Babafalva Lexikon

Ha itt nem találod egy téged érdeklő fogalom, kifejezés leírását, az oldal alján, a hozzászólásoknál javasolhatod a szócikk bekerülését. Ha valóban a lexikonba kívánkozó kifejezésről van szó, záros határidőn (1-2 héten) belül felkerül az oldalra a meghatározás. Jelöld be a hozzászólásnál, hogy e-mailes értesítést kérsz, így tudni fogod, mikor került fel a szócikk!

A   C  Cs  D  E  F  G  Gy  H  K  L  Ny  O  Ó  Ö  Ő  S  Sz  T  U  Ú  Zs


A


A-vitamin

Az A-vitaminnak, illetve a retinoidoknak számos folyamatban, a szem felépítésében, a csontnövekedésben, a reprodukcióban, az embrionális fejlődésben, a hámszövet és az epithelialis szövetek épségének a fenntartásában, az ektoderma normális fejlődéséhez és működéséhez (bőr, nyálkahártya, mirigyhám), és számos más sejt differenciálódásának irányításában van lényeges szerepük. Antioxidáns, gyökfogó tulajdonságú. Az A-vitamin szükségletet a vegyes táplálkozás fedezi. Legfőbb A-vitamin források a belsőségek, a tojássárgája, a tengeri halak, a tej és tejtermékek. Provitaminokban (karotinok) a zöldségek és a gyümölcsök gazdagok.

Témábavágó cikkeink:

A túlzott vitaminfogyasztás veszélyes is lehet


Ablactálás

Az anyatej termelés megszüntetése, gyógyszerek segítségével. A csecsemő leválasztása az anyatejes táplálásról, leszoktatása a szoptatásról.

Témábavágó cikkeink:

Elválasztás, elválasztódás, tej elapasztása


Abortusz

Terhességmegszakításmagzatűzés, vagy idegen eredetű szóval művi abortusz (latinul: abortus arteficialis). A terhesség megszakítása, rendszerint a terhes nő önálló döntése alapján. A terhes nő megmentése céljából az orvosok által megindított mesterséges vagy művi vetélés nem tartozik ide. Ha a terhességmegszakításnak nem állnak fenn a törvényes feltételei, akkor magzatelhajtásról beszélünk, ami bűncselekmény.

Témábavágó cikkeink:


AFP szűrés

Alfa-fetoprotein-szűrés, a terhesség 16. hetében vett anyai vérminta alapján végzett vizsgálat, melynek segítségével genetikai betegségeket, többek között a Down-szindrómát igyekeztek kiszűrni. 2016 óta már nem alkalmazzák. Helyette ultrahangos vizsgálatot végeznek (tarkóredő vizsgálat).

Témábavágó cikkeink:


Alvás fázisai

Az alváskutatók az alvás folyamán mérik a szem körüli izmok és a végtagok mozgását, a szívritmust, valamint a légzés mélységét. Az alvás kezdetén az izmok állapota még az éber állapothoz hasonló, a szívritmus és a légzésszám azonban már csökken. Az alvásnak ezt az időszakát gyors-szemmozgás-nélküli (Non-Rapid-Eye-Movement, NREM) fázisnak vagy lassú hullámú alvásnak (LHA) nevezik.[6] Az NREM fázis alatt áll helyre a szervezet energiája és ilyenkor szabadulnak fel a növekedési hormonok. Az NREM-től jól elkülöníthető a REM (Rapid Eye Movement – gyors szemmozgás) fázis, aminek ez a fő jellegzetessége. A légzés szabálytalanabb, gyorsabb és kevésbé mély. A szemek gyors mozgást végeznek mindenféle irányban, a végtagok izmai átmenetileg képtelenek a mozgásra. Az álmok túlnyomó többsége a REM fázisban történik. A vizsgálatok szerint ekkor az agynak azok a területei aktívak, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban, a dolgok megszervezésében vesznek részt.
Egy alvási ciklus nagyjából 90-120 percig tart, ez alatt 4 NREM és 1 REM fázis különíthető el egymástól. Ilyen ciklusból egy éjszaka alatt négy-hat fordul elő. Az éjszaka előrehaladtával a mély NREM fázisok hossza csökken, a REM fázisok hossza növekszik.

