra
A császármetszéssel szült nőknek általában nehezebben indul be a teje, nekik jobban oda kell figyelni a fentiekre.
Ha belealszik az etetésbe, finoman simogasd meg az arcát vagy a fülét, erre egyből megébred majd. Azonban, ha túl sokat alszik és még a szopizások közben is csak nehezen vagy egyáltalán nem tudod felébreszteni, az lehet a sárgaság miatt is. Jelezd egy csecsemős nővérnek!
Kellékek és eszközök szoptatáshoz a Pepita.hu -n:
Szoptató párnák a Pepitán ›››
Mellszívók ›››
Mellápolók, krémek ›››
Mellbimbó kiemelők és mellbimbó védők ›››
Melltartóbetétek, nyugtatópárnák ›››
Tejgyűjtők, tejtároló kagylók ›››
Cumik ›››
Cumisüvegek ›››
Cumiláncok ›››
Fotók: freepik.com, pinterest.com
Erről a témáról a Szoptatás rovatban olvashatsz többet!