Az egyes fázisok jellemzői:

  • NREM1 fázis: átmenetet képez az éber és az alvó állapot között, az álmosságérzet fokozódik. Az agyhullámok és az izmok aktivitása lassul.
  • NREM2 fázis: könnyű alvási periódus, mely alatt a szemmozgás abbamarad, az agyhullámok tovább lassulnak, a szívritmus és a testhőmérséklet csökken.
  • NREM3 fázis: rendkívül lassú agyhullámok jellemzik. A vérnyomás csökken, a légzés lassul.
  • NREM4 fázis: a legmélyebb alvás fázisa, az agy a leglassabb hullámokat állítja elő. Szemmozgás nincs, de a végtagizmok még képesek a mozgásra. Ebben a fázisban a legnehezebb felébreszteni valakit. A 3. és 4. fázis alapvető a test energiájának helyreállításában, és ekkor szabadulnak fel a növekedési hormonok is.
    REM fázis: erős agyi aktivitás jellemzi, ekkor álmodunk. A mozgatóizmok átmenetileg lebénulnak.

Egy alvási cikluson belül a fázisok sorrendje szigorúan kötött, és a következőképpen alakul: 1-2-3-4-3-2-1-5, majd kezdődhet a következő ciklus. Az 5., vagyis REM fázisból a legkönnyebb felébredni, ez gyakran meg is történik néhány másodpercre (de erre nem emlékszünk). A sorrend olyannyira kötött, hogy ha például megpróbálunk valakit a 4. fázisban felébreszteni, az, mielőtt tudatára térne, gyorsan végigjárja a 3-2-1-5 fázisokat.

Témábavágó cikkeink:


Ambuláns szülés

A maga a szülés illetve a vajúdás egészségügyi intézményben zajlik le orvosi és szülésznői segítséggel, de a

Az anya dönthet úgy, hogy a szülés után – amennyiben már felkészültnek tartja magát – gyermekével együtt elhagyja a kórházat. Ezt a magyar törvények engedik. Ebben az esetben a kötelező oltás és a vizsgálatok elvégzése érdekében egy későbbi időpontban a babával együtt vissza kell majd térni a kórházba.

Témábavágó cikkeink:


Amniocentézis

Magzatburok-csapolás, a magzatburok átszúrása a magzatvíz vizsgálata miatt. Az amniocentézis egy olyan terhességi vizsgálat, mely során a hasfalon keresztül egy vékony tűvel, ultrahangos ellenőrzés mellett, kis mennyiségű (10-20 ml) magzatvizet vesznek, és azt laboratóriumban elemzik. Ha az előzetes genetikai teszt alapján van esély a Down-kór kialakulására, általában javasolják az orvosok az elvégzését.

Témábavágó cikkeink:


Amnioszkópia – ASK

A magzatvíz állagának, színének, mennyiségének megítélésére szolgáló vizsgálat. Azt mutatja meg, hogy a megelőző napokban, órákban fennállt-e átmeneti oxigénhiányos állapot a magzatnál.


Amniotomia

A magzatburok megnyitása, burokrepesztés

Témábavágó cikkeink:


Anti-D profilaxis

Amennyiben egy Rh nő Rh+ magzattal terhes, vérében anti-D ellenanyag keletkezhet, mely a méhlepényen átjutva károsíthatja a magzat vörösvérsejtjeit. (Rh anya esetén a magzat csak akkor lehet Rh+, ha az apa is az.)

Normál körülmények között a magzat és az anya vére nem keveredik, így nincs ok, ami kiváltsa az anyai D antigén termelését. Első terhesség esetén ezért általában nem lép fel probléma, hacsak a nő testében más okból nincs már ott a D antigén. Ilyen ok lehet a terhesség alatti vérzés, hasi sérülés, vetélés, méhen kívüli terhesség, vérátömlesztés, magzatburok-csapolás, külső fejrefordítás (farfekvéses baba esetén, a 36. hét után), méhlepény-mintavétel (magzati DNS-vizsgálat céljából).

A szüléskor a két vér keveredik, és megindul a D-antitest termelődése, ami azonban nem elég gyors ahhoz, hogy a magzatban kárt tegyen. A D-antitest viszont ottmarad az anya szervezetében, és a következő terhességnél már komoly veszélyt jelent, ha ez a magzat is Rh+ vércsoportú.


Anti-D injekció

Az injekcióban beadható anti-D immunoglobulin megakadályozza, hogy a magzati D-antigént az anyai szervezet immunrendszere észrevegye és ellenanyagot termeljen. Bár nem kötelező, az a gyakorlat, hogy Rh nőnek beadják a terhesség 28–34. hetében. A szülés után a köldökzsinórból vérmintát vesznek, és ha az D-antigént tartalmaz, az anyának 72 órán belül (újabb) anti-D injekciót adnak, hogy megelőzzék a komplikációt a következő terhességnél.


Apgar teszt

Annak megállapítására szolgál, hogy milyen állapotban van az éppen világra jött újszülött. A csecsemő 5 életjelenségének egyszerű megfigyelésén alapszik. Ez az 5 életjelenség: bőrszín, izomtónus, reflexek, szívműködés és légzés. Az egyes életjelenségeket 0-1-2 ponttal osztályozzák és azt összeadják. Így jön ki a max 10 pont.

Témábavágó cikkeink:


Apnoe

Alvás közben bekövetkező átmeneti légzéskimaradás.

Témábavágó cikkeink:


Aprórész előreesés

A magzat lábai, karjai burokrepedés után „megelőzik” az elől fekvő részt (fej vagy far).


Aromaterápia

Az aromaterápia különböző, többnyire növényi eredetű illóolajat használó terápia. Ezek az illóolajok nyugtató hatásúak, esetleg neurológiai stimulánsok. Pl. Az ausztrál teafa (Melaleuca alternifolia) illóolaja egyben az egyik leghatékonyabb légfertőtlenítő is.

Témábavágó cikkeink:


Asphyxia neonatorum (csecsemőálhalál)

Az asphyxia olyan állapot, mely során a test súlyos oxigénhiányban szenved a nem megfelelő légzés miatt. Régies neve: álhalál. Az asphyxia tipikus példája a fulladás. Az asphyxia kómát, de akár halált is okozhat.


B


B1-vitamin

A tiamin vagy B1-vitamin vagy aneurin a szénhidrátok, zsírok és alkoholok lebontásához és átalakításához, valamint a szívizom és idegsejtek megfelelő működéséhez szükséges anti-polineuritiszes vitamin. Felnőttek ajánlott napi bevitele kb. 1 mg, fiataloknak, férfiaknak, terhes és szoptató nőknek valamivel több.

Témábavágó cikkeink:


B2-vitamin

A riboflavin (INN) (E101), vagy más néven B2-vitamin, egy könnyen felszívódó, vízben oldódó anyag. Csakúgy, mint a többi B-vitamin, a szervezet energiatermeléséhez nélkülözhetetlen, ugyanis fontos szerepet játszik a zsírok, szénhidrátok és a fehérjék lebontásában, valamint a vérképzésben, a légzés folyamatában, antitest-termelésben, növekedésben és a szaporodásban is nélkülözhetetlen. Mindezeken felül az egészséges bőrért, hajért, körmökért és a pajzsmirigy szabályozásában is elengedhetetlen.

Témábavágó cikkeink:


B6-vitamin

A B6-vitamin emésztéssel előállítható formája nagy szerepet játszik a tápanyag-feldolgozásban, az ingerületátvivő rendszerben, a hisztagén és a hemoglobin előállításában, az utóbbi működésében és a génekben tárolt parancsok kibontásában, értelmezésében. A piridoxál-foszfor számos reakcióban koenzimnként vesz részt, segít a karbonsavak lebontásában, az aminosavak átalakításában, egyes anyagok eltüntetésében, átalakításában és a béta-csoportok közti egymásba átalakító reakciókban. A B6-vitamin az ételekben nagyon gyakran előfordul. Mind szabad, mind kötött állapotban lehet vele találkozni. Jó forrásnak tekinthetőek a húsok, az összes gabonatermék, növények és olajos magvak. A főzés, tartósítás és feldolgozás során akár a vitamintartalom 50%-a is elveszhet. Ez az arány attól függ, milyen fajtája van benn az ételben. Mivel a növények piridoxint tartalmaznak, mely sokkal ellenállóbb, mint az állati eredetű ételekben fellelhető piridoxál és piridoxin, ezért kevesebb vitamin veszik el belőlük a feldolgozás során. Például a tej vitamintartalmának 30–70%-a elveszik a feldolgozás során.

Témábavágó cikkeink:


B12-vitamin

A B12-vitamin (kobalamin) vízben oldódó vitamin, amely kulcsfontosságú szerepet játszik az agy és a központi idegrendszer működésében, valamint a vérképzés folyamatában. A B-vitamincsoport tagja. Emellett szerepet játszik még a sejtek anyagcseréjében, részt vesz a nukleinsavak felépítésében, befolyásolja a szervezet fehérjeszintézisét, elősegíti az aminosavak fehérjékbe való beépülését és fokozza ezek hasznosítását. Az ajánlott napi bevitel 2-3 µg.

Témábavágó cikkeink:


Bababarát kórház

A “Bababarát Kórház” címet előzetes, alapos és több napos helyszíni felmérés és megfigyelés után adományozzák azoknak az intézményeknek, amelyek a WHO és az UNICEF 10 pontos feltételrendszerét legalább 80 %-ban teljesítik. A kritériumok legtöbbje a szoptatással kapcsolatos, és nagyban segíti az újszülött baba  korai kötődését édesanyjához.

Témábavágó cikkeink:


Baby blues

Szülés utáni szomorúság. A kutatások alapján úgy gondolják, hogy szorosan összefügg a hormonális változásokkal, amely a szülést követően zajlik a kismama szervezetében. Tünetei: ingerlékenység, szeszélyesség, sírósság, levertség, kedvetlenség.

Témábavágó cikkeink:


Babydop

Magzati szívhang vizsgálatára szolgáló készülék.

Témábavágó cikkeink:


Beágyazódás

A megtermékenyített petesejt hozzátapad a méh falához, és rácsatlakozik az anya keringésére. Amennyiben a körülmények nem adottak, az osztódó sejtecske vagy meg sem tapad, vagy leválik, és általában a szokásos menstruáció formájában távozik. A beágyazódás általában 5 napig tart, de már az első napon is megjelenik a szervezetedben a HCG elnevezésű hormon, amelyek kimutatását használják a terhességi tesztek is.

Témábavágó cikkeink:


Biotin

A biotin, más néven B7-vitamin, elavult nevén H-vitamin a vízoldható vitaminok közé tartozó bioaktív vegyület. Jelenléte szükséges a sejtek zsír és aminosav anyagcseréjéhez, fontos szerepe van a zsírsavak szintézisében, több karboxiláz enzim kofaktora. A biotinnak a génexpresszió szabályozásában, mégpedig a géncsendesítésben fontos szerep jut.

Témábavágó cikkeink:


Biotinidáz hiány

Veleszületett anyagcsere betegség. Többek között ezt a betegséget is szűrik az újszülötteknél az ún. PKU-val . A betegség gyakorisága 1:24000.

Témábavágó cikkeink:


Bishop-érték (Bishop-score)

Kismamáknál alkalmazott pontrendszer, mellyel a méhnyak érettségét lehet meghatározni. A méhszáj tágasságát, a nyakcsatorna kifejtettségét, helyzetét, konzisztenciáját és a koponya medencebemenethez viszonyított helyzetét veszik figyelembe.

Témábavágó cikkeink:


Bölcsőhalál

A bölcsőhalál (angolul: Sudden Infant Death Syndrome; SIDS) a baba nagyjából egyéves koráig előforduló váratlan, előzmények nélküli elhalálozását jelenti, amelynél utólagos vizsgálatok se tudják felderíteni a pontos okot. Ennél fogva pontos mechanizmusát és lefolyását nem ismerjük. Lényegében bölcsőhalál megnevezés nem egy adott, pontos folyamatot takar, hanem felderíthetetlen halálesetek összefoglaló halmaza. Ezért a bölcsőhalál téma körül sok a félreértés és misztikum. A legkritikusabb időszak a statisztikák szerint a baba 2 és 4 hónapos kora között van.

Témábavágó cikkeink:


Burokrepedés

A szülés megindulásának egyik jele, amikor a magzatburok megreped, és a magzatvíz elkezd szivárogni vagy egyszerre nagyobb mennyiségben távozik. Egy baba akkor számít koraszülöttnek, ha a burokrepedés a 37. hét előtt történik meg.

Témábavágó cikkeink:


Burokrepesztés

A burokrepesztés egyike azon beavatkozásoknak, amely a szülés lefolyását meggyorsíthatja illetve amellyel a szülést be lehet indítani. A burokrepesztés során az orvos egy speciális eszköz segítségével egy kis lyukat ejt a burok alsó részén, a beavatkozás következtében pedig a magzatvíz folyni kezd.

Témábavágó cikkeink:


C


Chlamydia

Nemi úton terjedő betegség, idejében felfedezve gyógyítható. A Chlamydia trachomatis egy vírusszerűen viselkedő parazita, rendszertanilag a baktériumok és vírusok közé sorolható, amely a gazdaszervezet citoplazmájában szaporodik. Sok esetben semmiféle tünetet nem okoz. Nem kizárólag szexuális aktus során terjed. Pl egy fertőzött anya szülőútjain áthaladva az újszülött is megfertőződhet.

Témábavágó cikkeink:


C-vitamin

A C vitamin és az aszkorbinsav elengedhetetlen vízben oldódó vitaminok, amit a testnek különféle külső forrásokból kell beszereznie, élelmiszerekből vagy kiegészítőkből. A C vitamin talán legfontosabb előnye, hogy hihetetlen mértékben képes energetizálni a szervezetet. Az immunrendszert megerősítve ezt a vitamint a legkülönfélébb betegségek kezelésére és megelőzésére fel lehet használni.A C vitamin kiegészítők nagymértékben hozzájárulnak a szövetek egészséges növekedéséhez, de részt vesznek a szöveti károk helyreállításában, a regenerálásban is. A C vitamin egy antioxidáns, ami azt jelenti, hogy megkeresi és megköti a szabad gyököket a szervezetben.
Témábavágó cikkeink:

Cervicalis terhesség

A méhen kívüli terhesség különleges formája. Méhnyak terhességnek is nevezik. A pete a nyakcsatornába ágyazódik be és fejlődik.

Témábavágó cikkeink:


Cervicogram – CG

A méhszáj hosszát és a nyakcsatorna tágasságát kifejező négyjegyű szám. A centiméterekben megadott számok közül az elso a méhszáj hosszát, a második a külso méhszáj, a harmadik a nyakcsatorna, a negyedik pedig a belső méhszáj tágasságát mutatja. A terhesség alatti kívánatos érték: 3000, azaz 3 cm hosszú méhnyak, és zárt külső-, belső méhszáj és nyakcsatorna.

Témábavágó cikkeink:


CTG – kardiotokográfia

Olyan vizsgálat, mellyel információk nyerhetők a magzat méhen belüli állapotáról. A vizsgálat során összevetik a magzat szívfrekvenciáját az anyai méh összehúzódásaival, és mindezt papírszalagra rajzolt görbére vetítik. A CTG vizsgálat alkalmával megfigyelik, hogy ha a baba megmozdul, arra hogyan reagál az anya méhe, milyen mértékben húzódik össze, keményedik meg, illetve ennek milyen hatása van a magzat szívfrekvenciájára.

Témábavágó cikkeink:


Cukorterheléses vizsgálat – OGTT

A vércukor terhelés vizsgálat (más néven OGTT – orális glükóz tolerancia teszt) a panaszokat még nem okozó cukorbetegség, az azt megelőző állapotok (csökkent glükóztolerancia, inzulinrezisztencia) és a terhességi cukorbetegség szűrésére szolgál. Ez utóbbi esetben az anyát és a magzatot egyaránt veszélyeztető cukorbetegség olyan nőknél alakul ki a várandósság során, akik azt megelőzően egészségesek voltak. A terhességi cukorbetegség kizárására a vércukor terhelés vizsgálatot a terhesség 28. hetében mindenkinél elvégzik.

Témábavágó cikkeink:


Cytomegalia fertőzés

A leggyakoribb magzati fertőzést okozó vírus. A cytomegalovirusok (CMV) a herpeszvírusok családjába tartoznak. A fertőzés gyakran tünetmentes. Magyarországon a nők 80 %-a  átesett a fertőzésen. Hazánkban 100 újszülöttre jut egy CMV fertőzés. A fertőzés kimutatása az anyai vérből lehetséges, specifikus IgG és IgM meghatározásokkal.A magzatok 5%-a meghal, többnyire vetélés következik be.  10% súlyos elváltozásokkal jár, melyek többnyire az agyat és az idegrendszert érintik. A súlyosság a fertőzés időpontjától függ. A terhesség első harmadában bekövetkezett fertőzés esetében az agy is károsodik (Agyi meszesedés, hasűri szabad folyadék, máj és lépmegnagyobbodás.) CMV fertőzés kezelésére nincs lehetőség. A terhesség első felében felfedezett CMV fertőzés esetében
terhességmegszakítás indokolt


Cs


Császármetszés

A császármetszés (Sectio caesarea) olyan, a szülészetben alkalmazott sebészeti beavatkozás, melynek során egy vagy több bemetszést ejtenek a várandós nő/anya hasfalán és anyaméhén, hogy ilyen úton emeljék ki a természetes úton valamilyen okból világra jönni nem tudó egy vagy több újszülöttet, ritkábban elhalt magzatot.

Témábavágó cikkeink:


Csírahólyag

A petesejt hólyag alakú sejtmagja.


Csonttörések a születés során

A szülési sérülés a szülés folyamata alatt bekövetkező károsodás, általában a magzat
szülőcsatornán való áthaladásakor következik be. Ritkán komolyabb sérülés is bekövetkezhet a szülés során – pl. idegsérülés, csonttörés. A legtöbb sérülés kezelés nélkül is meggyógyul. A magzat sérülésének kockázatával járó nehéz szülés általában akkor várható, ha az anya szülőcsatornája túl kicsi, vagy a magzat túl nagy. a sérülésnek akkor is nagyobb a kockázata, ha a magzat fekvése rendellenes.


D


D-vitamin

A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, mely epe sók segítségével oldódik ki az élelmiszerekből és fehérjére van szükség ahhoz, hogy eljusson a májba, mivel a vizes vérben nem lehet zsíranyagot szállítani. A májból a D-vitamin a vesébe jut, ahol feltöltődik és ezután már tökéletesen megfelelő lesz arra. hogy beépüljön a csontokba. Felszívódását az A-vitamin nagyban javítja, tehát érdemes együtt fogyasztani őket. A D-vitaminnak egyetlen fontos feladata van, ez pedig nem más, mint a bélből felvett kalcium kalciumsóit beépíteni a csontokba és a fogakba. Tehát a D-vitamin felelős azért, hogy csontjaink épek és egészségesek legyenek. Ezenkívül még szabályozzák a foszfor háztartásunkat is. D-vitamin nélkül nem létezik erős csontváz.

Témábavágó cikkeink:


Dongaláb

A lábat érintő fejlődési rendellenesség. Kialakulhat a méhen belüli fekvés során rosszul elhelyezkedett végtag, vagy örökletes, genetikai eredetű tulajdonságok miatt is.  A lábfejek befelé fordulnak, a megtámaszkodás az ujjpárnákon történik, míg a sarok szinte nem is érinti a talajt. Súlyosabb esetben a járás a külső talpélen történik. A láb hibás állása miatt az ínszalagok megrövidülnek, járáskor a lábikraizomzat megfeszül. A dongaláb az egészséges lábhoz képest kevésbé mozgatható, az elváltozás egyaránt érinti a lábfej csontjait, ínszalagjait, ízületeit, és akár az izmokat is.

Témábavágó cikkeink:


Doppler készülék

Magzati szívhang hallgató. Segítségével megfigyelhető a magzati szívtevékenység. A készülék klinikai célokat szolgál.

Témábavágó cikkeink:


Dysmenorrhoea

Dysmenorrhoeának nevezzük a rendkívül erős görcsökkel, kismedencei fájdalommal, gyengeséggel járó menstruációt. A dysmenorrhoea lehet enyhe – ha csak néhány óráig tart -, és súlyos, ha több napig áll fenn a kifejezetten görcsös fájdalom.

Témábavágó cikkeink:


Dúla

Asszonytársi segítő. Napjainkban dúlának azokat nevezzük, akik a szülés előtt, alatt és után igény szerinti fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújtanak a szülő nőnek.

Témábavágó cikkeink:


E


E-vitamin

Az E-vitamin, más néven tokoferol, egy zsírban oldódó vitamin, amely élelmiszerekkel és táplálékkiegészítő formájában is bevihető a szervezetbe. Számos pozitív hatással bír, védelmet nyújt különböző toxinok ellen, amelyek a levegőből jutnak a szervezetbe, csökkenti a kellemetlen hormonális tüneteket a menstruáció előtt és menopauza idején, megőrzi a szem egészségét, véd a szürkehályog ellen, védelmet nyújt az idegek betegségei, különösen az Alzheimer-kor ellen és megelőzheti a cukorbetegséget is.

Témábavágó cikkeink:


Ébredési hőmérséklet mérése

A fogamzás optimális napjának meghatározására az ébredési hőmérséklet mérése az egyik legismertebb, s talán a legpontosabb módszer. A hőmérőzés azonban nem csak az ovuláció napját mutatja meg, hanem rávilágít a terméketlen napokra is, így tehát alkalmazhatjuk fogamzásgátlási módszerként is. A technika ezen kívül rámutathat bizonyos hormonzavarokra, avagy a sikertelen próbálkozások egyes lehetséges okaira is, ezért érdemes megismerni a módszer szabályait!

Témábavágó cikkeink:


Eklampszia

Eszméletvesztéssel együtt járó rángógörcs. Preeklampsziás várandós nőknél fordulhat elő.

Témábavágó cikkeink:


Elektív koraszülés

Előfordulhat olyan eset, amikor a terhesgondozás során felmerült veszélyes és problémák azt indokolják, hogy a szülést mihamarabb el kell indítani. Még akkor is, ha az újszülött koraszülött lesz.

Témábavágó cikkeink:


Élettani súlyesés

Másnéven fiziológiás súlyesés. Az újszülött az első napokban még nem vesz fel elegendő táplálékot (folyadékot), viszont a légzéssel, vizelettel, széklettel folyadékot veszít, ezért súlyveszteség következik be. Ennek mértéke általában nem haladja meg a testsúly 10%-át, mélypontját a 3-4 napon éri el. Igény szerinti szoptatással, szükség esetén teáztatással a súlyvesztés mérsékelhető.

Témábavágó cikkeink:


Ellenanyagtermelődés

Az anya szervezetében fejlődő magzat a sejtjeit az apától és az anyától közösen kapja, ezért a magzat vércsoportja számos esetben eltér az anya vércsoportjától. Emiatt az anyának testidegen részletek is lesznek a születendő magzat vérében, így amikor az anya szervezete felismeri az eltérő vércsoportot, és antitestet termel a saját szervezetében jelen lévő idegenként felismert magzat ellen. Az ellenanyagtermelődés leggyakrabban a szüléshez kapcsolódik, ugyanis a szülés folyamán találkozik az anya és a magzat vére.A termelődő ellenanyagok potenciálisan károsíthatják a magzat egészségét. Az ellenanyagok képesek ugyanis arra, hogy a méhlepényen és a köldökzsinóron keresztül eljussanak a magzat szervezetébe, ahol megtámadják a vörösvértesteket, és károsítják azokat. A folyamatot hemolízisnek nevezzük, és a babánál kialakuló betegség neve újszülöttkori hemolitikus betegség.

Témábavágó cikkeink:


Ellenőrző vizsgálatok a terhesség során

A terhesgondozásra vonatkozó rendelet szerint a terhes nőt az első és a második trimeszterben legalább egyszer-egyszer, a harmadikban pedig legalább kétszer ajánlott megvizsgálni. A terhesgondozást általában védőnő végzi, melynek során elvégzi a rendszeres ellenőrző vizsgálatokat (testsúly, haskörfogat mérés, pulzus, vizelet, magzati szívhang.) Egyéb rendszeres szűrővizsgálatok: vérkép, vizelet, vércukor, ultrahangos vizsgálat, Hepatitisz-B antigén vizsgálat, ellenanyag szűrés, Streptococcus B-szűrés, CTG/NST vizsgálat.

Témábavágó cikkeink:


Előlfekvő aprórész

Álló burok mellett a méhszáj és az előlfekvő rész mellett vagy előtt aprórész (kéz vagy láb) helyezkedik el.


Előlfekvő méhlepény

Latinul: placenta praevia. A belső méhszáj területét a méhlepény szövete teljes egészében vagy csak részben fedi. Ez megakadályozhatja a hosszfekvés kialakulását illetve a hüvelyi szülés lehetőségét az utolsó hetekben. A korai hetekben előlfekvő méhlepény helyzete még változhat.

Témábavágó cikkeink:


Előtej

Latinul colostrum, másnéven kolosztrum. A tejbelövellés a szülés után pár napot még várat magára, az úgynevezett előtej az első perctől kezdve a baba rendelkezésére áll. Az előtej sárgás színű, az anyatejtől sűrűbb állagú, némileg eltérő összetételű folyadék. Koncentráltan tartalmazza az újszülött számára nélkülözhetetlen tápanyagokat, védőfaktorokat, a baba immunrendszerét erősítő anyagokat.

Témábavágó cikkeink:


Embrió

A terhesség 8. hetéig, a test és a fő szervrendszerek kialakulásáig, embriónak nevezzük a fejlődő életet. Ezt követően a szülésig magzatnak.

Témábavágó cikkeink:


Embriopátia

Azon betegségek összefoglaló neve, melyek a méhen belüli élet első három hónapjában, vagyis az embrionális korban jelentkeznek.


Emezis

Hányás; Emezia, hányásra való hajlam.

Témábavágó cikkeink:


Emlő stimulációs teszt – EST

Terheléses CTG vizsgálat, melynek során az emlőbimbó mechanikus ingerlésével a szervezetet fájáskeltő anyag (oxitocin) kiáramlására serkentünk. A méh-összehúzódások alatti magzati szívhang-változásból a magzat méhen belüli oxigénellátottságáról, a lepény működéséről kapunk képet.

Témábavágó cikkeink:


Epidurális érzéstelenítés – EDA

A regionális (hatását a szervezet meghatározott részén-területén kifejtő) érzéstelenítési eljárások közé tartozik. Alkalmazásakor a gerincvelőből kilépő érző-, mozgató- és vegetatív ideggyökök működését a gerincvelőt és a gerincfolyadékot burkoló kemény agyburok és a gerinccsatorna fala közötti, ún. epidurális térbe bejuttatott helyi érzéstelenítővel átmenetileg felfüggesztik, így az érintett ideggyökök beidegzési területén érzéstelenség áll elő.

Témábavágó cikkeink:


Epiglottis acuta

A gégefedő akut gyulladásos megbetegedése. Bármely korosztályban előfordulhat, legtöbbször azonban kisgyermekeken alakul ki, általában 10 éves kor alatt, az óvodáskor végén tetőzik. Gyakoribb az előfordulása a mandulakivételen átesett betegeknél.

Témábavágó cikkeink:


Epilepszia a terhesség során

Az epilepszia nem zárja ki, hogy valaki teherbe essen és gyermeket szüljön. A terhesség alatt végig kerülni kell mindazokat a helyzeteket, amelyek rohamot produkálhatnak, pl. alváshiány, alkohol, csokoládé, villódzó fények, kimerülés, meghűlés. Elsődleges veszélyt jelent, ha a terhesség alatt epilepsziás roham lép fel.  Különösen igaz ez a terhesség első három hónapjában, mert ekkor az epilepsziás rohamkészség fokozódik. A második veszélyforrás maga az antiepilepsziás terápia, mely fokozza a magzati fejlődési rendellenességek rizikóját.


Episiotomia – gátmetszés

A gát bőrének és izomzatának hüvelybemenettől kiinduló bemetszése, mely megkönnyíti a magzat világrajövetelét és megakadályozza a szülőutak és a gát nehezen gyógyuló sérülését a szülésnél.

Témábavágó cikkeink:


Érett újszülött

A 37.-41. terhességi hétig megszületett baba, melynek súlya a 2500 gramm feletti értéket meghaladja, és 48 órán belül alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez.

Témábavágó cikkeink:


Erythema neonatrum

Az egészséges újszülöttek bőrén látható, néhány milliméter nagyságú vörös foltos kiütés. Ez lehet urtica (csalángöb), papula (göbcse), esetleg pustula (gennyes hólyagocska). Főleg a törzsön helyezkednek el, néha bolhacsípésszerűek. A jelenségek steril, nem fertőző, kezelést nem igényel, néhány nap alatt spontán gyógyul.


Esemény utáni fogamzásgátlás

Az esemény utáni fogamzásgátlás a terhesség megakadályozását szolgálja. Történhet tabletta, vagy a méhbe helyezett eszköz (IUD vagy spirál) formájában, és a védekezés nélküli szextől számított 3-5 napon belül alkalmazható. Az esemény utáni fogamzásgátlás nem okoz abortuszt.

Témábavágó cikkeink:


Émelygés terhesség alatt

A jelenséget reggeli rosszullétnek nevezik, mert ez az a napszak, amikor a tünetek a legrosszabbak. Mindemellett a hányinger előjöhet, és hányhatunk is a nap bármely pillanatában. Azt állítják, hogy ezeket a tüneteket a terhességi hormon okozza. Ezt a hormont a méhlepénytágulás közben termeli a test, ami a terhesség alatt véd bennünket. Emellett más tényező is okozhatja a reggeli rosszullétet, mint például az alacsony vércukorszint, a megnövekedett gyomorsav, a stressz és a kimerültség.

Témábavágó cikkeink:


F



G



Gy



H



I



J


K



L



M



Mekónium aspirációs szindróma

A mekónium aspirációs szindróma az olyan újszülöttek légzészavara, akik mekóniumot „lélegeztek be” (aspiráltak) a tüdejükbe a megszületés előtt, alatt vagy közvetlenül utána. A mekónium a megszületés előtt a belekben képződő sötétzöld, székletszerű anyag. Normálisan az újszülött először a megszületés után ürít mekóniumot, amikor elkezd enni. Stressz hatására azonban, pl. amikor a vér oxigénszintje lecsökken, a magzat mekóniumot üríthet a magzatvízbe.


N



O



P



R


Rózsahimlő

Rubeola


S



Sz



T



U-Ú



V



Z


Zigóta